Máloktorá ženská postava z histórie je opradená toľkými mýtmi a legendami, či sa stala predmetom obdivu a inšpiráciou pre vznik kníh a filmov ako práve kráľovná Kleopatra. Ale asi všetci by sa však zhodli v tom, že išlo o ctižiadostivú a silnú osobnosť.
Narodila sa približne v roku 69 pred Kristom v Alexandrii a pochádzala z dynastie Ptolemaiovcov. Vo svojom detstve dostala výnimočné vzdelanie. Ovládala vraj 8 jazykov a poznala 3 druhy písma. Vždy chodila krásne oblečená a bohato vyzdobená šperkami. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfumy z cédra, škoricovníka, myrhy a mala dokonalý make-up z prírodných farieb. Používala vyleštené kovové zrkadlo, lebo sklenené ešte nepoznali. Ruky mala často zdobené vzormi namaľovanými henou. Na každú cestu si vraj brala 500 kôz, aby sa v ich mlieku mohla denne kúpať. Bola tiež autorkou jednej z prvých kníh o kozmetike. Jej recepty na krásu napísané na papyruse sa zachovali až dodnes.
Búrlivé detstvo a bitka o trón
Už od detstva to nemala ľahké – v 14-rokoch sa stala svedkom toho, ako jej otec Ptolemaios XII., egyptský faraón, ušiel po vzbure z Egypta. Najprv na trón nastúpila jej staršia sestra Berenika, ktorá neskôr zomrela násilnou smrťou. Ako 18-ročná nastúpila na trón Kleopatra a po vzore egyptských faraónov sa stala manželkou svojho mladšieho brata Ptolemaia XIII. O všetkom však stále rozhodovala sama bez brata aj bez radcov, a brata dokonca vyhlásila za nesvojprávneho. Keď jej brat dovŕšil 16 rokov, chcel vládnuť a začal pripravovať prevrat a Kleopatrinu smrť. Aby sa zachránila, utiekla do Sýrie.
Rímska ríša a jej vplyv
V tom istom čase v Rímskej ríši prebiehala vojna medzi Júliom Cézarom a Pompeiom. Keď ho Cézsar porazil, Pompeius utiekol do Egypta, kam ho Cézar prenasledoval. Z túžby zavďačiť sa víťazovi dvorania predložili Cézarovi na privítanie Pompeiovu hlavu, čo sa mu nepáčilo, lebo i keď to bol jeho nepriateľ, takáto potupná smrť bola urážkou Ríma.
Ptolemaia zosadil z trónu a ten sa proti Cézarovi postavil. Tak sa začala krvavá Alexandrijská vojna. Cézar sa v Egypte zapojil do bojov o trón na strane Kleopatry. Naklonila si ho vraj tým, že sa tajne, z obavy pred špiónmi, dala prepašovať do jeho komnaty zakrútená v koberci. Touto odvahou si u neho získala obdiv a rešpekt. Kleopatra v skutočnosti nebola až taká krásna, ale zato mala svoje osobité kúzlo, ktorému podľahol i samotný Cézar. Mohlo zapôsobiť aj to, že bola od neho až o 30 rokov mladšia.
Prečítajte si aj o Jane z Arku, ktorá prinavrátila sebavedomie francúzskej armáde
Nezávislosť Egypta
Cézar Ptolemaia XIII. porazil a Egypt potom ostal nezávislý pod vládou Kleopatry a jej druhého brata Ptolemaia XIV. (ktorý sa formálne stal jej manželom, ale nemal žiaden vplyv). Cézar ich oboch vzal pod ochranu.
Onedlho Kleopatra pricestovala do Ríma za Cézarom aj s ich synom Cézarionom. Chcela si nakloniť rímsky ľud vzácnymi darmi, ale oni nechceli, aby jej syn raz vládol Rímu. Tým, že Kleopatra sídlila v Ríme, žila s Cézarom de facto v manželskom zväzku (hoci mali obaja oficiálne iných partnerov). Mali spolu syna Cézariona, ktorý bol vymenovaný za spoluvládcu Egypta.
Prívrženci republiky sa báli Cézarovej narastajúcej moci a vplyvu v Ríme, a preto ho v roku 44 pred Kr. zavraždili 23 bodnými ranami do tela. Kleopatra potom utiekla so synom naspäť do Egypta. V Egypte ju však všetci považovali za zradkyňu kvôli jej priateľstvu s Cézarom.
Láska ku Antoniovi
Počas rímskej republiky uzavreli rímski vodcovia Octavianus, Antonius a Lepidus roku 43 pred Kr. druhý triumvirát a rozdelili si Rímsku ríšu. Antonius sa pri svojej ceste na východe stretol s Kleopatrou v meste Tarsos a zaľúbil sa do nej. Antonius si však musel vziať na utuženie triumvirátu Octavianovu sestru. Napriek tomu naďalej udržoval styky s Kleopatrou, s ktorou mali čoskoro tri deti. Plánovali spolu vybudovať ríšu v severnej Afrike a na Blízkom východe. Jej vplyv na Antónia bol taký veľký, že Antonius začal rozdeľovať východné provincie Ríma medzi jeho a Kleopatrine deti, čo sa nepáčilo Octavianovi. V senáte ostro kritizoval Antoniovo spojenie s Kleopatrou (ktorej vlastne odovzdal niektoré rímske územia) a v podstate ho označil za zradcu.
Vojna proti Egyptu a vyhnanstvo
Kleopatre a Egyptu bola následne vypovedaná vojna a Antonius bol zbavený všetkých hodností a označený za nepriateľa vlasti. Hneď prvá námorná bitka skončila víťazstvom Octaviana. Kleopatra utiekla na svojej lodi a Antonius ju nasledoval. Obaja ostali nakoniec v Alexandrii.
V roku 30 pred Kr. dorazil do Egypta Octavianus, porazil Antonia a dobyl Alexandriu aj s kráľovským pokladom. Antonius na základe falošnej správy o Kleopatrinej smrti spáchal samovraždu. Kleopatre určili, aby bola ozdobou Octavianovho triumfu. Aj jej sa však podarilo spáchať samovraždu (vraj uštipnutím kobry) a uniknúť tak tejto potupe.
Octavianus sa stal jediným vládcom Rímskej ríše a Egypt sa stal rímskou provinciou. Kleopatra tak zostala historicky posledným nezávislým staroegyptským vládcom.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org, http://www.hobbyportal.sk/umenie/filmy
Zdroj foto: wikipedia.org