Najlepšie tipy na výlety po Strednom Slovensku

0
Najlepšie tipy na výlety po Strednom Slovensku

Radi chodievate na výlety? Sezóna tento rok odštartovala o čosi skôr, a preto sme sa rozhodli zhrnúť vám pár tipov, ktoré sa týkajú regiónu Stredného Slovenska na najbližšie dva týždne. Už teraz je isté, že sa máte na čo tešiť.

TURBUS

Prvý TURBUS bol vypravený z Banskej Bystrice už 20. apríla do jeho obvyklej destinácie Kráľova studňa (1300 m.n.m.) vo Veľkej Fatre. Autobus bude jazdiť cez víkendy a sviatky až do 27. októbra. Vydajte sa na obľúbené turistické chodníčky a dobite si baterky v lone prírody. Novinkou tohto roka je možnosť zakúpiť si online cestovné lístky na stránke dopravcu a rezervovať si vaše miesto v autobuse. Stále platí možnosť zakúpenia vstupenky aj na mieste. ALE POZOR! Kapacita autobusu je obmedzená. V prípade zlého počasia bude jazda TURBUSU zrušená. Aktuálne informácie nájdete vždy na https://centralslovakia.eu/zazitky/turbus/

Autobus vyráža o 8:40 z parkoviska pri Mičinskej ceste, odkiaľ pokračuje cez Železničnú stanicu a Strieborné námestie. Späť z Kráľovej studne sa vracia o 15:50. Cena lístkov je 5 EUR jednosmerný a 7 EUR obojsmerný. (Obojsmerný lístok zakúpený v sobotu sa dá využiť aj na cestu naspäť v nedeľu).

https://centralslovakia.eu/wp-content/uploads/2023/05/kvety.jpg

TURISTICKÝ VLÁČIK

Turistický vláčik NEUSOHL EXPRESS sa na svoju trať prvýkrát vydá v sobotu 27. apríla o 10.00 a o 11.00, pred otvorením podujatia Vínšpacírka. Následne bude počas podujatia odstavený na banskobystrickom námestí a návštevníkom poslúži ako informačný bod o novinkách a aktivitách v regióne. Od nedele 28. apríla až do konca mája bude premávať počas víkendov , v hlavnej turistickej sezóne jún-august denne.

Odchody spred Hodinovej veže sú štandardne stanovené na 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 hod. Cestovné sa nemení, pre mestský okruh naďalej ostáva základný lístok v cene 4 EUR a zľavnený lístok v cene 2 EUR (deti 2 – 15 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov, ZŤP, ZŤP sprievod, darcovia krvi). Predaj lístkov prebieha priamo vo vláčiku, možná bude platba v hotovosti i kartou.

Vyhradená je možnosť zmeny kvôli objednaným skupinám, aktuálne informácie budú vždy uvedené na webe centralslovakia.eu a na informačnej tabuli v hodinovej veži. Skupinové objednávky sa posielajú emailom na vlacik@centralslovakia.eu

Od mája pribudnú víkendové špeciálne jazdy z Banskej Bystrice na Španiu Dolinu. Tieto zážitkové jazdy budú zahŕňať vstupy do banského podzemného prekopu, historickej ľudovej školy i múzea medi. Vláčik bude odchádzať z Námestia SNP o 9.00 hod. a zo Španej Doliny naspäť do mesta o 15.00 hod. Kvôli obmedzenej kapacite bude na  tieto jazdy možné zakúpiť lístky aj vopred prostredníctvom webu www.centralslovakia.eu

https://centralslovakia.eu/novinky/turisticky-vlacik-banska-bystrica/

OTVORENIE Barborskej cesty

Barborská cesta otvorí svoju sezónu už po deviaty krát dňa 27.4. Odštartujte ju spolu s nami slávnostným otvorením prvej pútnickej ubytovni – Alberg Ostrá Lúka. Nová ubytovňa je súčasťou Komunitného centra určeného pre podporu a rozvoj komunitných aktivít a kultúry v obci Ostrá Lúka. Počas podujatia s kultúrnym programom, v ktorom vystúpi Martin Vetrák a Komorný sláčikový orchester ZUŠ Sliač, budete mať možnosť navštíviť pamätnú izbu Adely Ostrolúckej, prezrieť si areál a priestory Komunitného centra s prvou oficiálnou pútnickou ubytovňou.

O 12:30 bude zahájený turistický prechod na Kolibu U Rytiera pod Pustým hradom (cca 5 km). Cestou sa zastavíme pri ruinách Kostola Zjavenia Pána v areáli cintorína v obci Ostrá Lúka, ktorý podľa dochovaných záznamov zhorel v roku 1745. Členovia združenia Priaznivci Pustého hradu vám vyrozprávajú príbeh o Benátskom kupcovi pri jeho soche pod Hradom Peťuša. Pred Kolibou U Rytiera slávnostne otvoria novú nabíjaciu stanicu pre elektro bicykle, ktoré si budete môcť vyskúšať a previezť sa na Pustý hrad. Ako občerstvenie bude pripravený výborný rytiersky guláš a narodeninová torta na oslavu 10. výročia založenia OZ Banský Región – Terra Montanae, ktoré sa stará o Barborskú cestu.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE: Pre verejnosť je pripravený autobus z Banskej Bystrice na Ostrú Lúku. Odchádza o 10:00 spred budovy VÚB banky na Námestí Slobody v BB. Späť do BB bude odchádzať spred Koliby U Rytiera o 17:00. Jeho kapacita je obmedzená na 30 miest. Cena spiatočného lístka je 5 €/ osoba, deti do 6 rokov zdarma bez nároku na sedadlo. Kto má záujem, môže sa prihlásiť telefonicky na 0905 810 232, alebo mailom na objavuj@barborskacesta.sk

https://barborskacesta.sk/

HRAD ĽUPČA

Svoju sezónu už odštartoval aj Hrad Ľupča. Novinkou hradu je padací most, ktorý pribudol na obnovený barbakan. Hrad je otvorený každý deň okrem pondelka. Počas pracovného týždňa je sprístupnený len okruh Dolný hrad. Komentované prehliadky Horného hradu sa konajú cez víkendy a sviatky, každú celú hodinu od 10:00 do 15:00 (posledný vstup). Aktuálne informácie nájdete vždy na https://www.hradlupca.sk/Aktuality

MÚZEUM LIŠOV

Nahliadnite do sveta masiek! Galéria Masiek je prvá galéria na Slovensku, od zberateľa Martina Davida Clarka, z Anglicka, kde nájdete viac ako 400 masiek z celého sveta. Vstúpte do miestností plných fantastických starých afrických, ázijských, amerických, novodobých európskych či našich, slovenských masiek. Súčasťou je malý obchodík, kde nájdete jedinečné handmade výrobky z Lišova a okolia či útulná kaviareň. Múzeum Lišov je otvorené počas víkendov od 10.00 – 16.00 hod.

Tipy na výlety po Morave

centralslovakia.eu

OTVORENIE SEZÓNY ŠPANIA DOLINA

Svoje brány návštevníkom opäť otvorí aj malebná Špania Dolina. V sobotu 4. mája budú pre návštevníkov otvorené múzeum medi, historická ľudová škola so svojím zážitkovým programom, podzemný banský prekop do zaniknutej osady Piesky i kostol Premenenia pána doplnený o výklad známeho organistu Matúša Kucbela. Návštevníci sa budú môcť na Španiu Dolinu dostať aj turistickým vláčikom NEUSOHL EXPRESS, bližšie info budú zverejnené na stránke www.centralslovakia.eu. Po celý deň budú k dispozícii aj pravá Banícka krčma a originálna reštaurácia Klopačka.

OTVORENIE LETNEJ SEZÓNY V KÚPEĽOCH SLIAČ

Najväčšia akcia pre rodiny s deťmi v Kúpeľoch Sliač sa tento rok uskutoční v sobotu 18. mája 2024 na Nádvorí KH Palace a v parku Kúpeľov Sliač. Pod otvoreným nebom na Vás čakajú umelci, divadelníci, kapely a speváci. Najmenších účastníkov poteší množstvo atrakcií, ako sú skákacie hrady, maľovanie na tvár, či divadielka a dospelí sa môžu tešiť na skvelú hudbu či moderné inštalácie. Z občerstvenia nebudú chýbať obľúbené langoše, grilované špeciality či osviežujúce čapované nápoje.

Vstup na podujatie je ZDARMA!

Program: Billy Barman + SĽUK, Tanečná skupina CreDance, Kapela Akustika, Vojenská hudba Banská Bystrica, Bábkové divadlo na Rázcestí, Umelecká Palace inštalácia, Detské atrakcie a mnoho iného.

centralslovakia.eu

žiadne príspevky na zobrazenie