Domov Správy Slovensko Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí....

Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí. Let si hradili sami

Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí.

Do Bratislavy prileteli tesne pred polnocou z piatka na sobotu prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí. Počet ľudí takto sa vracajúcich do vlasti bude narastať.

Spoločnosť charter advisory s.r.o., po koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR vypravila v piatok prvý let, ktorý priviezol Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii domov. 189 Slovákov, teda plná kapacita lietadla, priletelo z londýnskeho letiska Stansted na bratislavské letisko približne o 21 hodine v piatok večer.

Všetci pasažieri putovali v špeciálnom bezpečnostnom režime do povinnej karantény, kde im urobia testy na vírus COVID-19. Ďalšie lety sa pripravujú podľa záujmu a registrácie Slovákov v zahraniční. Najbližší let bude odlietať budúcu stredu so Slovákmi z USA.

V zahraničí je v súčasnosti stále niekoľko tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorí sa v dôsledku bezpečnostných opatrení vyvolaných pandémiou koronavírusu COVID – 19, nemôžu dostať späť do svojej krajiny. Klasické letecké linky sú vo veľkej miere zrušené a repatriačné lety z mnohých krajín sa koordinujú postupne.

 

„V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a našimi ambasádami v zahraničí začíname prevážať späť domov Slovákov, ktorí sa chcú v súčasnej situácii vrátiť domov na Slovensko, no majú problémy s dopravou. Naše niekoľkoročné skúsenosti s charterovou súkromnou leteckou prepravou preto ponúkame, aby sme pomohli v neľahkých situáciách dostať ľudí späť domov,“ hovorí Martin Feč, spolumajiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti charter advisory s.r.o.

Prečítajte si aj náš článok: Päť tipov ako sa chrániť pred koronavírusom od profesora Krčméryho

Let z Londýna do Bratislavy mal špeciálny režim tak počas samotného letu, ako aj po prílete. Počas celého letu museli mať všetci cestujúci tvárové rúška. Po prílete šli, v koordinácii s Ministerstvom vnútra SR, do povinnej karantény, kde každý podstúpi testovanie na vírus COVID-19. Až na základe negatívnych výsledkov, po pár dňoch, budú prepustení zdraví cestujúci do domácej karantény. Keďže ide o súkromné lety bez financovania tretích strán, náklady si hradí každý cestujúci sám formou letenky.

Vytvorili sme rezervačný systém, vďaka ktorému sme schopní konsolidovať požiadavky stoviek ľudí tak, aby sme cenu letu znížili čo najviac a podarilo sa nám dostať domov čo najviac ľudí. S cestujúcimi sa snažíme komunikovať a všetko im vysvetliť,“ spresnil Martin Feč.

„Záujem o prepravu domov má mnoho Slovákov v zahraničí. Všetky požiadavky sa snažíme centralizovať a riešiť s ambasádami a MZV SR. Budeme sa snažiť priviesť čo najviac ľudí domov, je však potrebná registrácia a trpezlivosť, aby sme mohli pripraviť ďalšie lety“, hovorí Martin Feč.

Najbližší let poletí na budúcu stredu z Washingtonu v USA a ďalšie lety pripravujeme. Dôležité je upozorniť, že na palubu nemôžeme pustiť nikoho, kto nepodpíše čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave a nebude sa riadiť platnou legislatívou a prísnymi bezpečnostnými opatreniami,“ dodal Feč.

Registrácia Slovákov na lety domov sa nachádza TU.

K dispozícii je aj nonstop špeciálny mail: flyhome@charteradvisory.cz

Ďalšie informácie nájdete tiež na webových stránkach alebo na Facebooku.

Viac článkov zameraných na tému koronavírusu nájdete na našom webe TU.

Žiadne komentáre

Exit mobile version