„Strašiak“ menom feminizmus, alebo o tom, ako sme sa zasekli niekde v časopriestore

0
„Strašiak“ menom feminizmus, alebo o tom, ako sme sa zasekli niekde v časopriestore

„Podľa mňa by sme nemali volať ľudí podľa toho kto je feminist/a/ka, ale všetkých ostatných, že sú sexisti. Je to ako s rasizmom. Buď si rasista, alebo si normálny.“

                                                           (burlesque tanečnica, Rocky Rúž)

Feministky nenávidia mužov. Feministky sa neholia. Feministky sa nemaľujú. Feministky nerandia. Feministky sú frigidné. Feministka tvoju pomoc odmietne, pokiaľ si muž. Trochu silné slová, no nie?  A teraz naozaj. Čo vlastne feminizmus je, čo predstavuje pre spoločnosť a prečo je často krát dokonca zosmiešňovaný, či skrátka nepochopený? Môže za všetko „zlá reklama“?

FEMINIZMUS

  • všeobecne: ženskosť, ženský ráz
  • hnutie za zrovnoprávnenie žien
  • v psychológii: správanie, postoje a prejavy charakteristické pre ženy (napríklad prevaha intuície nad rozumom)
  • Feminizmus je označenie pre rôzne hnutia a politické smery zamerané na postavenie žien v politickej, ekonomickej, sociálnej i súkromnej sfére. Vzniklo koncom 19. a začiatkom 20. storočia
  • Pôvod feminizmu možno nájsť v osvietenstve. V tej dobe ho reprezentovali napríklad Mary Wortley Montaguová a Markíza de Condorcet presadzujúce vzdelávanie žien.
  • V 19. storočí sa feminizmus zmenil na organizované hnutie. Prvá známa konferencia zameraná na ženské práva sa uskutočnila pri Seneca Falls v štáte New York v roku 1848.
  • Na začiatku 20. storočia mnoho západných krajín umožnilo ženám voliť, najmä po Prvej svetovej vojne. Po dosiahnutí zrovnoprávnenia s mužmi bolo feministické hnutie, čo sa do počtu prívržencov týka, značne oslabené a prešlo na menej výrazné témy.

zdroj: Wikipedia

Feminizmus bol od svojho počiatku označenie niečoho, čo ženám po celom svete dodalo silu, nádej a odhodlanie, bojovať za vlastné presvedčenie, postavenie, názor, právo. Niekde na pol ceste do 21. storočia, sa však z pojmu „feminizmus“ stalo pre mnohých slovo, z ktorého majú buď hrôzu, alebo, a to je horšie, sa s ním stretávame v hanlivých súvislostiach, najmä pri mylnej interpretácii, kto vlastne feministka je – Žena, čo „nepotrebuje“ muža. Prípadne – tá, ktorá mužov „neznáša“.

Kde nastala chyba? A prečo je dnes slovo feminizmus ešte pre mnohých ľudí označenie pre akúsi pseudo intelektuálku? Aj o tom som sa porozprávala s prvou feministickou burlesque tanečnicou, hrdo hlásiacou sa k feminizmu, Rocky Rúž.

Rocky, ty si v prvom rade burlesque tanečnica. Čiže tanečnica, využívajúca umenie odhaľovania sa. Aj to nám môže napovedať, že feministka naozaj nemusí byť žena, ktorá chodí oblečená vo vreci, nemaľuje sa a nemá záujem o pozornosť – napríklad aj mužov. Ako to teda s tým feminizmom je? Čo to vlastne v skutočnom živote znamená?

Feminist/a/ka je osoba, ktorá verí v sociálnu, politickú a ekonomickú rovnosť pohlaví. To znamená, že verí v to, že muži a ženy sú si rovní, nie že sú alebo majú byť rovnakí. Nemá to nič s tým, či nám muži môžu ešte otvoriť dvere a že feminizmus končí, keď treba vyniesť chladničku na 4-té poschodie, ako ľudia, ktorí feminizmu nerozumejú radi vyťahujú.

Vždy keď mi dá dáky muž tento argument o sile, pripomeniem mu, že má aj iné vlastnosti a schopnosti ako vysokozdvižný vozík a pre mňa teda aj hodnotu človeka a nie veci. Žiaľ, ja ako žena často pre takýchto mužov mám iba hodnotu veci, zväčša práčky, umývačky riadu alebo sexuálneho objektu.

Byť feministkou, by raz a navždy malo prestať byť niečo, za čo by sa žena mala hanbiť, prípadne sa v širokej verejnosti cítiť, ak niekto, kto patrí do „nejakej skupiny“. Ako vnímaš reakcie ľudí, ktorým povieš, že si feministka…

Zväčša sa zarazia, že to poviem tak suverénne ako keby som povedala, že som práve prišla z obchodu. Problém je v tom, že nielen, že ľudia nevedia o čom feminizmus skutočne je, ale aj že má zlú reklamu. Podľa
mňa by sme nemali volať ľudí podľa toho kto je feminist/a/ka, ale všetkých ostatných, že sú sexisti. Je to ako s rasizmom. Buď si rasista alebo si normálny.

