Škandál na známej univerzite: Pedagóg mal sexuálne obťažovať študentku

0
Škandál na známej univerzite: Pedagóg mal sexuálne obťažovať študentku
Zdroj: Unsplash.com

Českou republikou otriaslo údajne sexuálne obťažovanie študentky na Fakulte sociálnych štúdií na Masarykovej univerzite.  Minulý rok sa ho mal dopustiť docent politológie. Ako informoval český Denník N, univerzita ho kvôli tomu vyhodila.

Nič také nebudú tolerovať

Rektor univerzity Martin Bareš vo svojom stanovisku rázne odkázal, že škola nebude tolerovať prípady sexuálneho obťažovania. Vyhodený pedagóg nepoprel intímne zblíženie so študentkou, no tvrdí, že s tým obaja súhlasili.

„Na Masarykovej univerzite nie sú a nebudú tolerované akékoľvek formy sexuálneho či rodovo podmieneného obťažovania, nátlaku či násilia. Od všetkých sa očakáva, že sa k sebe budú správať s ohľaduplnosťou a úctou a že budú vzájomne rešpektovať svoje práva,“ uviedol Bareš.

Zdroj: Unsplash.com

Najprv o tom nechcela hovoriť

K sexuálnemu obťažovaniu zo strany vyučujúceho malo dôjsť ešte minulý rok. Študentka o tom avšak prehovorila až teraz. Dozvedela sa, že pedagóg dával takéto návrhy aj ďalším osobám. Keďže nechcela, aby túto hrôzu prežívali ďalšie študentky, povedala o tom dekanovi fakulty Stanislavovi Balíkovi a ten rýchlo zakročil.

Nepovažuje sa za násilníka

Spoločnosť už dlho dbá na to, aby bol pri intímnych zblíženiach jasne vyjadrený súhlas. Sexuálne obťažovanie spôsobuje traumu na celý život. Docent politológie sa však nepovažuje za žiadneho násilníka a stojí si za svojou pravdou.

„Som si vedomý, že súhlas a jeho oznámenie je kontinuálny proces, a mám dostatočnú mentálnu a emocionálnu kapacitu na rozlišovanie. V danej veci som usúdil na jednoznačnú konsenzuálnosť kontaktu a teraz necítim potrebu o tom verejne oznamovať podrobnosti,“ povedal pre český Denník N.

Škola radí, čo robiť v takýchto prípadoch

Ako sme už spomenuli vyššie, Masarykova univerzita nemieni tolerovať žiadne prípady sexuálneho obťažovania. Na svoj školský web aj uverejnila návod, čo robiť v takýchto situáciách. Okrem toho spúšťa sériu workshopov, na ktorých sa zamestnanci dozvedia, ako predísť a riešiť sexuálne obťažovanie, šikanu a násilie na akademickej pôde.

Zdroj: Unsplash.com

Deje sa to aj u nás

Svoje o sexuálnom obťažovaní vie aj maliarka Év van Hettmer. Je rodená Nitrianka, ale tvorí a žije v Hamburgu. Začiatkom februára sa stala víťazkou Ceny Oskára Čepana. Medzinárodná porota vyzdvihla najmä jej postoj voči sexizmu. Ten pozná až príliš dobre.

Ako povedala pre Denník Sme, poriadne toxické prostredie zažila na akademickej pôde Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Otvorene povedala, že tam zažila šikanu aj sexuálne obťažovanie zo strany pedagóga Ivana Csudaia.

žiadne príspevky na zobrazenie