Súd s guvernérom NBS Kažimírom v kauze podplácania pokračuje, na programe pojednávania je čítanie listinných dôkazov

0
Súd s guvernérom NBS Kažimírom v kauze podplácania pokračuje, na programe pojednávania je čítanie listinných dôkazov

9.2.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračuje proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom v kauze podplácania.

Na pláne je čítanie listinných dôkazov

Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti. Na programe piatkového pojednávania je čítanie listinných dôkazov, keďže všetci pôvodne navrhnutí svedkovia už boli vypočutí. Dokazovanie v tejto veci sa tak blíži ku koncu, prednes záverečných rečí však dnes plánovaný nie je. Okrem piatkového termínu je vo veci ešte vytýčený termín na 15. marca.

Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBS. Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest 100-tisíc eur.

Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky. Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Obvinenie z podplácania

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra ešte vo februári 2023 obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte v júni 2022 v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi. Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností, ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok 48-tisíc eur.

Viac k témam: Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS), Podplácanie, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd s guvernérom NBS Kažimírom v kauze podplácania pokračuje, na programe pojednávania je čítanie listinných dôkazov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie