NAČÍTAVAM

Type to search

INŠPIRÁCIE KNIHY MAGAZÍN

Škandály a skutočný život princezien

REDAKCIA
Share

 

Naše dejiny sa neutvárali len na bojových poliach a pri diplomatických rokovaniach. Súkromné životy aristokratickej smotánky ich posúvali rovnako dramaticky, i keď potichu.

O tom, ako rôzne tragédie, škandály či milostné príbehy vznešených dám dokázali pohnúť históriou a formovať 20. storočie, sme sa porozprávali s Katarínou Hanzelovou, ktorej kniha Princezné – lásky, tragédie, škandály na európskych panovníckych dvoroch vyjde v najbližších týždňoch vo vydavateľstve
D.Orys.

Čím sú práve tieto ženy zaujímavé?

Dôvod je jednoduchý. Vždy nás fascinovali. Majú svoju auru nedostupnosti, vznešenosti a máme pocit, že sú z celkom iného sveta. No keď sa pozrieme do ich zvyčajne prísne stráženého súkromia, zistíme, že to tak vôbec nie je. Tieto ženy prežívajú smútok aj radosť presne ako každá z nás. Aj ony majú svoje slabosti, vedia, ako chutí víťazstvo, ale poznajú aj trpkú pachuť prehry. Ich životy sa od tých našich až tak neodlišujú, akurát sú obalené pozlátkou.

V podtitule nájdeme aj slovo škandály. Mali tieto ženy aj iný, utajený život, o ktorom história mlčí?

To určite áno a práve tieto ich hriechy dokázali často zmeniť nielen ich vlastné životy tým najneuveriteľnejším spôsobom. Napríklad z dcéry chudobného slovenského drotára sa stala kňažná a celosvetová celebrita, no na konci života všetko stratila.

Na druhej strane sa zas dočítate o vnučke cisára Františka Jozefa, z ktorej sa stala vášnivá bojovníčka za sociálnu spravodlivosť a dobrovoľne sa zaradila medzi proletariát. Ale to sú všetko len malé úlomky. Kniha obsahuje 32 príbehov vznešených dám a každý z tých príbehov je sám osebe dosť pikantný.

Naučia sa čitatelia aj niečo z dejín? Asi nejde o knihu typu bulvár…

To je vlastne hlavný cieľ tejto knihy. Mňa história fascinuje odjakživa. Je úžasné, čo všetko v sebe ukrýva a má odpovede aj na to, ako bude vyzerať naša budúcnosť. Samozrejme, dbala som na presnosť historických faktov a snažila sa objasňovať tie súvislosti medzi nimi, ktoré nie sú zjavné na prvý pohľad. No a určite je tam aj odkaz na to, že za každým dôležitým medzníkom našich dejín sú konkrétne ľudské bytosti a veľakrát tými dejinami hýbali práve ženy.

Kto všetko sa na knihe podieľal a ako a kde môžu ľudia knižku podporiť?

Knihu sme vytvárali spoločne, ako autorský tím s mojimi kolegyňami Oľgou Vyhlidalovou, Mirkou Staszovou a grafičkou Ankou Golianovou. Každá z nás má na nej rovnaký podiel práce, a hoci miestami naozaj náročnej, spoločne sme sa napokon zhodli na slovíčku – radostnej.

Kniha bude mať 360 strán a vyše 600 fotografií, takže okrem zaujímavého textu sa čitateľ dostane aj k množstvu dobových obrázkov. Knižku pripravujeme na vianočný trh, no treba nám ešte zohnať prostriedky na finančne najnáročnejšiu časť – na tlač knihy.

Podporiť nás môžete na stránke StartLabu, kde si knihu môžete predplatiť a prípadne aj získať nejaký bonus navyše. Na trh ideme zatiaľ s malým nákladom, takže ak chcete mať istotu, že sa k nej dostanete, odporúčam StartLab.

Viac nájdete na: https://www.startlab.sk/projekty/1629-princezne

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X