Prečítajte si aj: Rovnosť vzniká, keď sa muž pozerá žene do očí

Kde podľa teba, alebo kvôli čomu, vznikla vlna dezinformácií, ktoré pojem feminizmus „prekreslil“? Prečo si pod označením „feministka“, predstavia frigidnú ženu, ktorá nestojí o mužskú pozornosť, prípadne ženu, ktorá sa o seba nestará? (áno, už aj také som počula).

Úprimne, úplne to netuším, ale možno boli takéto ženy tie prvé čo sa ozvali alebo ich bolo najviac vidieť, alebo je to len hon na čarodejnice a vybrali si také. V každom prípade aj ženy, ktoré sa neholia môžu a nemusia byť feministky. Feminizmus je o možnosti voľby. Či sa žena nechce holiť alebo sa rada maľuje a nosí vysoké opätky, jej hodnota, možnosti a správanie okolia k nej by sa nemalo líšiť. Tento paradox je najsilnejší práve v tom, že spoločnosť nás vychováva v domnienke, že hodnota ženy tkvie v jej mladosti a kráse. Ak sa však ženy rozhodnú túto krásu využiť vo svoj prospech napríklad v zlepšení sociálneho statusu alebo finančného ohodnotenia, sú ňou zatracované a osočované.

Burlesque tanečnica, Rocky Rúž. (foto: Viktoria Akbariova)

„Či sa žena nechce holiť alebo sa rada maľuje a nosí vysoké opätky, jej hodnota, možnosti a správanie okolia k nej, by sa nemalo líšiť. Tento paradox je najsilnejší práve v tom, že spoločnosť nás vychováva v domnienke, že hodnota ženy tkvie v jej mladosti a kráse.“
(Rocky Rúž)

Byť feministkou je zodpovednosť. Čo feministky presadzujú? V minulosti šlo o zrovnoprávnenie, právo na vzdelanie, právo voliť… Čo je to dnes? Aké sú témy feminizmu v 21. storočí?

O zrovnoprávnenie sa snažíme stále. Myslieť si, že „už je dobre, už všetko máme“ je naivné. Či už sa bavíme o vážnych témach ako je slobodná možnosť interupcie, proti ktorej sa v našej krajine stále pokúša hlasovať, alebo o rovnosti príležitostí na pracovisku, až po odstránenie pokrikovania na ulici a nevyžiadaných komentárov, správ a dotykov v našom každodennom živote.

Sú to tie malé veci, ktoré sa konečne dostávajú na svetlo sveta a prestávajú sa brať ako normálne a samozrejmé. Ženy si konečne postupne začínajú uvedomovať, že toto všetko nemusia tolerovať a muži zisťujú, s čím všetkým sa stretávame. Ale rada by som dodala, že feminizmus sa snaží aj o zrovnoprávnenie mužov. Kým sa nebudeme venovať ich témam ako je potláčanie citov, nátlak na výkonnosť v práci a živote, tak tento boj nikdy nevyhráme. Oni nie sú naši nepriatelia ale spojenci.

Myslíš, že na Slovensku má feminizmus/feministky silné zastúpenie? Majú feministky na Slovensku svoj „hlas“?

Myslím, že či u nás tak aj vo svete zažívame ďalšiu významnú vlnu feminizmu a som nesmierne rada, že niektoré známe osoby využívajú svoj hlas a priestor na otváranie dôležitých tém. Čím viac žien naberie odvahu sa ozvať, tým bude naše zastúpenie väčšie a silnejšie a nebude tak ľahké tieto témy prehliadať a ignorovať.

Každá žena hlásia sa k právam žien je feministka? Aké sú atribúty k tomu, aby si žena mohla hrdo povedať, som feministka a bola s tým stotožnená?

Každý človek, ktorý nerobí rozdiely medzi pohlaviami, ale zároveň si ich uvedomuje je feminist/a/ka. Proste musí rešpektovať to, či chce byť žena „žena v domácnosti“, „kariéristka“ bez detí, alebo striptérka. Proste všetky tieto možnosti sú v poriadku. Alebo či je muž viac citlivý alebo napríklad nie je zručný a nevie opraviť sám veci v domácnosti. Schválne som vybrala všetky klišé, aké existujú. Sú to len sociálne konštrukty kto by aký mal byť a čo by mal chcieť.

Hrdá feministka nezhadzuje iné ženy (alebo mužov) iba preto, že žijú svoj život inak ako ona. Rovnako nemám rada, keď sa ženy vyjadrujú, že nie sú feministky a pritom využívajú všetky práva ktoré im tie „feministky“ vybojovali. Alebo povedia, že „..som feministka, ALE nemusíš sa báť, ja nenenávidím mužov“ ..a podobné komentáre. Tie nie je treba, ak si niekto preto o vás myslí niečo zlé, je to jeho problém a nie váš a nám tým vôbec nepomáhate.

Burlesque tanečnica, Rocky Rúž. (foto: Viktoria Akbariova)

„Feminizmus sa snaží aj o zrovnoprávnenie mužov. Kým sa nebudeme venovať ich témam, ako je potláčanie citov, nátlak na výkonnosť v práci a živote, tak tento boj nikdy nevyhráme. Oni nie sú naši nepriatelia, ale spojenci.“ (Rocky Rúž)


Ženy vs. muži. Je feminizmus boj proti mužom? Určite nie. Z historického hľadiska sa však femizmus môže niekomu zdať, ako bojkot mužskej sily. Aká je pravda? Akú úlohu v tom celom vlastne muži zohrávajú?

Feminizmus nie je proti mužom ale proti patriarchátu. Patriarchát nie sú muži ale systém a tento systém môže byť rovnako podporovaný mužmi ako aj ženami. Presne tak ako môžu muži podporovať boj za rovnoprávnosť pohlaví. Muži tu zohrávajú veľkú rolu, pretože tento dysfunkčný systém sa ich týka rovnako ako aj nás hoci v iných veciach. Často im je vsugerovaná neschopnosť postarať sa o vlastné deti alebo domácnosť, alebo vyvíjaný nátlak, že nemôžu prejavovať svoje emócie a hovoriť o problémoch, pretože musia byť „silní muži“.

Si mladá, krásna, talentovaná a máš to šťastie, že žiješ v krajine, v ktorej môžeš šoférovať, môžeš voliť a môžeš sa na pódiu vyzliekať bez toho, aby ti hrozili upálením na hranici. Narážam, samozrejme, na krajiny, kde je feminizmus stále prudko potláčaný… Čo s tým robiť? Aký je tvoj názor na vývin práv žien v krajinách, kde je povedzme náboženstvo stále proti argumentom.

V tejto problematike sa až tak nevyznám, aby som mohla dať úplne fundovanú odpoveď. Sledujem dianie, ale nikdy som v takých krajinách nebola a ani sa ich nechystám navštíviť. Avšak práve vďaka médiám stúpa informovanosť o týchto skutočnostiach a tak sa debaty dostávajú aj tam. Je to však oveľa komplexnejšie a ťažšie ako u nás. No napriek tomu, nestačí povedať, že my to tu nemáme také zlé, tak môžme byť radia držať hubu a krok, ako sa vraví. Práve preto, že máme možnosti, musíme byť vďační a využiť ich čo najlepšie.

Burlesque tanečnica, Rocky Rúž. (foto: Viktoria Akbariova)


Ako sa v týchto témach angažuješ ty konkrétne?

Nie som zatiaľ v žiadnej organizácii alebo tak, ale venujem sa tejto tému skutočne už od detstva. Už na základnej škole mi správanie či spolužiakov alebo aj učiteľov niekedy nedávalo zmysel a vždy som to aktívne riešila. Snažím sa robiť osvetu v každodennom živote. Rozprávam sa s ľuďmi, keď vidím alebo počujem niečo, čo nie je v poriadku. Niekedy s humorom niekedy vážne. Aj svoju umeleckú činnosť som zasvätila tomuto.

Moje vystúpenia majú často feministický odkaz a kritizujú spoločnosť. Na mojej instagramovej platforme sa týmto témam venujem hlbšie a dovolím si povedať, že sa mi tam za tie roky podarilo urobiť si pestrú a aktívnu komunitu. Nikdy neodbijem hlúpy komentár zablokovaním alebo mlčaním. Vždy si nájdem čas a edukujem a vysvetľujem aj keď to je niekedy ako boj s veternými mlynmi. Ale verím, že toto je cesta. Vzdelávanie, informácie a diskusie.

Mal by byť podľa teba muž feministky hrdý na svoju ženu? Ako by ju mal podľa teba podporiť?

Haha toto je inak super otázka a pripomenula mi jedného môjho expriateľa, ktorý mi raz povedal, že mu „nevadí“, že som feministka. Odvtedy som nemala priateľa, ktorý by sa sám za feministu nepovažoval, alebo ma nepodporoval. To sa inak ani nedá. Človek by mal byť v prvom rade hrdý na seba a byť dobrým človekom a potom by mal byť hrdý na svojho partnera, ktorý zdieľa rovnaké hodnoty.

Rocky Rúž môžete sledovať aj na jej instagrame.

žiadne príspevky na zobrazenie