Ženy, po ktorých je na Slovensku pomenovaných najviac ulíc

0
Ženy, po ktorých je na Slovensku pomenovaných najviac ulíc

Tisícky ulíc, stovky názvov, desiatky osobností, po ktorých sú lokality v našich mestách pomenované. Mnohé z nich nesú názov aj po ženách, ktoré výrazne ovplyvnili slovenské dejiny, umenie či kultúru.

V názvosloví slovenských ulíc nájdeme niekoľko ženských mien. Jednotlivé ulice sú nazvané po známych spisovateľkách, umelkyniach aj novinárkach. Pestrý zoznam dopĺňajú aj rehoľné sestry či bojovníčky proti fašizmu. Tie sa v porovnaní so spisovateľkami objavujú na mapách skôr ojedinele. Práve najvýznamnejšie ženy slovenskej literatúry sú prostredníctvom názvov ulíc prítomné takmer v každom meste.

Trnava, Foto: Pixabay

Božena Němcová

Česká spisovateľka, ktorá je považovaná za priekopníčku modernej českej prózy, žila istý čas aj na Slovensku. To sa odrazilo aj v jej tvorbe, do ktorej zakomponovala niekoľko tradičných slovenských rozprávok. Rešpekt a uznanie širokej laickej aj odbornej verejnosti nezískala len za literárnu tvorbu. Jej aktivity zohrali významnú úlohu aj pri českom národnom obrodení, čo zohľadnili aj autori názvov slovenských ulíc. Po vplyvnej autorke pomenovali zopár desiatok ulíc, ktoré nájdeme od Sniny po Trnavu vo viacerých podobách ako Ulica Boženy Nemcovej alebo v skrátenej podobe Ulica B. Nemcovej či v počeštenej verzii Ulica B. Němcovej.

Ľudmila Podjavorinská

Známa poetka, prozaička a publicistka zo stredného Považia je považovaná za čelnú ženskú predstaviteľku slovenského realizmu. Literárna obec ju zároveň označuje za matku modernej slovenskej literatúry pre mládež. Jej prínos (nielen) pre literatúru je vyzdvihovaný po celom Slovensku. Na znak pocty a spomienky na významnú osobnosť po nej pomenovali niekoľko desiatok ulíc. Nechýba medzi nimi Ulica Ľudmily Podjavorinskej v autorkinej rodnej obci Bzince pod Javorinou, vtedy nazývanej Horné Bzince. Ulica Ľ. Podjavorinskej sa nachádza aj v Novom Meste nad Váhom, kde spisovateľka žila a umrela.

J.K.Rowling, najznámejšia spisovateľka na svete

Elena M. Šoltésová

Dominanciu spisovateliek na mape slovenských ulíc pomenovaných po ženách potvrdzuje aj ďalšia legenda slovenskej literatúry. Elena M. Šoltésová dostala do vena spisovateľský talent po otcovi. Rodáčka z Krupiny ho začala rozvíjať po presťahovaní do Martina v 70. rokoch 19. storočia. Predstaviteľka realizmu sa okrem písania prózy venovala aj redaktorskej práci a neskôr viedla ženský spolok Živena. V súčasnosti sú po nej pomenované ulice v krajských aj okresných mestách po celej krajine od Bratislavy po Prešov. Ulica E. M. Šoltésovej nechýba ani v rodnej Krupine.

Terézia Vansová

Pre ženský spolok Živena pracovala aj Terézia Vansová. Ďalšia z predstaviteliek realizmu sa výraznou mierou pričinila aj o rozvoj divadla. Okrem umeleckej tvorby sa aktívne venovala aj etnografii. Jej pracovný životopis obohacuje založenie ženského časopisu Dennica a rozsiahla podpora pri šírení slovenskej tlače. Spomienkou na významnú osobnosť domácej literatúry aj publicistiky a jej celoživotné dielo sú viaceré ulice vo všetkých slovenských krajoch.

Ďalšie ženy, po ktorých je pomenovaných viacero slovenských ulíc:

Božena Slančíková-Timrava – spisovateľka a dramatička

Hana Ponická – spisovateľka a prekladateľka

Maša Haľamová – poetka

Krista Bendová – novinárka, spisovateľka a dramatička

Zdenka Schelingová – rehoľná sestra

Ľudmila Pajdušáková – astronómka

Hana Meličková – herečkaBratislava, Foto: Pixabay

Do zoznamu ulíc pomenovaných po ženách pribúdajú ďalšie mená. Napriek tomu je ich počet stále niekoľkonásobne menší ako počet ulíc nesúcich mená slávnych mužov. Zmeniť to môže nový trend, v rámci ktorého sa má značný nepomer v počte ženských a mužských názvov ulíc postupne zmenšovať.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie