Stanka Šeminská: Pochopila som, že moja práca nebude len prácou ale aj poslaním

0

Stanka Šeminská bola úspešnou personálnou manažérkou. Na materskej však zistila, že by chcela mať v budúcnosti časovú flexibilitu. A tak sa ozvala na inzerát ponúkajúci prácu v kozmetickom priemysle a dnes je na pozícii Nezávislá National Sales Director. V rozhovore nám prezradila, čo ju oslovilo a prečo si vybrala práve túto cestu.

Vaša cesta k podnikaniu v beauty sfére nebola priamočiara. Čomu ste sa venovali predtým?

Osem rokov som pracovala v oblasti riadenia ľudských zdrojov a personalistiky ako konzultant, recruiter aj ako personálna manažérka.

Kedy prišiel impulz k tomu, že ste sa začali zaoberať kozmetikou?

Počas materskej dovolenky som si uvedomila, že by som v oblasti personalistiky nemala dostatočný priestor na kariérny rozvoj a potrebnú časovú flexibilitu. Nevedela som si predstaviť, ako by som skĺbila starostlivosť o rodinu (dve deti) s časovo náročnou manažérskou pozíciou.

Preto som sa rozhodla začať podnikať a hľadala som príležitosť, ako by som sa mohla uplatniť na trhu, keby som si napr. otvorila vlastnú personálnu agentúru. Zistila som, že investície do takéhoto podnikania sú príliš vysoké a jednoducho som si to s materským príspevkom a malými úsporami nemohla dovoliť.

Prečo vás zaujala práve spoločnosť Mary Kay? Aké benefity ponúka?

O Mary Kay som sa dočítala v časopise, kde bol inzerát, že hľadajú spolupracovníkov. Nikdy som netúžila pracovať ako kozmetička, vizážistka a už vôbec nie v oblasti priameho predaja. Keďže predaj Mary Kay produktov sa realizuje prostredníctvom hodinky krásy – tak prvé, čo ma nadchlo, boli prípravky a výnimočná služba poradenstva.

Konečne som vedela, ako sa mám správne starať o svoju pleť. May Kay mi ponúkla príležitosť naučiť sa o seba starať a pomáhať v kráse aj ďalším ženám. Vďaka spravodlivému motivačnému systému, ktorý sa školí aj na Harvarde, som veľmi rýchlo spoznala, že som oceňovaná za svoju prácu a výsledky a viem to každý deň ovplyvniť. Mohla som si svoju prácu plánovať na čas, kedy to vyhovovalo mne a pracovať na cieľoch, ktoré som si vybrala ja sama pre seba.

Zistila som, že som vstúpila do firmy, ktorá je postavená na veľmi silných hodnotách – viera, rodina, kariéra a na zlatom pravidle – správaj sa k druhým tak, ako chceš, aby sa on správali k tebe. Moje nadšenie rástlo zo dňa na deň a po troch mesiacoch som sa rozhodla aj budovať svoj tím, aby som sa vypracovala na pozíciu nezávislej Sales Director. Podarilo sa mi to a do pol roka od registrácie už som viedla svoj vlastný tím.

Prečítajte si aj rozhovor s módnou návrhárkou, Luciou Ivanovou

S Mary Kay ste sa stretli už počas materskej, ako ste skĺbili začínajúce podnikanie s materstvom? Ako reagovalo vaše okolie?

Moje okolie na začiatku vôbec nebolo nadšené z môjho rozhodnutia pracovať pre Mary Kay. Odrádzala ma rodina aj kamarátky, že je to podomový predaj a na čo som študovala a niečo budovala pred materskou, že v Mary Kay nevyužijem svoje skúsenosti, apod. Keď som si prečítala príbeh našej zakladateľky Mary Kay Ash, tak som pochopila, že moja práca nebude len prácou ale aj poslaním.

Základným mottom našej firmy je: Nepredávame kozmetiku, meníme životy žien. A ja som veľmi túžila zmeniť svoj vlastný život k lepšiemu a pomáhať k pozitívnym zmenám aj ďalším ženám. Vďaka flexibilnej pracovnej dobe som dokázala skĺbiť aj rolu mamy aj rolu nezávislej kozmetickej poradkyne Mary Kay.

Aké boli vaše začiatky? Neuvažovali ste sa vrátiť do predchádzajúcej práce?

