Slávne ženy – Jane Austen, romantická spisovateľka so smutným osudom

0
Slávne ženy – Jane Austen, romantická spisovateľka so smutným osudom
Foto: Jane Austen

Asi máloktorým ženským čitateľkám a romantickým dušiam treba predstavovať knihy ako Rozum a cit či Pýcha a predsudok, alebo ich filmové podoby. Tieto a veľa ďalších vychádzajú z pera anglickej spisovateľky, ktorá zďaleka nemala taký romantický život ukončený happyendom ako hlavné hrdinky jej kníh.

Jane sa narodila sa v roku 1775 Steventone, v anglickom kraji Hampshire, do veľkej rodiny reverenda Georgea Austena. Pochádzala z ôsmich súrodencov, sama bola druhou najmladšou. Mala jednu staršiu sestru a šesť bratov. Jej dvaja bratia odišli v mladom veku od rodiny slúžiť na more, ďalší dvaja bratia sa stali duchovnými a jedného adoptoval bohatý príbuzný.

Vzdelanie na úrovni

Základné vzdelanie jej poskytol otec, potom sa krátko vzdelávala v Oxforde u jej tety, a neskôr v dievčenskej internátnej škole v Berkshire. V tej dobe mala kvalitnejšie vzdelanie ako ostatné dievčatá v jej veku, ale jedinečný vzťah k literatúre získala vďaka svojej vášnivej záľube v čítaní. Obľubovala velikánov akými boli napríklad William Shakespeare, John Milton, Jonathan Swift, Daniel Defoe, Johann Wolfgang Goethe.

Nešťastná láska

V tom čase bola uvedená do spoločnosti a začala sa zúčastňovať obvyklých zábav jej spoločenskej vrstvy – chodievala na plesy, na návštevy známych a príbuzných, a niekedy si vyšla na výlet do Londýna.

Keď mala dvadsať rokov, stretla študenta práv Thomasa Lefroya, ktorý bol v ich rodine na návšteve. Jeho rodina s ich vzťahom nesúhlasila, pretože Jane bola chudobná. Lefroy bol ako nemajetný študent závislý na finančnej podpore svojej rodiny, a tak mladí nemali inú možnosť, len sa rozísť, lebo by ostali úplne bez prostriedkov.

Prečítajte si aj článok o spisovateľke Mary Shelleyovej, autorke známeho Frankensteina

Anne Hathaway
Anne Hathaway ako Jane Austen vo filme Becoming Jane

Druhým mužom v jej živote bol Harris Bigg-Wither, ktorý ju dokonca požiadal o ruku. Hoci bol od nej o 5 rokov mladší, jeho návrh akceptovala, ale neskôr zasnúbenie zrušila. Dodnes sa nevie celkom, prečo Harrisa nakoniec odmietla, ale pravdepodobne to bolo kvôli jeho povahe, ktorá sa jej celkom nepozdávala.

V láske teda spisovateľka nemala šťastie, pretože o jediný vzťah, o ktorý skutočne stála, prišla kvôli nepriazni osudu. Rovnako, ako jej staršia sestra Cassandra, s ktorou ju spájal pekný vzťah, sa nikdy nevydala.

Začiatky spisovateľskej kariéry

Prvé skice románov vznikali už v priebehu 90. rokov 18. storočia. Písať začala vďaka prečítaným dielam slávnych autorov už ako pätnásťročná. Najprv písala krátke prózy, neskôr začala s románmi. V roku 1797 mala hotový prvý román Prvé dojmy (pôvodný názov budúceho románu Pýcha a predsudok), ale nepodarilo sa jej ho predať vydavateľovi.

Prvý úspech sa dostavil až predajom románu Northangerské opátstvo za smiešnych 10 libier, ale vydavateľ ho nakoniec nepublikoval.

Až v roku 1810 vydavateľ súhlasil publikovať už niekoľkokrát prepracovaný román Rozum a cit na náklady autorky. Jane mala vtedy 35 rokov. Kniha vyšla anonymne, označená iba ako „By a Lady“. Len jej najbližšia rodina vedela o jej autorstve. Austenová na nej zarobila 140 libier, čo bol malý úspech, ale sľubný začiatok, takže to nevzdávala. Prerobila román Pýcha a predsudok, ktorý vyšiel v začiatkom roku 1813. Nasledoval román Mansfieldský park, ktorý sa jej podarilo do pol roka vypredať. Neskôr ešte vyšiel román Emma a ostatné diela sa dočkali vydania až po jej smrti, kde už jej brat Henry verejne priznal jej autorstvo.

Stále sťahovanie a posledné roky života

V roku 1801 sa rodina presťahovala do Bathu, a práve toto prostredie jej bolo inšpiráciou pre mnohé jej diela. Po smrti otca Jane, Cassandra a ich matka žili s bratom Frankom a jeho rodinouv Southamptone až do roku 1809. Potom sa znova presťahovali, tentoraz do Chawtonu. Tam prežila posledných 8 rokov svojho života.

múzeum Jane Austen
Sídlo v Chawtone – dnes múzeum Jane Austen

Jej zdravie bolo vtedy už silne podlomené. Dnes sa uvažuje, že mala asi tuberkulózu alebo Addisonovu chorobu Snaha vyliečiť sa ju viedla do Winchesteru, ale postup ochorenia bol taký rýchly, že zomrela do dvoch mesiacov. V apríli 1817 napísala poslednú vôľu, kde menovala sestru Cassandru ako svoju dedičku. Jane Austen zomrela v skorých ranných hodinách dňa 18. júla 1817. Dožila sa len 41 rokov. Jej telo je pochované v miestnej katedrále vo Winchestri.

Diela Jane Austen dýchali romantikou

Obálka knihy Pride and Prejudice

Vo svojich dielach opisovala predovšetkým život vidieckych vyšších vrstiev. Hlavnými postavami jej diel boli inteligentné, morálne silné hrdinky, ktoré vyčnievali nad svojím okolím.

Hlavnou hrdinkou románov bola obyčajne mladá žena alebo niekoľko mladých žien, ktorých problémy súviseli hlavne s láskou. Dej sa väčšinou točil okolo možnosti dosiahnuť spoločensky vhodný sobáš. Pre dnešnú dobu sa tento prístup môže zdať otrocký, ale pre vtedajšiu ženu bol spoločensky prijateľný vydaj jediným spôsobom, ako dosiahnuť sociálne istoty. Tieto ľúbostné problémy autorke slúžili k vynikajúcemu detailnému opisu spoločnosti, ktorý bol mierne satirický, ale neprestal byť láskavý.

Skutočné uznanie získala až po smrti

Ako spisovateľku ju vysoko uznával slávny spisovateľ Sir Walter Scott, a to pre akurátnosť opisu charakterov a pocitov svojich postáv. Jej sláva a uznanie medzi literárnymi kritikmi od tej doby len stúpala.

Je škoda, že mnoho listov, ktoré napísala svojej sestre Cassandre počas života, bolo spálených, pretože sme sa mohli dozvedieť o tejto talentovanej autorke ešte oveľa viac.

Zdroj foto: wikipedia.com

žiadne príspevky na zobrazenie