Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí. Let si hradili sami

0
Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí. Let si hradili sami
Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí.

Do Bratislavy prileteli tesne pred polnocou z piatka na sobotu prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí. Počet ľudí takto sa vracajúcich do vlasti bude narastať.

Spoločnosť charter advisory s.r.o., po koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR vypravila v piatok prvý let, ktorý priviezol Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii domov. 189 Slovákov, teda plná kapacita lietadla, priletelo z londýnskeho letiska Stansted na bratislavské letisko približne o 21 hodine v piatok večer.

Všetci pasažieri putovali v špeciálnom bezpečnostnom režime do povinnej karantény, kde im urobia testy na vírus COVID-19. Ďalšie lety sa pripravujú podľa záujmu a registrácie Slovákov v zahraniční. Najbližší let bude odlietať budúcu stredu so Slovákmi z USA.

V zahraničí je v súčasnosti stále niekoľko tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorí sa v dôsledku bezpečnostných opatrení vyvolaných pandémiou koronavírusu COVID – 19, nemôžu dostať späť do svojej krajiny. Klasické letecké linky sú vo veľkej miere zrušené a repatriačné lety z mnohých krajín sa koordinujú postupne.

Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí.
 

„V spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a našimi ambasádami v zahraničí začíname prevážať späť domov Slovákov, ktorí sa chcú v súčasnej situácii vrátiť domov na Slovensko, no majú problémy s dopravou. Naše niekoľkoročné skúsenosti s charterovou súkromnou leteckou prepravou preto ponúkame, aby sme pomohli v neľahkých situáciách dostať ľudí späť domov,“ hovorí Martin Feč, spolumajiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti charter advisory s.r.o.

Prečítajte si aj náš článok: Päť tipov ako sa chrániť pred koronavírusom od profesora Krčméryho

Let z Londýna do Bratislavy mal špeciálny režim tak počas samotného letu, ako aj po prílete. Počas celého letu museli mať všetci cestujúci tvárové rúška. Po prílete šli, v koordinácii s Ministerstvom vnútra SR, do povinnej karantény, kde každý podstúpi testovanie na vírus COVID-19. Až na základe negatívnych výsledkov, po pár dňoch, budú prepustení zdraví cestujúci do domácej karantény. Keďže ide o súkromné lety bez financovania tretích strán, náklady si hradí každý cestujúci sám formou letenky.

Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí.

Vytvorili sme rezervačný systém, vďaka ktorému sme schopní konsolidovať požiadavky stoviek ľudí tak, aby sme cenu letu znížili čo najviac a podarilo sa nám dostať domov čo najviac ľudí. S cestujúcimi sa snažíme komunikovať a všetko im vysvetliť,“ spresnil Martin Feč.

„Záujem o prepravu domov má mnoho Slovákov v zahraničí. Všetky požiadavky sa snažíme centralizovať a riešiť s ambasádami a MZV SR. Budeme sa snažiť priviesť čo najviac ľudí domov, je však potrebná registrácia a trpezlivosť, aby sme mohli pripraviť ďalšie lety“, hovorí Martin Feč.

Do Bratislavy prileteli prví Slováci z Veľkej Británie, ktorí uviazli v zahraničí.

Najbližší let poletí na budúcu stredu z Washingtonu v USA a ďalšie lety pripravujeme. Dôležité je upozorniť, že na palubu nemôžeme pustiť nikoho, kto nepodpíše čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave a nebude sa riadiť platnou legislatívou a prísnymi bezpečnostnými opatreniami,“ dodal Feč.

Registrácia Slovákov na lety domov sa nachádza TU.

K dispozícii je aj nonstop špeciálny mail: flyhome@charteradvisory.cz

Ďalšie informácie nájdete tiež na webových stránkach alebo na Facebooku.

Viac článkov zameraných na tému koronavírusu nájdete na našom webe TU.

žiadne príspevky na zobrazenie