Švédske dizajnérky navrhli sedačky imitujúce prírodu

0
Švédske dizajnérky navrhli sedačky imitujúce prírodu

Príroda je odjakživa inšpiráciou na výrobu nábytku či iného bytového vybavenia, ktoré nesie farby a motívy typické pre život v nej.  Dvojica švédskych dizajnérok to ale poňala po svojom a možnosť inšpirovať sa prírodou vzala doslovne. Výsledkom toho je kolekcia nových sedačiek, ktoré boli navrhnuté ako imitácia reálnych prírodných úkazov.

Nová kolekcia z dielne švédskeho štúdia Front, ktoré vedie dvojica Sofia LagerkvistAnna Lindgren, bola predstavená ako Design by Nature. Už názov napovedá, že základom celej série nábytku je práve spomínaná inšpirácia prírodou. V tomto prípade ale nezohrala úlohu len pri výbere farieb, motívov či materiálov. Každá zo sedačiek, ktorá je súčasťou exkluzívnej kolekcie, je hodnovernou atrapou vybraného kúska prírody.

Kusy reálnych kameňov rovno v obývačke

Za vzor, podľa ktorého sa jednotlivé sedačky navrhli, boli zvolené kamene pohodené voľne v prírode. Ako inšpirácia poslúžili najmä väčšie kusy skál z lesa, či už išlo o holé obnažené kamene alebo skaly obrastené zelenou machovou vrstvou. Okrem skál z lesa sa do kolekcie dostali aj sedačky, ktoré napodobňujú veľké kusy skál na pláži. Aj v tomto prípade sa návrh opiera o hodnovernú imitáciu reálnych kameňov, ktoré boli zachytené na fotografiách alebo videozáznamoch počas návštev jednotlivých miest, odkiaľ sa po dlhej ceste počas výrobného procesu dostanú až do obývačiek.

Zamaskované sedačky splývajú s prírodou

Na základe zachytených záberov bolo možné navrhnúť presné napodobeniny týchto kameňov, ktoré by bez problémov zapadli do skutočnej prírody. Všetky sedačky kopírujú tvar, veľkosť aj sfarbenie skál podľa vzorových obrázkov. Ak by sa umiestnili do lesa alebo na pláž, ihneď by splynuli s daným prostredím bez toho, aby čo i len najmenšou mierou narúšali prirodzené naturálne scenérie. Nábytok by bol voľným okom neviditeľný. To neplatí pri jeho umiestnení do interiérov. Tam vyniká a pôsobí extravagantne, pričom zladiť ho s ostatným zariadením je trochu ťažší oriešok. Pri troche kreativity však splní všetky praktické aj estetické nároky.

Pri výrobe boli použité špeciálne techniky

Vytvoriť tvar, ktorý by bol presnou imitáciou tvaru skutočných kameňov z prírody, si žiadalo použitie špeciálnych výrobných techník. Nepravidelné tvary a vrstevnatý reliéfny povrch bolo možné vytvoriť vďaka najnovším 3D technológiám, ktoré dizajnérom otvárajú nové možnosti, čoho príkladom je aj kolekcia Nature by Design. Pri jej tvorbe sa vsadilo na kombináciu 3D skenovania, frézovania a tkania. Každá z uvedených metód bola uplatnená pri konkrétnej fáze výrobného postupu. Pre konečný tvar sedačiek bolo kľúčové hlavne 3D frézovanie, pomocou ktorého sa mohol vytvarovať povrch nábytku. Pri modeloch, ktorých vzhľad imitoval kamene obrastené machom, sa zas dôraz kládol na finálne tkanie zelenej machovej textúry.

Na kolekcii pracovalo viacero profíkov

Vzhľadom na náročný spôsob výroby týchto sedačiek sa na ich vzniku podieľalo viacero ľudí. Aj keď hlavičkou celej výrobnej operácie boli spomenuté dizajnérky Sofia a Anna, súčasťou tímu sa stali aj ďalší profíci zo svojich oborov. Napríklad o povrchové textílie, ktoré dodávajú sedačkám finálny vzhľad skutočných kameňov, sa postarala spoločnosť Kvadrat. Dosť veľký podiel na úspechu kolekcie majú aj autori fotografií. Práve detaily ich záberov dali švédskym dizajnérkam možnosť vytvoriť zo sedačiek presnú kópiu skál. V tíme nechýbajú ani stabilní partneri zo spoločnosti Moroso, ktorá má na starosti uvedenie kolekcie do predaja.

Sedačky imitujúce prírodu sú pripravené na svoj oficiálny vstup na trh. Premiéru by mali mať na milánskej výstave nábytku v roku 2021, na ktorej sa opäť predstavia najúžasnejšie výtvory z oblasti nábytkárstva. Po milánskej výstave sa má kolekcia Design by Nature dostať na trh a odtiaľ rovno do domácností v celej Európe.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: Bytové doplnky z morskej trávy šetria prírodu aj peňaženku

žiadne príspevky na zobrazenie