Súdny proces s Bašternákom v kauze Bonaparte pokračuje, obžalovaní sa opäť nedostavili

0
Súdny proces s Bašternákom v kauze Bonaparte pokračuje, obžalovaní sa opäť nedostavili

23.5.2024 (SITA.sk) – Na Mestskom súde Bratislava I vo štvrtok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze známej ako Bonaparte. Spolu s podnikateľom Ladislavom Bašternákom čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H. Podľa obžaloby si štvorica uplatnila vo februári 2011 na Daňovom úrade Bratislava II nárok na nadmerný odpočet DPH v celkovej sume 3,4 milióna eur.

Trestný čin neodvedenia dane a poistného

Tým sa dopustili trestného činu neodvedenia dane a poistného, pričom celková suma vyplatených finančných prostriedkov predstavuje viac ako 900-tisíc eur. Na programe štvrtkového pojednávania je výsluch svedkov. V neskoršom štádiu konania by v rámci procesu mali vypovedať aj odsúdení Marian Kočner a Zoltán Andruskó. Obžalovaní sa na pojednávaniach od začiatku procesu nezúčastňujú.

Obhajoba v tejto súvislosti na aprílovom pojednávaní spochybnila, že by obžalovaní konali protiprávne a zdôraznila, že neboli splnené podmienky na podanie obžaloby.

Klient sa cíti nevinný

„Keby nešlo o meno Ladislav Bašternák, trestné konanie v tomto prípade by sa nikdy neviedlo,“ skonštatovala jedna z obhajkýň. Podľa obhajcu Bašternáka Petra Filipa sa jeho klient vyjadril, že v predmetnej trestnej veci je nevinný. Pokiaľ ide o obžalobu, celá je podľa Filipa založená len na jednom znaleckom posudku, ktorý ale nie je dostatočný. Podľa prokurátora Jána Šantu obžalovaní za účelom získania vratky DPH nadhodnotili stavbu komplexu Bonaparte.

„Pričom hodnota stavby bola nižšia, ako deklarovali obžalovaní,“ doplnil Šanta.

Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni 2022. Termín pojednávania bol už vytýčený na február 2023 na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu. V decembri 2023 mu Mestský súd Bratislava I vyhovel vo veci žiadosti o obnovu konania, pokiaľ ide o trest prepadnutia majetku.

Viac k témam: Komplex Bonaparte, Mestský súd Bratislava I, Okresný súd bratislava II, Okresný súd Bratislava V, Pojednávanie, Súdy, Vratky DPH
Zdroj: SITA.sk – Súdny proces s Bašternákom v kauze Bonaparte pokračuje, obžalovaní sa opäť nedostavili © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie