Škótsko v boji proti menštruačnej chudobe: Vložky a tampóny zadarmo! A sledujte, čo spravil slovenský politik

0
Škótsko v boji proti menštruačnej chudobe: Vložky a tampóny zadarmo! A sledujte, čo spravil slovenský politik

Škótsko sa oficiálne stalo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla do platnosti zákon ukotvujúci právo právo na bezplatné poskytovanie menštruačných pomôcok.

Vložky a tampóny, teda pomôcky, bez ktorých sa ženy počas menštruácie nezaobídu, budú zadarmo dostupné vo verejných budovách. Informovala o tom stanica Sky News.

Ide o silnú zbraň v boji proti menštruačnej chudobe. Tá je krutou realitou, o ktorej šírila osvetu aj BBC. Médium zverejnilo niekoľko belistivých príbehov žien, ktoré si nedokážu dovoliť základné hygienické potreby. V najväčšom stave zúfalstva skrčili noviny a dali ich do ponožiek alebo siahli aj po kuse chleba…

Viete si to vôbec predstaviť? Radšej nechcite.

Mnohé ženy zo Škótska museli vymýšľať rôzne alternatívy, aby vôbec dokázali fungovať počas menštruačných dní. Klasické tampóny a vložky si z finančného hľadiska nemohli dovoliť. Deje sa to napríklad v prípadoch, kedy sa ženy musia rozhodnúť, či nakŕmia svoje dieťa alebo kúpia pre seba hygienické potreby. „Idú do obchodu a musia si vybrať, či si kúpia balenie cestovín, alebo tampónov,“ uviedla pre BBC Georgie Nicholson zo združenia Hey Girls.

Škótsko bojovalo s menštruačnou chudobou už dlhé roky. Zákon, ktorým sa táto krajina zapísala do histórie, predložila poslankyňa Monica Lennon. „Som hrdá na to, čo sme v Škótsku dosiahli. Sme prví, ale nebudeme poslední,“ uviedla politička po schválení.

Príkladom ide aj slovenský politik

Na Slovensku menštruačná chudoba ako taká nie je zatiaľ veľmi diskutovaná. Avšak politik a kandidát na župana Banskobytrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter si zobral príklad z fotografie, ktorá koluje po sociálnych sieťach. “Neveríme, že by ste si mali platiť za zákaldné veci. Prosím, použite tieto, ak to potrebujete,” stojí v priloženom odkaze. Na fotografii je zobrazený košík s hygienickými pomôckami na menštruáciu.

Toto zapôsobilo aj na Luntera. „Kým sa z témy menštruačnej chudoby stane ďalšia nekonečná a hlavne bezvýsledná kultúrna vojna a vyjadrí sa k tomu každý jeden odborník na menštruáciu, u nás na úrade sme sa rozhodli, že to vyskúšame,” uviedol.

“Na toaletách v našich budovách a predovšetkým na našich školách dáme k dispozícii bezplatné menštruačné potreby,” dodal.

žiadne príspevky na zobrazenie