Štyri akčné ženy o zdraví: Naše poslanie v živote je byť šťastnými

1
Štyri akčné ženy o zdraví: Naše poslanie v živote je byť šťastnými

Ako sa štyri akčné a úspešné ženy vyrovnávajú so sínusoidami vo svojom živote a kde hľadajú oporu? Čo pre ne znamená zdravie a ako dodržiavajú zdravý životný štýl? Ako vnímajú prevenciu? Ktorá prednáška ich najviac oslovila?

Na evente Pre zdravie ženy sa v rámci našej talkshow stretli 4 zaujímavé ženy. Cvičiteľka jógy Vierka Ayisi, kondičná trénerka Lucia Moncman, Mama na tretiu Evka Štípalová a konateľka farmaceutickej spoločnosti Stada, fitnesska Viera Parkániová. Moderovala Martina Beňová.

AKo sa vy staráte o vaše zdravie?

Lucia Moncman: Tým, že som kondičný tréner, šport je pre mňa prevenciou fyzickou ale aj psychickou. Na materskej som to pretavila do projektu cvičenia mamičiek s deťmi. Chcela som ukázať, že aj cvičenie môže priviesť mamu do balansu. Chcem ženy naučiť, aby prevenciu robili tak, že sa budú hýbať a budú tak aj vzorom pre svoje deti. Keď nefunguje zdravie ženy, celá štruktúra rodiny je narušená.

Vierka Parkániová: Počuli sme už na prednáškach, ze zdravie ide najmä z tráviacej sústavy, z hrubého čreva, preto považujem stravu za jednu z najdôležitejších súčastí zdravého životného štýlu. Snažím sa zdravo žiť, konzumujem zdravé potraviny. A keďže mám sedavú robotu, určite to kompenzujem športom. Nielen fitnessom, čo je moja doména, ale aj vonku na bicykli, na korčuliach, plávaním… Šport je súčasťou zdravého životného štýlu, aby sme boli v rovnováhe, šťastné a vedeli sme to dávať aj ostatným.

Vierka Parkániová a Vierka Ayisi, foto: Gabriela Teplická

Vierka Ayisi: Ako bolo povedané, všetky tie aspekty, ktoré majú vplyv na zdravie je dôležité udržiavať na všetkých úrovňach. Ja sa zameriavam na to, nakoľko myseľ ovplyvňuje naše zdravie, a aj to, akým spôsobom fungujeme a čo dokážeme odovzdávať svojmu prostrediu a ako reagujeme na externé prostredie. Je to komplex harmónie a balansu. Udržiavanie správneho chodu času pre seba, pre prácu, času na rodinu a času na osobnostný posun a sebarealizáciu. Jeden z najväčších elementov, ktorý pôsobí na naše zdravie, je stres. Nie samotný stres, ale hormón, ktorý sa vylučuje, spôsobuje zastavovanie imunitného systému. Stres zabraňuje prekrveniu našich orgánov, čo je veľmi negatívne. Až 95% zdravotných problémov je spôsobených stresom.

Eva Štípalová: Snažím sa robiť to, čo milujem. Som mamou troch detí a chcem, aby videli, že sa o seba starám, nielen z vonkajšej stránky, že zdravá strava je normálna vec a nie je dobré jesť len chipsy a sedieť pri televízorom. A riadim sa tým, že čo nemáš rád, urob tak, aby si to miloval. Mamy majú toho veľa – zladiť prácu a deti, domácnosť, a nie vždy sa nám to chce, napríklad variť. Vezmem deti a snažím sa to robiť tak, aby to bolo hravé. Tiež nezabúdať na preventívne prehliadky, lebo my ženy na seba ľahko pozabudneme, keď riešime deti. Žena častokrát nedáva na seba taký dôraz, ale stará sa o iných.

Obracujú sa na vás ľudia v otázkach zdravia?

Viera: Áno, a možno to súvisí aj s tým, že pracujem pre farmaceutickú firmu. A tiež som pracovala ako trénerka spiningu, takže za mnou chodili ženy, ktoré mali problémy s chudnutím a metabolizmom, a chceli poradiť. Tak ako som vedela, som im poradila.

Lucia: Keď niekto píše svoj problém, že to náročné, lebo nepoznám zdravotný stav ženy. Neviem, či nemá diastázu, alebo padnutú klenbu alebo je poskracovaná. Väčšinu žien trápi váha. Ale to je len číslo, niekto má 60 kíl, a o 10 rokov má stále 60 kíl, ale možno sú tie tuky premenené na svaly. Nerada dávam rady, skôr si vymeníme číslo alebo si vymeníme hlasové správy. A nechcela by som tú ženu posunúť niekam, kam by som nemala. Sledovatelia sa chcú nájsť vidieť v tom, čo máš ty, ale to sa nedá. Každá sme úplne iná a máme iný potenciál. Radiť je veľká zodpovednosť a nie je dobré radiť všetkým vo všetkom. Nerobím to rada, skôr osobne.

