Najlepšie elitné vojenské jednotky na svete

0
Najlepšie elitné vojenské jednotky na svete

Ideál o svetovom mieri naďalej čaká na svoje naplnenie. Neustále konflikty v rôznych kútoch planéty vedú k ďalšiemu zbrojeniu a zakladaniu nových vojenských jednotiek. Tie najlepšie z nich už viackrát zasiahli do priamych vojenských a protiteroristických operácií, pri ktorých ukázali, že sa právom radia medzi elitu armády.

Navy SEALs (USA)

Už z názvu špeciálnej jednotky United States Navy’s Sea, Air and Land Teams patriacej pod Námorníctvo Spojených štátov amerických vyplýva, že jej členovia sú vycvičení na boj vo vzduchu, na mori aj na pevnine. Elitný vojenský útvar tvorí niekoľko tímov, ktoré sa delia podľa oblasti pôsobenia, resp. podľa toho, na aké podmienky sú vojaci primárne cvičení. Jednotka je aktívna najmä pri protiteroristických operáciách, ktoré môžu vykonávať iba vojaci schopní zvládnuť niekoľkomesačný fyzický aj mentálny výcvik.

SAS (Veľká Británia)

Do protiteroristických operácií sa aktívne zapájajú aj členovia britskej jednotky Special Air Service (SAS). Elitný útvar vznikol počas 2. svetovej vojny ako špeciálny výsadkový prápor. Od 50. rokov sa zameriava na protiteroristické akcie a záchranu rukojemníkov. V minulosti sa podieľal na operáciách v Ománe, na Borneu či v Severnom Írsku. Členovia SAS nechýbali ani v lokálnych konfliktoch, napríklad vo falklandskej vojne. Jednotka má v súčasnosti vyše 2000 mužov zaradených do 4 plukov. Každý člen musel v minulosti slúžiť v britskej armáde a pred vstupom do jednotky zvládnuť výcvik v drsných púštnych aj arktických podmienkach.Ilustračné foto: Pixabay

SBS (Veľká Británia)

SAS nie je jedinou elitnou jednotkou britskej armády. Na najťažšie vojenské operácie sú od 2. svetovej vojny nasadzovaní aj muži z útvaru Special Boat Service (SBS), ktorý je sesterskou jednotkou SAS. Obe jednotky patria od roku 1987 pod Špeciálne sily Spojeného Kráľovstva (UKSF). Ich členovia sa zúčastnili operácií vo Východnom Timore, v Afganistane aj v Iraku. V roku 2000 oslobodzovali rukojemníkov v rámci operácie Barras v Sierra Leone. Nechýbali pri vojenských akciách v Líbyi a Nigérii spred niekoľkých rokov. Dnes má SBS zopár stoviek členov, medzi ktorými sú aj vojačky. Tým bol umožnený vstup do elitného útvaru v roku 2018.

Členky nórskej jednotky Jegertroppen sú najtvrdšie vojačky na svete

Sayeret Matkal (Izrael)

Model britských jednotiek SAS a SBS poslúžil ako vzor pri formovaní izraelského elitného útvaru Sayeret Matkal. Jednotka, ktorá vznikla v roku 1958, pracovala dlhé roky v prísnom utajení a do svojich radov prijímala iba priateľov a členov rodiny jej predstaviteľov. Od 80. rokov do nej môžu vstúpiť aj dobrovoľníci, ktorí prejdú niekoľkomesačným výcvikom. Cieľ jednotky je zbierať spravodajské informácie a vykonávať protiteroristické operácie na území Izraela aj v okolitých arabských štátoch.

FGNE (Španielsko)

Špeciálna španielska jednotka Fuerza de Guerra Naval Especial (FGNE) získala rešpekt po celom svete pri úspešných vojenských a protiteroristických operáciách v Iraku, v Somálsku či v Senegale. Elitný útvar spadajúci pod španielske námorníctvo je pravidelne nasadzovaný pri útokoch na lode, pri prieskumných operáciách na mori aj pri záchranných akciách na pevnine, ktorých cieľom je oslobodenie rukojemníkov z rúk teroristov. Jej členmi sú muži z námornej pechoty, ktorí prešli špeciálnym výcvikom. Podľa štatistík ho zvládne približne 20-30 % zo všetkých uchádzačov.Ilustračné foto: Pixabay

Vlastné elitné jednotky má skoro každá väčšia armáda. Medzi tie najlepšie, ktoré vykonávajú najťažšie operácie, patrí aj francúzska Groupe d’intervention de la Gendarmerie nationale (GIGN). Pri bojoch s Talibanom v minulosti viackrát ukázali taktické a bojové schopnosti aj muži z pakistanského útvaru Special Service Group (SSG). Rešpekt dlhé roky vzbudzovala aj ruská Alfa, no po kontroverznej akcii v moskovskom divadle z roku 2002, kde na následky otravy plynom vpusteného do objektu s cieľom vyhnať z neho militantov umrelo viac ako 100 rukojemníkov, sa jej renomé zhoršilo.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie