Slávne ženy: Ruth Handler vynašla bábiku Barbie a vyrábala protézy pre ženy

0
Slávne ženy: Ruth Handler vynašla bábiku Barbie a vyrábala protézy pre ženy

Ruth Marianna Handler bola americká podnikateľka a vynálezkyňa. Najznámejšia je vďaka vynájdeniu bábiky Barbie v roku 1959. A pôsobila tiež ako prvá prezidentka výrobcu hračiek Mattel, Inc., ktorú spolu so svojím manželom založila v januári 1945, keď boli Handlerovci nútení odstúpiť z Mattela.

S manželom podnikali s nábytkom

Handler sa narodila v roku 1916 ako Ruth Marianna Mosko v Denveri v štáte Colorado poľsko-židovským imigrantom Ide Mosko (rodenej Rubenstein) a Jacobovi Mosko. Vydala sa za svojho priateľa zo strednej školy Elliota Handlera a presťahovala sa do Los Angeles v roku 1938. Jej manžel sa rozhodol vyrobiť ich nábytok z dvoch novoobjavených druhov plastov, Lucite a Plexiglas. Ruth Handler navrhla, aby to začal robiť komerčne a začali podnikať s nábytkom. Ruth Handler pracovala ako predajná sila pre nový obchod, uzatvárala zmluvy s Douglas Aircraft Company a ďalšími.

Formovanie firlmy Mattel

Keď Ruth pokračovala vo svojej práci v Paramounte, Elliot si vyskúšal záľubu vo výrobe nábytku. S manželovým úspešným využitím dvoch nových plastov pri výrobe rôznych kusov nábytku, videla Ruth potenciál pre podnikateľské úsilie. S ním ako mozgom za dizajnom a ňou ako predajnou silou vytvorili Mattel, skombinovaním Elliotovho krstného mena s menom ich novo nájdeného partnera Harolda „Matta“ Matsona.

pixabay.com

Po horšom období v nábytkárskom priemysle začali Handlers počas 2. svetovej vojny pôsobiť v rámci výrobcu plastového nábytku na hranie. „Vyrobiť kreslo pre bábiku bolo lacnejšie než veľké kreslo pre dospelého človeka a marža z detských hračiek bola násobne vyššia,“ vysvetľovala neskôr Ruth. So svojím novonadobudnutým úspechom Ruth a Elliott verili, že Mattel má potenciál posunúť sa iným smerom.

Barbie

Ako Handlerovej inšpirácia pre bábiku Barbie sa uvádzajú dva príbehy. Prvé podrobnosti o výlete do Európy s manželom a deťmi, počas ktorého videla bábiku, ktorá vyzerala ako žena (čo sa výrazne líšilo od typických bábik, ktoré v tom čase vlastnilo veľa dievčat). Druhý hovorí o jedinečnom momente, v ktorom bola Ruth svedkom toho, ako sa jej dcéra Barbara hrala s papierovými bábikami v ich dome.

Potom chcela Ruth vytvoriť realistickejšiu 3D hračku, ktorá by predstavovala to, čím tieto dievčatá „chceli byť“. Zatiaľ čo pravda za týmito príbehmi nebola nikdy úplne potvrdená, Ruth tlačila Mattel na vydanie toho, čo malo byť známe ako bábika Barbie (pomenovaná po jej dcére Barbare).

Barbie mala premiéru na Americkom veľtrhu hračiek v New Yorku 9. marca 1959 a najprv nezaznamenala úspech, lebo rodičom sa nepáčili bábiky s výzorom mladej ženy. Ruth urobila odvážny krok a zainvestovala pol milióna dolárov do reklamy v Disney Mickey Mouse Clube, a tak sa dostali bábiky priamo k deťom. Okamžite zaznamenala úspech.

Ethel Mars – žena, ktorá stojí za vznikom najpredávanejších čokoládových tyčiniek

Dievčatá sa dožadovali bábik a Mattel predal 351 000 bábik za prvý rok. Ruth dokonca vyjednala dohodu o tom, že bábiky budú propagované ako výhradní sponzori klubu Mickey Mouse Club a Barbie bola tak prvou hračkou, ktorá bola úspešne propagovaná priamo deťom.

Čoskoro potom pridali pre Barbie priateľa menom Ken, po synovi Handlerovcov, a mnoho ďalších postáv, ktoré doplnili svet Barbie. Zatiaľ čo Barbie v priebehu rokov čelila značnému množstvu kontroverzií, ktoré sa týkali všetkého od „spornej inteligencie“ bábiky a postavy presýpacích hodín až po predstavenie bábiky Ken v 60. rokoch minulého storočia, jej pôvab nevybledol.

pixabay.com

Dnes Mattel predal viac ako 1 miliardu bábik, všetky so sériou osobností od astronautky cez podnikateľku až po dobrovoľníčku UNICEF a ďalšie. Okrem úspechu svojich bábik sa Barbie stala korporáciou, ktorá zahŕňa sériu filmov, TV show, videohry, spolupráce celebrít a v podstate nachádza úspech takmer v akejkoľvek forme médií.

Rakovina ju prinútila vyrábať protézy

Handlerovej v roku 1970 diagnostikovali rakovinu prsníka. Na boj proti tomu podstúpila modifikovanú radikálnu mastektómiu, ktorá sa v tom čase často používala na boj proti tejto chorobe. Kvôli ťažkostiam nájsť vhodnú protézu prsníka sa Ruth rozhodla vyrobiť si vlastnú. S pomocou nového obchodného partnera Peyton Massey a pod jej novou spoločnosťou Ruthton Corp. vyrobila realistickejšiu verziu ženského prsníka s názvom „Nearly Me“. Tento vynález sa stal veľmi populárnym a vtedajšia prvá dáma Betty Fordová ním bola osobne vybavená.

Po úspechu Ruthton Corp. a niekoľkých vyšetrovaniach podvodných finančných správ Ruth Handlerová v roku 1974 odstúpila z Mattelu. Vyšetrovanie pokračovalo aj po jej rezignácii a v roku 1978 bola obvinená z podvodu a nepravdivých správ Americkej komisii pre cenné papiere a burzy. Neodporovala a dostala pokutu 57 000 USD a bola odsúdená na 2 500 hodín verejnoprospešných prác. Obviňovala svoju chorobu z toho, že sa „nezamerala“ na svoje podnikanie.

Handler zomrela v Kalifornii na komplikácie operácie rakoviny hrubého čreva 27. apríla 2002 vo veku 85 rokov. Jej manžel Elliot zomrel o deväť rokov neskôr vo veku 95 rokov.

Mattel je dnes svetovou dvojkou na globálnom trhu s hračkami. Jednotkou je Lego.

Zdroj: wikipedia.org, Originally published by the Los Angeles Times. Photographer unknown. Restored by Adam Cuerdenhttps://digital.library.ucla.edu/catalog/ark:/21198/zz0002qg0b

žiadne príspevky na zobrazenie