Lucia Ivanová: Vysnívala som si, že budem módna návrhárka, a sen sa mi splnil!

0
Lucia Ivanová: Vysnívala som si, že budem módna návrhárka, a sen sa mi splnil!

Staňte sa na chvíľu dizajnérom, naučte sa šiť alebo premeňte svoju skicu na originálny model. Módna dizajnérka Lucia Ivanová vám odhalí všetky tajomstvá módneho návrhárstva. Projekt Kurzy módy založila v roku 2012 s cieľom poskytnúť všetkým kreatívnym a módnym nadšencom priestor na vytvorenie vlastných kúskov.

Ak môžem niekoho inšpirovať, pomôcť mu robiť to, po čom celý život túžil ale možno kvôli rodinnému zázemiu mu to nebolo dopriate, alebo si len dostatočne neveril, že to dokáže, tak to je presne ten skutočný dôvod existencie Kurzov módy

Ako dlho sa venuješ svojmu projektu – Kurzy módy?

Myšlienka založiť koncept Kurzy módy vznikla už veľmi dávno, ale oficiálne sa začali konať v roku 2012. V tom čase som pracovala na vlastných kolekciách a hľadala spôsob ako sa s mojou vášňou podeliť s ostatnými. Chcela som sa jednoducho stretávať sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú rovnakú radosť pre módu a majú nadšenie pre kreatívne veci.

Prezraď nám, aká bola cesta k tvojmu podnikaniu?

Ja som mala od začiatku jedno veľké šťastie, vedela som, čo chcem, čo ma baví a čo mi robí radosť, v čom by som chcela byť stále lepšia. Potom to už bolo len o tom, ako to správne všetko namiešať v pravý čas a povedať si, že to jednoducho bude všetko dobré.

Vedela by si si predstaviť, keby si nemala svoje podnikanie, čo iné by si robila?

Úprimne, ja mám toľko snov a plánov, že si viem predstaviť takmer všetko. Práve preto mám tak rada módu, poskytuje obrovské spektrum možností. Keď sa aj cítim v jednej oblasti už trošku vyčerpane, v zapätí sa otvorí nová, a dodá mi veľa energie a radosti. Takže by srdcom toho, čokoľvek by som robila, ostala móda v jednej z jej nekonečných podôb. Ja mám rada práve tú voľnosť, kreativitu, fakt, že sa všetko veľmi rýchlo mení a musíš sa neustále učiť nové veci. A ešte možnosť stretávať sa s inšpirujúcimi talentovanými ľuďmi a, samozrejme, cestovanie – to ma nikdy neprestane baviť.

Lucia Ivanova
Lucia Ivanova

Vedela si hneď, že toto je tvoj smer, ktorým sa chceš vydať?

To, že budem módna návrhárka som vedela už ako dieťa, potom to už bolo len o presvedčení okolia, že to myslím naozaj vážne a nemienim sa toho vzdať. Našťastie som mala rodičov, ktorí ma podporovali v tom, aby som si išla za svojimi snami a robila to, čo ma bude robiť šťastnou. Viem, že mnohí také porozumenie zo strany svojich blízkych nemali a aj to bolo niečo, čo ma priviedlo neskoršie k myšlienke Kurzov Módy.

Kedy a ako si začala, a prečo?

Ten prvý impulz bol skutočne v tom, že som sa chcela naďalej stretávať s ľuďmi, ktorí majú rovnakú vášeň pre módu ako ja, chcú tvoriť. Toto všetko dokonale zastrešovalo štúdium a stáže, ale neskôr sa každý vyberie svojou cestou. Ja som jednoducho chcela uplatniť svoju lásku k móde a to, čo som sa za tie roky naučila, posunúť ďalej. Vytvárať vlastné veci ma vždy bavilo aj baví, ale vtiahnuť ľudí do toho magického sveta šiat, ich konštrukcie, navrhovania, ukázať im tie malé detaily a tajnôstky pri šití, aby šaty skutočne boli ako zo sna, to ma napĺňa radosťou.

Vidieť, ako sa ľudia pomaly pred očami menia, ako ich pohltí celý ten kreatívny proces, ako sa dokážu za pár chvíľ zmeniť z vystresovaných uponáhľaných ľudí na radostných a šťastných, je fascinujúce. Jasné, že aj tento proces má svoje úskalia a nie je všetko ružové, ale je to skrátka iný druh práce, pred očami v podstate kreujete myšlienku do reálnej podoby a to je vždy krásne dobrodružstvo. A ja mám dobrodružstvá rada.

