Španielky si budú môcť zobrať kvôli bolestivej menštruácii platené voľno: Toto by mali zaviesť všade

0
Španielky si budú môcť zobrať kvôli bolestivej menštruácii platené voľno: Toto by mali zaviesť všade
Zdroj: Unsplash.com

Ktorá žena by to nebrala. Naozaj nie je ľahké sústrediť sa na prácu, keď máte silné bolesti brucha alebo migrénu, ktorá vám neprechádza už niekoľko hodín. Aspoň Španielsko na to myslí.

Ako informuje euronews, v danej krajine schválili zákon, ktorý umožní ženám zobrať si platené voľno, ak majú silné menštruačné bolesti. Španielsko je prvá európska krajina, ktorá niečo také presadila. Zostáva len dúfať, že tento krok učinia aj ostatné štáty.

Irene Monterová, španielska ministerka pre rodovú rovnosť, uviedla na Twitteri, že to je priam historický deň. Takéto voľno mimo Európy poskytuje už len Japonsko, Indonézia a Zambia.

Ženy v Španielsku si tak budú môcť vybrať platené voľno na ako dlho budú potrebovať. Ale, samozrejme, práceneschopnosť im musí schváliť aj lekár. Toto „menštruačné voľno“ je súčasťou reformného balíka, ktorý sa zaoberá reprodukčným zdravím.

Menštruačné voľno spočiatku rozdelilo politikov a vznikli obavy, že by došlo k stigmatizácii ohľadom prijímania nových zamestnancov. Napríklad, že by zamestnávatelia uprednostňovali viac mužov ako ženy.

Zdroj: Euronews

žiadne príspevky na zobrazenie