Ako si doma vytvoriť kútik len pre seba? Stačí pohodlné kreslo či rastliny

0
Ako si doma vytvoriť kútik len pre seba? Stačí pohodlné kreslo či rastliny

Domov je miesto, kam sa každý z nás rád vracia a kde sa cítime bezpečne. Mať svoje súkromie aj doma sa však nie vždy zdá byť jednoduchá úloha, najmä ak domácnosť zdieľame s inými ľuďmi. Vytvoriť si pohodu však nemusí byť ťažké, drahé ani náročné. Stačí niekoľko malých trikov.

Povinný pobyt doma sa pomaly končí a sociálna izolácia sa v dôsledku dobrých výsledkov ruší. Nič to však nemení na fakte, že sa aj naďalej budeme chcieť vracať do svojho domova a byť v ňom spokojní. Dosiahnuť pohodu a súkromie v domácnosti však niekedy nie je jednoduché. Často nevieme, ako si vytvoriť kútik, ktorý by nám poskytoval súkromie, ktorý by nám dovolil aspoň na chvíľu sa vzdialiť od povinností a mať čas pre seba, venovať sa čítaniu knižky alebo dokončeniu práce na počítači.

Kvety navodia v každom kúsku domova skvelú atmosféru

Prečítajte si: Monika Hilmerová – Neviem sa dlho hnevať

Každý má právo na svoje súkromie, no štatistiky z Ikea ukazujú, že jedna štvrtina celosvetovej populácie hľadá súkromie mimo svojej domácnosti. Približne 45% Slovákov sa cíti frustrovane, ak sa im nedarí dosiahnuť takú mieru súkromia, ktorú potrebujú.

Akčné mamy si užili deň v IKEA: Dopriali sme si masáže aj skrášlenie

Peter Scholc, interiérový dizajnér Ikea Bratislava, sa pozrel na to, ako si jednoducho doma vytvoriť svoj súkromný kútik a to v interiéri, ale napríklad aj na balkóne. Skvelým doplnkom je aj využitie kvetín.

Kútik v interiéri

„Ako vieme, zeleň má na organizmus blahodárne účinky. Stačí pár rastlín a vytvoríme si kútik plný pohody, ktorý môže byť vaším obľúbeným miestom,“ hovorí v úvode Scholc. A ako si vytvoriť ten náš kútik?

Zeleň oživuje domov aj robí príjemnú atmosféru

„Stačí sedenie, na ktorom sa budete cítiť pohodlne. Najlepšie je umiestniť ho blízko okna. Nakoľko majú ľudia doma málo miesta, ideálne je využiť jedno kreslo a rastlinky napríklad potiahnuť do výšky, uložiť ich na police či si vytvoriť vertikálnu zeleň. Ak to priestor dovoľuje, možno pridať lampu, príručný stolík i rôzne mäkké textílie,“ vysvetlil.

Prečítajte si: Martin a Ivana vyrábajú slovenskú prírodnú kozmetiku

Rastliny osviežia vzduch a upokojujú myseľ. Preto je vhodné poukladať si ich aj na stolíky či do priestoru nielen vo svojom kútiku, ale napríklad aj v spálni. Môžeme vyložiť aj na regály či police, kde vystavujeme rôzne zberateľské kúsky či predmety.

Obľúbené predmety, ktoré využívame každodenne, nemusíme len skrývať

Vytvoriť tak môžeme príjemné pozadie, ktoré môže byť súčasťou spomínaného súkromného kútika.

Obľúbené kúsky môžeme vystaviť

Kútik na balkóne

Pokiaľ si chcete vytvoriť svoj súkromný kútik na balkóne, stačí tomu len prispôsobiť výber doplnkov. Okrem pohodlného sedenia či odkladacieho stolíka totiž vytvoria skvelú atmosféru aj rastliny a vhodné osvetlenie:

„Vieme skombinovať rôzne voňavé väčšie i vyššie rastlinky, ktoré dokážu vytvoriť tieň. Dobre slúžia aj popínavé rastliny, ktoré oddeľujú priestor od susedov,“ ozrejnil Scholc.

Nezabudnime na vzdušný záves, moskytiéru alebo slnečník, ktoré nás ochránia pred pálivým slnkom.

Balkónová pohoda môže vyzerať aj takto

A čo priestor na balkóne počas večera? Ideálne je využiť rôzne LED solárne svietidlá, ktoré priestor rozjasnia, no nebudú príliš silné. Aj pri nich však treba myslieť na to, či chceme iba náladové osvetlenie alebo skôr silnejšie, pracovné, napríklad stropné svietidlá.

Súkromie si môžeme spraviť aj na balkóne

Chcete prispieť k podnikaniu žien na Slovensku a podporiť Akčné ženy? Môžete nám poslať príspevok:

žiadne príspevky na zobrazenie