Prečítajte si aj rozhovor so Sandrou Polovkovou, riaditeľkou OZ Post Bellum

Lucia Ivanova
Lucia Ivanova

Aké boli tvoje pracovné začiatky?

S odstupom času to vnímam ako veľmi rýchle začiatky. Rozhodla som sa, že sa dizajnérstvu chcem venovať profesionálne, prenajala som si ateliér (mám ho dodnes) a už to išlo. Bol to taký kolotoč, ktorý sa nikdy nezastavil, navrhovala a vytvárala som šaty, potláčala si látky, potom k tomu pribudla produktová rada kabeliek, do toho kurzy naberali na obľúbenosti a boli plnohodnotnou súčasťou mojej práce. Popri tom pribudli stylingy osobné aj komerčné, a zrazu to všetko do seba zapadlo. Jedna časť dopĺňala druhú.

Kto ťa najviac inšpiruje?

Ľudia, ktorí sa neboja zmien, idú si za svojimi snami, a popri tom ešte pozitívne ovplyvnia životy iných.

Aké sú tvoje kurzy? Čo môžeme od nich očakávať?

Verím, že hlavne kopec radosti a príjemne a obohacujúco strávený čas. Vždy som chcela mať kurzy, na ktoré by som sa ja sama rada prihlásila. Mala som o tom svoju predstavu. Chcela som, aby kurz viedol človek, ktorý má pre danú oblasť nadšenie, aktívne v nej pôsobí, a svoje poznatky vie ďalej odovzdať. Preferujem uzavretú skupinku, kde je popri práci aj priestor na milý rozhovor či diskusiu, možnosť spoznať bližšie ľudí.

Od začiatku boli jasne stanovené priority a pokiaľ by som sa kurzom v dôsledku inej práce nemohla venovať naplno, radšej ich pre istý čas nevypíšem. Bonusom sú tiež špeciálne zostavované poznámkové knihy k jednotlivým kurzom, fotonávody, videotutoriály, častokrát špeciálne edície pre jednotlivé skupinky. Cieľ je jasný, prebudiť vo vás nadšenie z tvorby, ukázať vám a pomôcť pri pretváraní vašich predstáv do reálneho produktu. Toto všetko sa musí vždy uskutočniť v podobe, ktorá bude pre vás v danú chvíľu najvyhovujúcejšia. Myslím si, že preto sa Kurzy Módy doteraz tešia takej obľube.

Za tvojimi kurzami sa však skrýva toho oveľa viac…

Áno. Mnoho ľudí má obavy a domnievajú sa, že sú nešikovní, prípadne už absolvovali iné kurzy šitia a neboli spokojní, takže k nám prichádzajú s iskričkou, že to možno bude u nás lepšie. Aj o tom to je, ukázať, že kurzy sa dajú robiť aj inak, dodať klientom sebadôveru. A hlavne ich obrazne postrčiť, aby sa nebáli a otvorili novým veciam, pretože ich to môže v konečnom dôsledku len a len obohatiť.

Tak sa nakoniec stáva, že z tých bojazlivých a uzavretých, sú neskôr študenti prestížnych zahraničných módnych škôl, že sa dievčatá na kurze dajú dokopy a založia úspešné fungujúce módne značky. Alebo niektorí úplne opustia svoje povolanie a zistia, že sú šťastnejší a oveľa úspešnejší práve v oblasti módy, s ktorou síce celý život chceli podnikať, ale mali obavy, prípadne ich okolie ovplyvnilo názorom, že to nedokážu. Preto to robím, pretože to má zmysel a nie je to len o tom, naučiť niekoho kresliť alebo šiť, a ja som vďačná, že môžem byť pri tom.

Lucia Ivanova
Lucia Ivanova kurzy

Čo považuješ za svoj doterajší úspech?

Vieš, že som nad tým vlastne nerozmýšľala? Ja mám pocit, že všetko, čo som kedy chcela, sa mi postupne plní. Detský sen o tom, že budem módna návrhárka a moje modely budú na módnych prehliadkach som si splnila už dávno. Časom mi to prišlo akési konečné a túžila som, aby moja práca pretrvala v čase. Pre niekoho asi smiešne, pre mňa prirodzený vývoj od klasického návrhárstva ku filmovému spracovaniu kostýmov. Vidieť svoju prácu na filmovom plátne je krásny zážitok a zároveň pocta.

