Sociálna poisťovňa musela vykryť nedostatok financií na vyplácanie starobných dôchodkov z iných fondov

0
Sociálna poisťovňa musela vykryť nedostatok financií na vyplácanie starobných dôchodkov z iných fondov

11.9.2022 (Webnoviny.sk) – Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa v januári až júni tohto roka 1,18 miliardy eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za šesť mesiacov tohto roka o 1,33 miliardy eur vyššie ako príjmy tohto fondu.

Zostatok vo fonde starobného poistenia tak klesol na 177,7 milióna eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka.

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla v prvých šiestich mesiacoch tohto roka sumou 690 miliónov eur z rezervného fondu solidarity a ďalších 380 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia. Fond poistenia v nezamestnanosti na penzie prispel sumou 49 miliónov eur, z fondu úrazového poistenia poisťovňa vzala 45 miliónov eur a z fondu garančného poistenia 16 miliónov eur.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za šesť mesiacov tohto roka predstavovali 3,61 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,27 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových a garančných dávok.

Viac k témam: Predčasný starobný dôchodok, Starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa musela vykryť nedostatok financií na vyplácanie starobných dôchodkov z iných fondov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie