Simona Salátová vs. Miss: Prehliadka krásy alebo nezdravý príklad pre dievčatá?

Nedávno rozprúdilo túto diskusiu vyjadrenie komičky Simony Salátovej. Tej sa nepozdávalo najnovšie finále súťaže Miss Slovensko 2021.

„A depresia je na svete! Máme málo prípadov porúch príjmu potravy u doslova detí? Prečo tam nemôže byť ukázaná aj normálna veľkosť ženy?“ pýtala sa komička Simona na sociálnej sieti Instagram.

Komička Simona Salátová

„Nerozumiem tomu, že na Slovensku nevieme spraviť aspoň maličký krok smerom dopredu. Posunúť sa od stereotypizovania krásy na jediný druh, a keby ste sa pýtali aký, tak vám ho v primetime naservítuje jedna z najsledovanejších televízií. Pozerajte na mňa ako na kravu, ale vidieť toto nepomôže žiadnej žene alebo dievčaťu,“ kritizovala reláciu Miss komička.

Aká bola reakcia modeliek?

Niektoré dámy hneď zareagovali. Medzi nimi napríklad modelka a bývalá finalistka Miss Slovensko Veronika Rajek:

„Za štíhlym telom je častokrát veľa driny a sebadisciplíny a vaše znevažovanie štíhlych, chudých a nie príliš curvy body dievčat je jediná šikana na internete,“ píše Veronika.

Prečítajte si: Takmer 40% dievčat si myslí, že nie sú dosť pekné

Veronika Rajek

„Netvrdím, že žena plnších tvarov nemôže byť sexi alebo sebavedomá, ale čo táto pani predvádza na internete, doslova – robenie si slávy na druhých (v januári Cibulková, august Miss),“ myslí si bývalá misska. Komičku označuje ako ženu, ktorá na seba strháva pozornosť a „vozí sa na cudzích chrbtoch“.

„XL, XXL, XXXL? To je podľa vás bodypositivity pre dievčatá v produktívnom veku do 25 rokov? Pre mladú ženu v pohybe? Nie, vážení, to je obezita, ktorú skrývajú a prezentujú ako bodypositivity a selflove,“ pokračovala.

Aj exúčastníčka show Farma, Karin Dvořáková, sa ozvala: „Prosím… Miss svetovo je, aj bude, aj bola vždy o štíhlych ženách a prestaňte tlačiť do toho nadmernú obezitu.“

Vyjadrenie Zuzany Hanzelovej

Za Simonu sa postavila napríklad novinárka Zuzana Hanzelová: „Možno by bolo dobré sa troška upokojiť, dať bokom emócie, a priniesť na stôl fakty. Poruchy príjmu potravy, komplexy a mindráky a depky nemajú zo seba len ľudia s vysokým BMI.

Komplexy majú úplne všetci – od chudých a krásnych, cez nízke malé útle, až po ženy, ktoré majú kyprejšie tvary.“

Celý jej status si môžete prečítať vpravo.

Vyjadrenie riaditeľa súťaže

K polemike sa pre portál Topky vyjadril aj samotný riaditeľ súťaže Miss Slovensko, Michael Kováčik:

„To, že sa všetky venujú športu, od jogy až po karate, ukázali aj počas priameho prenosu v talentovej disciplíne. Svedčí to aj o tom, že vedia, čo je zdravé a účelné, aby sa cítili skvelo vo svojom tele. A tento pocit predviedli aj počas televíznej promenády v plavkách. Som na ne hrdý,” komentoval.

Súťaž Miss nie je len o mierach

Prívrženci súžaže argumentujú, že na súťažiach sa nehodnotí len krása, ale aj šikovnosť, jazykové znalosti a vystupovanie.

A nie je to len o prísnych kritériách krásy. V minulých ročníkoch súťaže krásy sa dostávajú do popredia aj dámy, ktoré vybočujú z nalinkovaných mier 90-60-90. Príkladom je Dominika Dávidová, fnalistka v roku 2017, ktorá mnohých očarila svojou postavou.

V roku 2018 sa medzi finalistky dostala exotická kráska Jasmina Tatyová, ktorá poukazuje na to, že krása nesúvisí s farbou pleti. A dokonca získala tretie miesto a vyhrala titul Miss Press. A to robí túto súťaž zaujímavou. Do finále tohoročnej Miss sa napríklad dostala aj Lujza Kalčoková, ktorá meria „len“ 167 centimetrov, ale zaujala svojou osobnosťou pri rozhovoroch.

A aký je váš názor?