Tiež to viedlo k tomu byť obklopená mimoriadne šikovnými a talentovanými ľuďmi z najrozmanitejších oblastí. Za to som a budem vďačná navždy, mať možnosť pozorovať a učiť sa od najlepších je ďalší splnený sen. Sprevádzať niekoho svetom módy, poodhaliť mu tajomstvá dizajnérstva, možno inšpirovať a byť nápomocná na ceste za splnením jeho sna, je pre mňa asi to najviac. Takže úspechom pre mňa je možnosť robiť niečo, čo milujem, čo ma napĺňa, dokáže každý deň znovu a znovu niečím prekvapiť, a inšpirovať ďalších.

Je na Slovensku náročné podnikať?

Nemyslím si, že by to bolo zvlášť náročné. Po čase vidím, že som niektoré veci mohla urobiť inak, ale či by to bolo lepšie, je otázne. Dnes je úžasné, že si mnohí navzájom pomáhajú, vznikajú skupiny, kde si ľudia navzájom radia, inšpirujú sa, poskytnú cenné rady prípadne sa zveria s omylmi, aby sa im iní mohli vyhnúť. Viď akčné ženy, veď to je tiež krásny koncept a robí podnikanie mnohým jednoduchšie. Skôr si myslím, že podnikanie kdekoľvek, nielen na Slovensku, môže byť oveľa jednoduchšie keď si uvedomíme, že nemôžeme robiť všetko sami.

To vídam dennodenne na kurzoch aj mimo nich, že človek chce všetko zastrešiť sám, od ponúkania služieb, cez administratívu, marketing, všetko čo ťa len napadne. A pritom je oveľa praktickejšie sústrediť sa na danú oblasť v ktorej vynikáme a veci, do ktorých až tak nevidíme, posunúť kompetentnejším. Ušetrí to čas, psychiku a v konečnom dôsledku aj veľa peňazí.

Lucia Ivanova
Lucia Ivanová – módne kresby

Aké máš plány do budúcna?

Plánov mám veľmi veľa, len času primálo. Chcem vydať knihu, pokračovať vo videách na YouTube, venovať sa filmovému kostýmerstvu, s kamarátkou Zuzkou pracujeme na ďalšej módnej značke, čomu sa veľmi teším. Popritom chcem naďalej navrhovať a veľmi veľa cestovať. V blízkej budúcnosti ma najviac bude zamestnávať práve výroba novej kolekcie, a teda navrhovanie látok a produktov, vytváranie prototypov, či práca s krajčírkami. Dali sme si to ako náš najbližší cieľ, tak verím, že sa čoskoro splní. Máme tiež veľké sny a pracujeme na nich, ale tie nechcem prezradiť.

Ako oddychuješ?

Úprimne, ja mám pocit, že neviem veľmi oddychovať. Akonáhle mám voľný deň, hneď si vymyslím ďalší projekt. Ale keď potrebujem naozaj od všetkého utiecť, jediné, čo mi pomáha je cestovanie. Slnko a more ma zresetujú ako nič iné. A ešte rada čítam a veľa kreslím.

Čo by si odkázala ostatným akčným ženám?

Aby sa nebáli robiť zmeny, ak po niečom túžia, nech si cieľavedome idú za svojim snom. Aby mali jasný úsudok a nenechali sa odradiť rečami alebo názormi iných. Každá žijeme svoj život, je na nás, aký si ho urobíme, a hlavne máme len jeden, takže risky sú na mieste.

Každej akčnej žene prajem, aby našla to, čo ju bude v živote napĺňať, to, vďaka čomu sa bude každý deň zobúdzať s úsmevom na perách a tešiť sa, čo jej nový pracovný deň prinesie. Priala by som jej, aby v živote stretávala prajných a inšpiratívnych ľudí, a aby sama dokázala byť vzorom pre iných. A ešte za seba by som každej akčnej žene odkázala, že je úplne v poriadku a na mieste vedieť povedať nie. Nesúvisí to s aroganciou, neochotou, len s tým, že je potrebné vážiť si samu seba a tiež svoj čas.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu