Správne hračky dokážu deťom pomôcť rozvíjať sa a obohatiť svoje vnímanie sveta

0
Správne hračky dokážu deťom pomôcť rozvíjať sa a obohatiť svoje vnímanie sveta

Na hračky sa už dávno netreba pozerať len ako na veci, ktoré deťom vypĺňajú voľný čas. Tie správne hračky totiž dokážu deťom pomôcť rozvíjať sa a obohatiť svoje vnímanie sveta. S pridanou hodnotou pre detský vývin ide ruka v ruke aj bezpečnosť a nezávadnosť hračiek či ekologický spôsob výroby.

O týchto témach pravidelne edukuje značka TOYETO ponúkajúca vnímavé hračky, ktoré spĺňajú všetky spomenuté atribúty, vďaka čomu ich hračky lákajú nielen deti, ale aj ich rodičov. „Napriek tomu, že v našej sieti hračkárstiev TOYETO hračky predávame, držíme sa hesla, že deti nepotrebujú veľa hračiek, postačí, ak budú mať tie správne, ktoré im pomôžu rozvíjať sa,” začína svoje rozprávanie CEO značky, Dominik Rusňák.

Ktoré hračky sú však tie správne?

Touto, zdanlivo jednoduchou, otázkou sa zaoberá celý tím odborníkov, ktorý vyberá a schvaľuje hračky, ktoré sa na pultoch hračkárstiev či na e-shope značky objavia. „Každá hračka, ktorú u nás nájdete, má svoj príbeh,” vysvetľuje. Pri výbere hračiek je podľa Rusňáka kľúčovým faktorom ich výrobca.

TOYETO od svojich počiatkov spolupracuje len so značkami, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty. „S každým z výrobcov sa osobne poznáme, väčšinu sme navštívili aj priamo v ich výrobnej časti, vďaka čomu si môžeme byť istí, že hračky vznikajú naozaj ekologickým a zodpovedným spôsobom.”

Dôležitú úlohu hrá ekologický aspekt, tak ako samotná spoločnosť TOYETO, aj výrobcovia značiek, ktoré u nich nájdete, sa snažia o zodpovedné narábanie s prírodnými i ľudskými zdrojmi. V ich portfóliu tak nájdete i značky, ktoré vyrábajú hračky z recyklovaných materiálov, úplne sa vzdali využívania plastov (vrátane obalového materiálu), či spoločnosti, ktoré dávajú férovo zaplatenú prácu ľuďom v najchudobnejších regiónoch sveta alebo zo svojich ziskov tieto časti sveta podporujú. Naopak, odmietajú spoluprácu s tými výrobcami, ktorí masovo produkujú lacné a nekvalitné hračky v neférových podmienkach.

Osobitný prístup ku každej hračke

Výber vhodných výrobcov hračiek je však stále len prvým krokom. V tom druhom sa každá hračka posudzuje osobitne. Odborníci z TOYETO sledujú novinky a trendy vo svete hračiek, rovnako aj dopyt a požiadavky svojich zákazníkov, zároveň však dbajú na prínos jednotlivých hračiek pre detský vývin. „Naším cieľom je spájať poznatky odborníkov v rôznych oblastiach, a tak prinášať na trh hračky, ktoré dieťaťu odovzdajú pridanú hodnotu,“ dodáva Rusňák.

Značka preto spolupracuje aj s odborníkmi na detskú psychológiu a pedagogiku, ktorí potreby a požiadavky detí posudzujú z odborného hľadiska. Pomáhajú im tak pochopiť, ktoré typy hračiek deťom nielen pomôžu rozvíjať sa, ale aj ktoré hračky sú tie, ktoré uspokoja detské potreby a zaujmú ich tak na dlhší čas.

plysove hracky
Foto: toyeto.sk

Názory odborníkov

Klinická psychologička a psychoterapeutka PhDr. Eva Reichelová, Csc. sa stotožňuje s názorom, že menej hračiek je niekedy viac. „Deti majú často príliš veľa hračiek, no skutočne ich zaujmú len tie, s ktorými sa schuti zahrajú. To, s čím sa deti budú hrať, si vedia vybrať samy, siahajú totiž po hračkách, ktoré korešpondujú s ich vnútornými potrebami,“ hovorí a ďalej vysvetľuje, o aké potreby ide, „hračky pre najmenšie deti majú často emocionálnu hodnotu, deťom pomáhajú prežívať separáciu od rodiča.

Prečítajte si aj rozhovor s Alexandraou Sidor, ktorá pracuje s hračkami ako sales director 

Staršie deti dokážu vďaka hračkám prežívať a prejavovať svoje emócie, vyjadrujú v nich skúsenosti a situácie, ktoré odpozorovali zo svojho okolia. Niektoré im dokonca pomáhajú budovať svoju autonómiu a
asertivitu,” vysvetľuje psychologička, rozhovor s ktorou si môžete pozrieť aj na YouTube kanáli spoločnosti TOYETO.

Hračka, ktorá zapája do hry aj rodiča

„To najviac, čo môže rodič dieťaťu odovzdať, je spoločne strávený čas,“ zdôrazňuje prínos spoločnej hry Reichelová. Dieťa sa podľa jej slov nerodí s prirodzeným záujmom o hračku a hry, to rodič učí dieťa hrať sa, uvádza ho do hry a teší sa z nej. „Hra by mala rodičovi a dieťaťu priniesť kvalitne strávený spoločný čas,“ dodáva.

S tým súhlasí aj Dominik Rusňák, podľa ktorého slov chcú práve to priniesť hračky, ktoré v TOYETO ponúkajú: dieťa ich rozbalí spoločne s rodičom, spoločne sa s nimi hrajú a tešia sa z nich. „V TOYETO skrátka chceme hračkám vrátiť ich pôvodný význam,“ uzatvára.

Foto: toyeto.sk

žiadne príspevky na zobrazenie