Zľava: Vierka Parkániová, Vierka Ayisi, Evka Štípalová a Lucia Moncman, foto: Gabriela Teplická

Mali ste aj vy obdobie, keď ste sa cítili zle? Čo vám pomohlo, keď ste mali nejaké ťažšie obdobie?

Evka: Spánok (smiech). Mám dvojičky, takže ten spánok bol dôležitý, ale majú už 5 rokov, tak už sme z najhoršieho vonku (smiech). A mám Karinku, ktorá už je veľká pomocníčka. Keď som v nejakom zlom citom rozpoležení, Takže najviac mi pomáha spánok. Alebo ísť na prechádzku do lesa, vziať psíkov, byť sama so sebou 15-20 minút, sama so svojimi myšlienkami. Je to emočný filter, nabije ma to, prídem potom domov oddýchnutá a nekričím (smiech).

Vierka: Aj ja prekonávam vo svojom živote sínusoidy, ale prácou na sebe a na myslení a sebapoznaním sa vieme vedome pripraviť aj na tie nepriaznivejšie obdobia a keď prídu, tak dokážeme reagovať trochu inak. Ale to neznamená, že nepociťujeme smútok a žiaľ pri nejakých tragických udalostiach. Ale myslím si, že aj emócie, ktoré nie sú šťastné, si treba prežiť. Keď sa snažíme príliš rýchlo preskočiť nejakým obdobím, kedy máme viac spať alebo oddychcovať alebo prejsť si žiaľom, tak je dôležité nechať si prežiť tie emócie a robiť to, čo je prirodzené.

Nepotláčať ich a nebyť za každú cenu pozitívny a veľkými krokmi chcieť napredovať. Ale je dobré vymedziť si, koľko času si dáme na ten zármutok, lebo pri dlhšom čase to formuje aj to naše podvedomie. Potom treba hľadať malými krokmi povzbudenie. Nedá sa byť stále pozitívny, máme nastavenú širokú škálu prežívania a emócií, je nereálne myslieť si, že môžeme byť iba šťastní a veselí.

Ženy vytvárajú teplo domova. Sme partnerky, dcéry, mamy… Aj my potrebujeme podporu. Cítite ju, máte niekoho, kto vás vypočuje?

Lucia: Mám to rozdelené, s ktorou kamarátkou čo riešim, ale veľa riešim aj s manželom, ale on je introvert, takže niekedy je to náročné. Ale mám babku, ktorá má 94 rokov a to je moja najlepšia kamarátka. Dokáže spracovať všetko a páčia sa mi jej životné múdrosti. Nikdy nesúdi, nekritizuje a úprimne povie svoj názor.

Lucia Moncman a moderátorka Martina Beňová. Foto: Gabriela Teplická

Viera Parkániová: Na rôzne témy máme rôznych ľudí. Napríklad nechcete zosmutniť mamu, tak jej nepoviete o svojich zdravotných problémoch. Tiež pracovné problémy nechápe každý a problémy s mužmi riešime s kamarátkou pri víne (smiech). Je dôležité mať niekoho pri sebe, kto nás podrží a povzbudí.

Eva: My máme Quida, to je psík, a ten ma aj vypočuje, i keď nepovie toho veľa (smiech). Zvyčajne tie veci riešim hneď. V práci to riešim hneď s ľuďmi, ktorých sa to týka, a na tie doma mám Karinku a manžela. Nemám rada, keď odídem od niečoho a nie je to doriešené, lebo to zaťažuje obe strany, alebo iba mňa (úsmev).

Vierka Ayisi: To prostredie, ktorým sa obkolesujeme, sa počas života mení. Priatelia, ktorí boli pred 10 rokmi inšpiratívni nám už po čase menej odovzdávajú a máme nové priateľstvá. Za posledné obdobie som stretla úžasné duše, ženy, s ktorými spolupracujeme. Akými priateľmi sa obklopujeme, je veľmi dôležité. A je dôležité, aby sme aj spätne vedeli darovať rovnakú intenzitu pochopenia. A je dobré mať aj takých ľudí, čo sú pri vás aj v tých pozitívnych chvíľach a dokážu vás inšpirovať a vedia aj správne skritizovať.

Viac sa dozviete na našom zázname:

  • Ktorá zdravotná téma ich najviac zaujíma.
  • Kedy je najdôležitejšia prevencia.
  • Čo by si ženy mali najviac uvedomiť.
  • Ako vnímame intuíciu.
  • Akú myšlienku by si mali ženy odniesť z tohto podujatia.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu