Skutočný príbeh: Manžel trpezlivo počúval výhovorky, varil, nakupoval a dúfal, že dostanem rozum

0
Skutočný príbeh: Manžel trpezlivo počúval výhovorky, varil, nakupoval a dúfal, že dostanem rozum

Volám sa Irena. Vyrastala som v šedom socializme, kde jediné spestrenie bola červená zástava vycapená na prvého mája v okne. Naše životy boli tiež podobne bezfarebné. Všetky namaľované rovnakou nudnou farbou.
A tak som aj ja fungovala v osvedčenom modeli.

Viac menej náhodné tehotenstvo, svadba a rozostavaný dom na babkinom pozemku, lebo bývať nebolo kde. Pri takom tempe láska, záľuby či nebodaj ambície nemali v živote miesto. Koniec koncov, my ženy budovateľky lepších zajtrajškov sme iba hmlisto tušili, že náš nekonečný trojboj deti, robota, domácnosť má vo vyspelom svete aj inú alternatívu.

Manžel sa vydaril

Našťastie, môj manžel, náhodná známosť z diskotéky, sa celkom vydaril. Igor bol pracovitý, s pokojnou povahou a minimom nárokov. Nič nebránilo v tom, aby sme spolu vydržali celé roky a pritom usilovne lepili teplo domova. Ale doba nás zaskočila. Párkrát sme zaštrngali kľúčmi a celý ten síce nudný, ale za to stabilný svet, bol naruby.

Muž, chvalabohu neprišiel o robotu, no jeho bežný plat sa v tom vysnívanom kapitalizme zmenil na almužnu. Ledva dostavaný dom stále pýtal kopu peňazí. Dcéry išli do puberty a nový značkový svet okolo im poriadne pomútil hlavu. Podnik, kde som dlhé roky robila účtovníčku, išiel do privatizácie a žiadna z nás nevedela, čo bude o pár týždňov.

Zázrak v priamom prenose

No nový majiteľ bol pre naše čisto ženské oddelenie hotový zázrak v priamom prenose. Miesto nudného byrokrata v tesilkách zrazu medzi nami pobehoval elegantný sexy chlap, rozhodný a nekompromisný. Milan vlastnil viacero firiem a neľútostným biznisom plával s veselým úsmevom. Mňa doslova uhranul.

muz hotel

Keď teraz po rokoch rozmýšľam nad vlastnou hlúposťou, som k sebe milosrdná. Milanovi sa jednoducho nedalo odolať. Stačilo trochu lichotenia, drobné pozornosti a mal ma na tácke presne tak isto ako obligátnu kávičku o desiatej.

Začala som žiť dvojitým životom. Doma otrávená matka s uťahaným manželom, ktorý stále robil viac ako vládal. V práci zamilovaná bláznivá ženská, čo je vždy a všade pripravená poskytnúť šéfovi príjemné rozptýlenie. Môj muž ma miloval rovnako ako muroval, opravoval auto a kosil záhradu. Pravidelne, spoľahlivo, bez zbytočných emócií.

Dvojitý život

Samozrejme, že divoký sex s nadmieru skúseným chlapom bol pre mňa zázrak, ktorý mi úplne pomotal hlavu.
Začala som zanedbávať deti, domácnosť, v práci zostávala čo najdlhšie v nádeji, že môj pán úžasný ma obdarí svojou vášnivou pozornosťou. To, že aj on mal rodinu, mi vôbec neprekážalo. Presvedčenie, že keď nie ja, bude určite iná, ma úplne zbavilo pocitu viny.

Manžel ďalej trpezlivo počúval výhovorky, varil, nakupoval a pritom dúfal, že dostanem rozum. Klebetné reči, čo zákerne vyskakovali spoza každého rohu, rázne odmietal. Po pár mesiacoch hormonálna búrka stratila na sile. Hlava mi začala aspoň trochu racionálne fungovať. Nechýbalo veľa a moja nevera, ďaleko za hranicou bežnej hlúposti, by bola iba hanblivá spomienka, na ktorú každý radšej zabudne.

