Spoľahlivé auto pre mladú rodinu. Na čo sa pri výbere zamerať?

0
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu. Na čo sa pri výbere zamerať?
Zdroj: pexels.com

Kúpa auta je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. O to viac, keď ste mladá rodina a potrebujete vyhovieť požiadavkám všetkých jej členov. Veľkosť, cena alebo typ pohonu sú len zlomok toho, čo všetko by ste mali pred samotnou kúpou poriadne zvážiť. Nehovoriac o tom, že stále treba myslieť na budúcnosť a na to, aby vám vozidlo vyhovovalo aj v prípade, keď sa rodina rozrastie. Ak so sebou na cesty beriete aj svoje ratolesti, slovo bezpečnosť naberá úplne iný rozmer. Ktoré ďalšie faktory by ste mali pri výbere sledovať?

Benzín, diesel alebo alternatívny pohon?

Predpokladáme, že s príchodom nového člena rodiny pribudne aj zopár desiatok kilometrov strávených v aute navyše. Pravidelné kontroly u lekára, návštevy starých rodičov, rodinné výlety, ale neskôr aj vozenie do škôlky, školy či na rôzne krúžky. Typ pohonu teda patrí medzi jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré treba zvážiť, pretože sa od neho budú odvíjať aj celkové mesačné náklady na vozidlo.

V poslednom období zažívajú najväčší boom na cestách práve elektromobily. Ich majiteľom odpadá potreba riešiť bežnú údržbu spojenú s výmenou oleja a filtrov, elektrina je v porovnaní s fosílnymi palivami o čosi lacnejšia a dôležitú úlohu zohráva aj ekologický faktor.

Zdroj: pexels.com

Autá s benzínovým pohonom síce zoženiete za nižšiu obstarávaciu cenu, no vyššia spotreba vám môže mesačné výdavky o čosi navýšiť. Dieselové motory zase ponúkajú väčší výkon, vyššiu odolnosť motora a s tým spojenú dlhšiu životnosť, no vyššia hlučnosť a vibrácie najmenších členov rodiny rozhodne nepotešia. Obstarávacia cena sa, samozrejme, bude odvíjať aj od toho, či si plánujete kúpiť jazdené vozidlo, alebo si robíte zálusk na tátoša doručeného priamo z výrobnej linky.

Tip: Pred kúpou zvážte všetky pre a proti jednotlivých typov pohonov a nepozerajte sa len na kúpnu cenu, ale do úvahy berte aj ceny pohonných hmôt.

Zdroj: pexels.com

Dostatok priestoru nadovšetko

Pre trojčlennú rodinu bude 7-miestne SUV úplne zbytočné a rodina s tromi deťmi sa zas len sotva zmestí do menšieho auta s malým kufrom. Veľkosť vozidla by ste preto mali prispôsobiť veľkosti a potrebám vašej rodiny.

V prípade, že ste často na cestách a so svojimi ratolesťami absolvujete aj dlhšie trasy, je dostatočne priestranné vozidlo naozaj dôležité. Nehovoriac o tom, ak so sebou potrebujete vziať aj kočík, prípadne všetky obľúbené hračky, bez ktorých nemôžete opustiť váš domov.

Tip: Ak v budúcnosti plánujete väčšiu rodinu, radšej investujte do väčšieho vozidla, aby ste ho o pár rokov nemuseli opäť meniť.

Zdroj: pexels.com

Často podceňované pohodlie

Síce pohodlie nepatrí na prvú priečku pri výbere vozidla, nemali by ste ho úplne ignorovať. Ak sa budú všetci pasažieri cítiť príjemne a pohodlne, značne tým zvýšite bezpečnosť jazdy. Eliminujete tak aj prípadný krik, že vášho potomka z tej tvrdej sedačky bolí zadok, a tak si ušetríte aj zopár nervov. Ide teda o detail, ktorý môže napokon rozhodnúť.

žiadne príspevky na zobrazenie