Sú manuálne práce aj pre ženy?

0
Sú manuálne práce aj pre ženy?
alex flashdance

Pamätáte si na legendárny tanečný film Flashdance? Hlavná hrdinka Alex cez deň pracovala ako zváračka a večer tancovala v klube. Keď som videla film, prišlo mi to nereálne a pomyslela som si, že hlavnej postave mohli vybrať normálnejšiu prácu.

Mohla by takáto krehká žena praktizovať povolanie natoľko odlišné od svojho sna – byť profesionálnou tanečnicou? Skôr by som si ju vedela predstaviť ako napr. policajtku. Preto som bola prekvapená, keď som sa dočítala, že tento film bol inšpirovaný skutočným príbehom Maureen Marder, ktorá pracovala ako stavebná robotníčka a zároveň si privyrábala aj tancom.

Ako je to v skutočnosti?

Dokonca aj vtedy, keď sa snažíme nerobiť rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, zaobchádzame s nimi už od narodenia odlišne. Viaceré štúdie naznačujú, že ich pohlavie ovplyvňuje to, ako sa k nim správame. Dospelí inak reagujú na ich plač, inak sa s nimi hrajú a iný majú postoj napríklad k ich rizikovému správaniu.

Keď sú starší, skôr tolerujeme, keď sa chlapec vyberie sám na dvor a hrá sa s rovesníkmi, ako keď ide večer von dievča. Je to však podmienené aj akýmsi ochranárskym postojom, predsa len, dievčatá berieme ako slabšie a zraniteľnejšie, a aj násilie je štatisticky častejšie páchané práve na nich.

Ako je to s povolaniami? Kedy bývajú ženy v mužských povolaniach úspešné?

Výskumná pracovníčka Fiona Shewringová uskutočnila štúdiu, v ktorej robila rozhovory so ženami, ktoré navštevovali odborné pracovné kurzy vo vzdelávacom centre Tafe New South Wales, aby zistila, čo im pomáha uspieť. Zistila, že väčšina žien „pochádza z remeselne zručných rodín a deti často pomáhali svojim otcom manuálne pracovať okolo domu“. Boli povzbudzované k tomu, aby pracovali s nástrojmi.

Táto skúsenosť z detstva pravdepodobne ženám prinášala sebadôveru, ktorú bolo ťažšie získať inak vychovávaným dievčatám v dospelosti. Pre ženu je dôležité, aby si bola istá svojimi vlastnými praktickými schopnosťami.

Foto: pixabay.com

Príbeh farmárky z Austrálie

Phoebe Paterson de Heer, farmárka z Austrálie, vraví: „V mojej dievčenskej škole neboli žiadne hodiny venované spracovaniu dreva ani spracovaniu kovov. Niečo po dvadsiatke som sa začala zaoberať mechanikou bicyklov, a to mi pomohlo objaviť stránku, o ktorej som predtým ani netušila. Naučila som sa s radosťou pracovať mojimi rukami, našla som schopnosť, ktorú som po dve desaťročia stratila v knihách a papieroch. Robiť niečo, opraviť, používať a zdokonaľovať – ​​táto práca bola pre mňa zmysluplná a pravdivá. Moja nadobudnutá sebadôvera sa pretavila aj do iných častí môjho života.

Keď sme sa sťahovali do nového domu, v jeden večer som sa vrátila do starého domu. Šla som pre posledné veci, upratať dvor a zastrihnúť trávniky. Snažila som sa spustiť starý krovinorez – bez toho, aby mi niekto poradil alebo pomohol, babrala som sa s ním, kým som ho nenaštartovala. Zastrihla som všetky kúty, trhala som burinu a nakladala som ju do vypožičaného auta. Cítila som sa dobre, bola som sama, pískala som si a dobre som sa bavila sériou týchto praktických úloh.

Na mojich predchádzajúcich cestách do starého domu, keď som ho upratovala, drhla dlážky, zametala a utierala mopom, som nebola motivovaná a ani ma to nenapĺňalo. Čistenie a umývanie je „práca žien„, zle platená, ak je vôbec zaplatená. Bola som vedená k tomu, aby som to zvládla, ale nie k tomu, aby som si to vážila. Plnenie „mužských úloh„, ma viedlo k pocitu, že robím prácu vyššej hodnoty, k pocitu slobody v práci považovanej za hodnotnú.

farmarka
Foto: dissolve.com/stock-photo

Ženy v mužskom svete tvoria iba 2 percentá

V celej Austrálii je okolo 5 500 žien pracujúcich manuálne, čo predstavuje iba 2% tejto pracovnej sily. Výskumná pracovníčka univerzity Griffith Karen Struthers robila rozhovory so študentmi, aby sa pokúsila pochopiť túto pretrvávajúcu nerovnováhu. Myslí si, že ženy sú schopné robiť povolania, kde dominujú muži, ale rodové stereotypy a pocity zastrašovania odrádzajú dievčatá od výkonu týchto remesiel.

V štúdii Guardian bola v roku 2003 citovaná 21-ročná inštalatérka: „Hlavným problémom, keď som pracovala na stavenisku, boli kolegovia, ktorí sa chceli o mňa starať a robiť všetko za mňa. Ak niekoho požiadate o pomoc, vezmú vám z rúk nástroje. Stalo sa mi to nespočetné veľa krát aj pri práci na bicykloch.“

Prečítajte si aj fejtón Emancipácia po slovensky

Začarovaný kruh, ktorý prehlbuje rozdiely

Prevažujúca dominancia mužov v manuálnych remeslách nielenže podporuje prostredie, ktoré nie je priaznivé pre ženy, ale naďalej vylučuje ich účasť a vedie k nedostatočnému zastúpeniu. Tak vzniká začarovaný kruh, ktorý posilňuje rodové stereotypy. Ako píše novinárka a aktivistka Caroline Criado-Perez:

Caroline Criado Perez

„Mnohé štúdie ukazujú, že študentky spravia matematické testy horšie, keď im pripomínajú ich pohlavie, ale keď sú prezentované ako ženský vzor, často prekonávajú mužov. Ako si my, ženy, môžeme byť isté, že zvládneme robiť túto prácu, keď sme ju nikdy nerobili? Toto nízke zastúpenie žien prináša pochybnosti v samotných ženách.“

Vyskúšajme si manuálne práce na vlastnej koži

Ženy sú iné ako muži, a bolo by asi naivné tvrdiť, že by tvorili polovicu manuálnej pracovnej sily (napríklad robotníkov na stavbe), aj keby dostali šancu a boli tak vychovávané. 

Nakoniec, ani tá Alex z filmu si neplnila svoj sen ako zváračka. Len by sme si mohli možno viacej veriť a nemať o sebe také pochybnosti. Problém často nie je s našimi reálnymi schopnosťami, ale s našimi ťažkosťami so socializáciou a očakávaniami iných. A občas by sme mohli nechať našim dcéram, nech si vyskúšajú aj tie chlapčenské práce. Oplatí sa ovládať čo najviac vecí, nie?

Foto na titulke: irecommend.ru/Alex Melnikoff

žiadne príspevky na zobrazenie