Slávne ženy- Valentina Vladimirovna Tereshkova, prvá žena vo vesmíre

0
Slávne ženy- Valentina Vladimirovna Tereshkova, prvá žena vo vesmíre
Alexander Mokletsov / Александр Моклецов, wikimedia.commons

Vesmír fascinuje ľudstvo už od počiatku sveta. Priblížiť sa hviezdam a tajomstvám vesmíru sa, ako prvej žene podarilo kozmonautke zo Sovietskeho zväzu Valentine Tereshkovovej takmer pred 60 rokmi.

Ako sa z dievčaťa s Bieloruskými koreňmi stala žena storočia, nositeľka ceny za mier a hrdinka Sovietskeho zväzu

Valentina sa narodila v roku 1937 v západnom Rusku ako druhé z troch detí rodine pochadzajúcej z Bieloruska. Jej otec pracoval, ako traktorista a zomrel v sovietsko-fínskej vojne. Valentina začala chodiť do školy až ako 9 ročná po skončení druhej svetovej vojne. Po skončení základného vzdelania sa zamestnala podobne ako jej matka v textilnom priemysle. Popri práci, ale naďalej študovala prostredníctvom korešpondenčných kurzov.

Od malička mala vášeň pre parašutizmus a lietanie. Kamarátka ju naučila skákať s padákom, čo malo veľký vplyv na jej budúcu kariéru. Už v mladom veku mala na svojom konte 90 zoskokov s padákom a zároveň študovala pilotáž, vďaka čomu bola v roku 1962 bola klasifikovaná na kozmonautku. O jej nominácii rozhodol Nikita Sergejevič Chruščov. Len rok na to, ako sa stala kozmonautkou letela do vesmíru. Valentina mala vtedy len 26 rokov.

NASA-Starchild, wikipedia commons

Prečítajte si: Chcete byť produktívny? Nájdite svoju digitálnu rovnováhu

Let do vesmíru

Dňa 16. júna 1963 do vesmíru vzlietol Vostok 6 riadený Vladimirou Tereshkovovou. Let prvej ženy vo vesmíre trval 70 hodín a 50 minút. Valentina počas letu obletela našu planétu až 48-krát. Vostok 6 štartoval v Kazachstane, ktorý v tej dobe patril do Sovietskeho zväzu. Počas svojho letu vysielala živý rozhovor pod volacím znakom čajka. Rozhovor sa vysielal po celom Sovietskom zväze.

Komplikácie

Valentinin let sprevádzali viaceré komplikácie ako odložený štart z dôvodu technických ťažkostí a zvýšenej slnečnej aktivite. Okrem toho Valentina trápila kinetóza, čo je kozmická choroba, ktorá jej spôsobovala nevoľnosť a silnú únavu. Po skončení vesmírnej výpravy Valentina prezradila, že zaspávala aj počas plnenia dôležitých pracovných úloh. Dokonca pri pristávaní sa z dôvodu viacerých radiacich porúch musela vo výške 7 kilometrov katapultovať, pričom si udrela hlavu.

Prečítajte si: Adriana Fischer: Výhody mediácie oproti súdnemu konaniu spočívajú v úspore času a peňazí

Kozmonautka hrdinka

Po návrate Valentinu Tereshkovovu oslavoval celý svet. Valentina ako prvá žena, ktorá sa dostala do vesmíru získala viaceré vyznamenania a pocty. Bola vyhlásená za hrdniku Sovietskeho zväzu a povýšená do funkcie kapitán. Dokonca v roku 2000 v Londýne získala titul „Žena storočia“. Tento titul jej udelilo aj Slovensko a zároveň ju vyhlásilo za čestnú občianku mesta Bratislava.  Do vesmíru sa už, ale viac nedostala. Dôvodom bolo, že vtedajšia komunistická moc v Sovietskom zväze si uvedomovala jej dôležitosť v rámci propagandy, keďže bola vo vysokej straníckej funkcii.

Valentina mala viacero pokusov dostať sa opäť do výberu kozmonautov, ktorí leteli do vesmíru, ale komunistická strana jej to nedovolila. Po návrate z vesmíru vyštudovala Akadémiu vojenského letectva a získala titul inžinier letec-kozmonaut. V armáde skončila až ako dôchodkyňa s hodnosťou generálmajor letectva.

Yuryi Abramochkin / Юрий Абрамочкин

Po ukončení kariéry, ako kozmonautka sa Valentina stala oficiálnou hovorkyňou Sovietskeho zväzu. Za túto službu bola odmenená Zlatou medailou za mier, ktorú jej udelilo OSN.

V súčasnosti Valentina žije v ústraní mimo verejnosti. V jednom z jej posledných verejných rozhovor však povedala, že jej túžbou je ísť ešte raz do vesmíru, napríklad na Mars. No je si vedomá, že tento jej sen sa jej už nesplní.

„Ak raz budete vo vesmíre, uznáte, aká malá a krehká je Zem.“ – Valentina Tereshkovova

Zdroj foto: wikipedia commons, foto: Alexander Mokletsov / Александр Моклецов, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RIAN_archive_612748_Valentina_Tereshkova.jpg

žiadne príspevky na zobrazenie