Na začiatku som si prešla mnohými prekážkami, nevedela som predávať, nemala som kontakty, neverila som si, že to dokážem. Ale každý deň som hľadala spôsoby, ako sa môžem zlepšiť a čo ešte môžem pre to urobiť, aby som uspela.

Keď ma niekto odmietol alebo mi reakcie okolia nepadli dobre, tak som mala chuť všetko zabaliť ale o krátku chvíľu som si uvedomila, že nie druhí rozhodujú o mojom úspechu a o mojom živote ale ja sama. Preto som stále hľadala spôsob, ako zmeniť svoj postoj a veriť si viac.

Zúčastnili ste sa aj konferencie v Dallase. Čím vás oslovila?

Až v Dallase som mala možnosť stretnúť najúspešnejšie ženy sveta Mary Kay. Rozprávať sa s nimi a učiť sa priamo od nich bola pre mňa tá najväčšia motivácia a odmena zároveň. Navštívila som aj centrálu našej firmy a výrobný závod, a tam som si uvedomila, pre akú výnimočnú spoločnosť pracujem.

Našu firmu riadi priamo rodina pani Mary Kay Ash a jej princípy, hodnoty a láska sú vštepované všetkým ľuďom, ktorí pre Mary Kay pracujú.

Vo svojej profesii pravdepodobne musíte motivovať aj ostatných. Akým spôsobom sa snažíte motivovať iných?

Spôsobov, ako ľudí motivovať je viacero. Máme rôzne motivačné programy, ktoré nám dáva firma, ako nástroj na prácu s našimi tímami. Najdôležitejšie je viesť ich vlastným príkladom. Inšpirujem a vediem moje kozmetické poradkyne svojimi vlastnými skúsenosťami z praxe a všetkým tým, čo som sa doteraz naučila. Mnohým ženám v mojom tíme Mary Kay otvára príležitosť snívať vo veľkom. A postupne si tieto sny plniť.

Čo sú pre vás tie najdôležitejšie piliere v starostlivosti o svoj vzhľad?

Zdravá a rozžiarená pokožka je základným pilierom krásnej a sebavedomej ženy. Mary Kay vytvorila systém starostlivosti o pleť, ktorý vždy na mieru vyberáme a skúšame našich zákazníčkam. Vďaka tomuto systému sa pleť postupne dostane do skvelej kondície, je správne vyživená a žiari.

Druhým pilierom je jednoduché líčenie, ktoré podčiarkne krásu každej ženy. Práve naše kurzy sebalíčenia pomáhajú ženám nájsť pre seba najvhodnejší make-up, rozžiariť svoje oči, vybrať si správny rúž. Keď sa potom pozrú do zrkadla, tak sa cítia každý deň ako hviezdy.:)

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Za najväčší úspech považujem to, že sa mi s mojimi tímami podarilo splniť kvalifikačné podmienky a vybudovať samostatnú národnú oblasť. Je nádherné vidieť, ako sa ľudia dokážu spojiť, keď majú rovnaký cieľ, ako dokážu vydržať, nadchnúť sa, ako sa vedia navzájom podporovať a rásť. Som veľmi hrdá, že som sa obklopila ľuďmi, ktorí sú v mnohých oblastiach lepší, ako ja a spolu s nimi som dokázala vytvoriť silnú a úspešnú národnú oblasť.

Ako zvyknete oddychovať?

Najčastejšie relaxujem s knihou v ruke, spevom, jogou a plávaním. Najviac hodnotný je pre mňa čas s mojou rodinou, pre ktorú veľmi rada varím a pečiem.:)

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Mojím snom je pomáhať ďalším ženám v kariérnom postupe v Mary Kay, aby sa aj oni osobnostne rozvíjali, získavali finančnú nezávislosť a napĺňali poslanie pani Mary Kay Ash spolu so mnou. V osobnom živote mám ešte veľa ďalších snov, ktoré snívam pre mňa a pre moju rodinu, a aj vďaka Mary Kay, si ich verím, všetky naplním.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Veriť, vytrvať a užívať si každý jeden deň naplno, pretože sny sa plnia tým, ktorí v nich veria a sú ochotní na nich dennodenne pracovať. Ak je váš sen vaším životným poslaním, tak sa ho nikdy nevzdávajte.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu