Chcete byť produktívny? Nájdite svoju digitálnu rovnováhu

0
Chcete byť produktívny? Nájdite svoju digitálnu rovnováhu
pixabay.com

Žijeme v dobe, v ktorej čoraz viac trávime čas online. Preto je dôležité nájsť digitálnu rovnováhu. Používať technológie, tak aby sme ich ovládali mi a nie oni nás. Poradíme vám ako na to.

Technológie sú všade okolo nás. Sme s nimi v kontakte každý deň. Technológie nám bezpochyby uľahčujú život. Prinášajú nám informácie, rozširujú naše možnosti spolupráce, náš obzor a dávajú nám možnosť zostať v kontakte s ľuďmi na veľkú vzdialenosť.

Každý z nás má svoj smartfón, na ktorom pracuje, oddychuje, uchováva si v ňom spomienky, telefonuje a mnohé ďalšie. Je to náš denník, bez ktorého sa cítime ako bez ruky. Dospelý človek v priemere strávi na svojom smartfóne až 6 hodín denne, za jeden deň ho skontroluje 50-krát. Dospievajúci človek tak urobí až 80-krát.

Smartfón má obrovské pozitíva, no zároveň je pre nás aj hrozbou. Skúste si položiť otázky, ako trávim čas online? Je tento čas zmysluplne využitý? Akú pridanú hodnotu mi online život dáva? Ak nechcete, aby váš smartfón bol aj vašou hrozbou, pri odpovedaní na otázky by ste sa mali tiež zamyslieť, ako nájsť digitálnu rovnováhu.

Prečítajte si: 16 drobných činností, ktoré prinášajú pocit šťastia

Digitálna rovnováha je o vytváraní a udržaní zdravého vzťahu k technológiám. Je o tom, ako nám technológie slúžia a ako nás približujú k našim cieľom a nie, ako nás od nich odvádzajú, ako nás rušia alebo sa nám stavajú do cesty. Kontrola nad technológiami nám umožňuje naplno využiť ich potenciál a benefity.

Výhody digitálnej rovnováhy

Ak sa naučíte, ako získať kontrolu nad technológiami budete si môcť užívať všetky ich výhody. Vďaka digitálnej rovnováhe budete v práci efektívnejší a produktívnejší. Zlepší sa vaša sústredenosť a vnímavosť. Budete žiť v prítomnom okamihu a uvedomovať si svoje okolie.

Určite aj vy máte pocit, že vďaka technológiám zvládate multitasking. Podľa mnohých štúdií je tento pocit klamný, pretože pri preskakovaní z obrazovky na obrazovku v skutočnosti vôbec nevenujeme pozornosť tomu, čo naozaj robíme. Viete o tom, že čím viac kontrolujeme upozornenia na našom smartfóne, tým naša hladina dopamínu stúpa, a tým sme čoraz viac rozptýlenejší? Dokonca toto rozptýlenie trvá až 25 minút.

Technológie nás oberajú o čas, sústredenosť, efektivitu v práci, no zároveň, ak sme neustále online aj doma ničia sa naše osobné vzťahy. Digitálna rovnováha je preto naozaj dôležitá.

Ako zistím moje digitálne návyky

Prvý krok k zmene, ako žiť v digitálnej rovnováhe je odhaliť naše digitálne návyky. Digitálna rovnováha každého z nás je iná, jedinečná, tak ako sú aj naše potreby a priority. Pri hľadaní digitálnej rovnováhy, preto musíme myslieť na to, aby používanie technológií spĺňalo našu vlastnú definíciu užitočne stráveného času.

Pri hľadaní digitálnej rovnováhy si položte nasledovné otázky:

Ako trávim čas online? Aký mám z toho pocit? Obohacuje to môj život? Čo chcem zmeniť na mojom používaní technológií?

Nesmieme zabúdať, že používanie technológií nám môže zvyšovať našu úroveň stresu. Preto sa tiež zamyslite, čo sa stane, keď si od technológií dáte na chvíľu pauzu? Aké pocity to vo vás vyvoláva?

Prečítajte si: Chcete kurz, ktorý nakopne vašu kariéru a k tomu bude zadarmo? Máme pre vás tip, ako na to

Pri hľadaní našej vlastnej digitálnej rovnováhy nám vedia pomôcť aj naši blízki. Používanie technológií nás dokáže natoľko pohltiť, že prestaneme byť objektívny k svojej vlastnej „závislosti“ na online svete. Spýtajte sa svojich blízkych aké sú podľa nich vaše technologické návyky.

Pri zmene v používaní technológií vám tiež vedia pomôcť odpovede na otázky:

Akú úlohu chcem, aby technológie mali v mojom živote? V akých oblastiach môjho života nechcem používať technológie? Frustruje ma používanie technológií, čo konkrétne ma frustruje?

Pred každým použitím technológie sa zamyslite, aký je váš zámer a cieľ použitia danej technológie. Často technológie používame celkom zbytočne a bez jasného cieľu. K zisteniu, ako trávime čas online nám vedia pomôcť aj aplikácie, ako napríklad Google Dashboard, Siempo, SpaceApp, RescueTime a mnohé ďalšie.

Pri zdravom používaní technológií neexistuje univerzálne riešenie. To, čo funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého. No pomôcť vám môže zredukovať upozornenia aplikácií, ktoré vám budú chodiť na váš smartfón. Aplikácie, ktorých upozornenia nepovažujete za podstatné si dajte do režimu nerušiť. Na domovskú stránku si uložte len tie zariadenie, ktoré potrebujete nevyhnutne používať. Nebudú vás tak lákať aplikácie, ktoré vám bránia využiť váš čas efektívne. K obmedzeniu používania telefónu vie tiež pomôcť jednoduchý trik – nabíjať si telefón v inej miestnosti, ako v miestnosti, ktorej sa momentálne nachádzam. Skúste porozmýšľať nad osobným a pracovným telefónom. Ten pracovný vždy pri odchode z práce jednoducho vypnete.

Nájsť si svoju digitálnu rovnováhu vyžaduje čas. No výsledkom pre vás bude schopnosť využívať čas naplno, žiť v prítomnosti. Byť efektívny a produktívny v práci a zároveň skutočne žiť osobný život.

Zdroj foto: Pexels

 

žiadne príspevky na zobrazenie