Omráčená prepychom

Ale potom prišiel ten deň D a bolo vymaľované. Milan mi doniesol kľúče od bytu. Môjho, jeho, nášho?! Sama neviem. Položil ich ľahostajne na stôl, rovnako ako faktúry z predošlého mesiaca. Vraj robota už nie je dobré miesto pre náš pomer. Nie pre lásku, vášeň, city a tisíc iných oveľa krajších slov. Jeho studené vyznanie zabolelo. No keď ma odviezol do toho na pohľad obyčajného paneláku, zostala som stáť vo dverách doslova omráčená prepychom.

Ja, celé roky zvyknutá na lacné, opravené a kúpené z druhej ruky som nesmelo hľadela na drahé, štýlové z najlepších značkových obchodov. Ale viac ako krásne zariadenie ma očarila predstava, že práve ja som tá neodolateľná žena, ktorej poskytol luxusné hniezdočko. Dnes už viem, že pravým dôvodom, prečo si vybral zo všetkých tých krások, ktoré mu prešli pod rukami, práve mňa, neboli moje telesné a sexuálne prednosti, ale povaha, ktorá mu zaručovala nekonečný obdiv a trápnu poslušnosť bez rozumných hraníc.

Doma sa situácia zhoršovala

Doma bolo stále horšie. Manžel viac menej rezignoval. Vítal ma po nociach s prázdnym sklamaným pohľadom, bez hnevu a výčitiek. Dcéry žili v tom krutom čierno-bielom nedospelom svete, ktorý pozná iba jasné odpovede a odmieta zbytočné reči. Vďaka Milanovým peniazom ma potrebovali, presne tak, ako bankomat na rohu. Ak ich niečo naozaj trápilo, otec vždy pomohol.

Rozvod bol už iba nevyhnutná bodka za vetou. Dom sme bez problémov rýchlo predali, peniaze rozdelili a začali žiť vlastným životom. Ja v tom skvelom byte, on na dedovej chalupe. Dievčatá rozpad rodiny príliš netrápil. Obidve hneď po maturite odišli zarábať smerom na západ.

Milan sa zariadil

Milan koniec môjho manželstva nekomentoval. Vraj nech každý žije ako vie. On sa zariadil. Mal reprezentačné rodinné zázemie a poslušnú milenku na rozptýlenie. Pre mňa jeho rodina bola a je stále tabu. Trinásta komnata, kde mám zakázaný prístup. Neviem ako, ale podľa všetkého funguje veľmi dobre. Vždy je na prvom mieste a vždy má prednosť.

Neskôr ma presvedčil, nech robím z domu, iba pre jeho firmy. Najprv mi samota trochu vadila, ale pohodlie vlastného bytu mi po čase veľmi vyhovovalo. Žiadny ranný stres, závistlivé pohľady a zbytočné reči okolo každej hlúposti. Zostala iba príjemná pracovná pohoda. Plat ma netrápil. Veď financoval všetko. Byt, jedlo, oblečenie, dovolenky.

V zlatej klietke

Dnes je to už desať rokov, čo žijem v tomto bezstarostnom luxuse. Večná druhá, zmierená s osamelými Vianocami a smutnými nedeľami. Jasné, že občas nariekam a tajne snívam o inom živote. Lepšom, krajšom, plnom lásky. No dobre viem, že ako každý, ani ja nemôžem mať všetko.

A tak radšej otvorím chladničku s dobrotami, pozriem do baru s najlepším koňakom, preberiem značkové šaty v skrini a zahniezdená v štýlovom kresle rýchlo sama seba presvedčím, že moje miestečko v tomto pomýlenom svete zďaleka nie je najhoršie. Rodina, priatelia, všetci ma ohovárajú.

Som pre nich ten príklad bezcharakternej mrchy, ktorá pre peniaze a vlastné pohodlie obetovala všetko. Lásku, morálne zásady, rodinu, prácu. Je mi to dosť jedno. Dobre viem, že väčšina z nich by urobila to isté. Lebo mať sa jednoducho dobre, je ponuka, ktorej málokto odolá.

Kamarátka mi povedala, že žijem ako hlúpe, dobre zaopatrené zvieratko v klietke. Fajn. Nevadí. Bez hanby priznávam, že aj keby som mala otvorené dvere dokorán, nikto by ma z nej von nedostal!

Prečítajte si aj ďalší skutočný príbeh

Pripravila Katarína Gregorová

Pozrite si aj jej blog.

 

žiadne príspevky na zobrazenie