Svet má viac ako 28 000 boháčov s majetkom v hodnote nad 100 mil. USD

0
Svet má viac ako 28 000 boháčov s majetkom v hodnote nad 100 mil. USD

Najbohatší naďalej bohatnú. Superboháčov je opäť o pár stoviek viac. Počet milionárov s majetkom v hodnote viac ako 100 mil. USD prekročil ďalšiu hranicu. V priebehu tohto roka vzrástol na viac ako 28 000.

Medziročný rast s dvojciferným výsledkom

Podľa novej štúdie zverejnenej poradenskou spoločnosťou Henley & Partners v súčasnosti disponuje majetkom v hodnote viac ako 100 mil. USD 28 420 ľudí. V porovnaní s predošlým rokom je ich približne o 3400 viac. Medziročný nárast dosiahol úroveň 12 %, čím sa zaradil medzi najvyššie medziročné prírastky od začiatku sledovania priebežného vývoja počtu tzv. stomilionárov. Rast dosiahol nadpriemerné čísla aj v 20-ročnom porovnaní. V súčasnosti je ich dvojnásobne viac ako v roku 2003.

Rýchle zvyšovanie hodnoty viacerých aktív

Aktuálny medziročný výsledok potvrdil dlhoročný trend zrýchľovania tempa medziročného nárastu počtu stomilionárov. V porovnaní s predošlými rokmi je dôvodov vyššieho prírastku viac. Hlavným faktorom, ktorý prispel k 12 % zvýšeniu, je rýchlejší nárast hodnoty viacerých druhov aktív. Zvyšovanie hodnoty zaznamenali umelecké diela, historické vozidlá, ročníkový alkohol aj reality. Ceny domov, pozemkov aj priemyselných nehnuteľností tlačili nahor vyššie úrokové sadzby aj pomalšia stavebná aktivita a s tým súvisiaca slabšia ponuka. Zdražovanie nehnuteľností, ktoré tvoria základ portfólia aktív u väčšiny superboháčov, pomohlo mnohým milionárom zvýšiť hodnotu svojho majetku na 6-cifernú úroveň.Foto: www.pixabay.com – gorartser

Nárast podporuje pretrvávajúca inflácia

Pod dvojciferný medziročný nárast sa podpísala aj pretrvávajúca inflácia. Tá znižuje celkovú hodnotu peňazí, s čím rastie aj výška aktív a majetku. Nebyť inflácie, prírastok stomilionárov by bol o niekoľko percent nižší. Platí to aj pri ukazovateli, ktorý sa zameriava na sledovanie priebežného vývoja počtu dolárových miliardárov. Tých je v súčasnosti viac ako 2600. Pred 20 rokmi ich na svete nežilo ani 500. Na rozdiel od stomilionárov pri ich bohatnutí nezohrala inflácia takú zásadnú úlohu. K rýchlemu rastu počtu dolárových miliardárov prispieva najmä v posledných rokoch zhodnocovanie technologického bohatstva.

Najviac superboháčov žije stále v USA

V zozname miliardárov aj stomilionárov je stále najviac Američanov. Aj keď USA už nepatrí dominantné postavenie, v oboch rebríčkoch má pred konkurentmi niekoľkopercentný náskok. Z vyše 28 400 stomilionárov na svete je 10 660 Američanov. Najviac ich žije v New Yorku, v San Francisco Bay a v Los Angeles. Trojica amerických lokalít je aktuálne na čele rebríčka miest s najväčším počtom obyvateľov disponujúcich majetkom v hodnote nad 100 mil. USD. Za americkým triom sa umiestnil Londýn nasledovaný Pekingom. V čínskom hlavnom meste žije 365 stomilionárov. V celej Číne ich je aktuálne viac ako 2300, čo radí ázijskú veľmoc na 2. priečku v rebríčku krajín s najväčším počtom ľudí s majetkom nad 100 mil. USD.Foto: www.pixabay.com – geralt

3 štáty s najväčším počtom stomilionárov:

USA – 10 660
Čína – 2358
Nemecko – 1050

5 miest s najväčším počtom stomilionárov:

New York – 775
San Francisco Bay – 692
Los Angeles – 504
Londýn – 388
Peking – 365Peking, Foto: www.pixabay.com – jeremy888

Počet stomilionárov bude naďalej stúpať

Prekonaním 28-tisícovej hranice sa zvyšovanie počtu boháčov s majetkom nad 100 mil. USD nekončí. Analytici predpovedajú pokračovanie dlhoročného trendu a ďalšie rýchle rozrastanie zoznamu superboháčov. Medziročný rast má dosiahnuť dvojcifernú úroveň aj v nasledujúcich rokoch. Analytici spoločnosti Henley & Partners očakávajú, že celkový počet stomilionárov sa do roku 2033 zvýši približne o 38 %. O 10 rokov ich má na svete žiť okolo 39 000.

Umenie šetriť peniaze: Sprievodca finančným blahobytom

Foto na titulke: www.pixabay.com – Maklay62

žiadne príspevky na zobrazenie