Trendy v jedle sa nevyhýbajú ani detskej strave, rastlinné pokrmy sú čoraz obľúbenejšie

0
Trendy v jedle sa nevyhýbajú ani detskej strave, rastlinné pokrmy sú čoraz  obľúbenejšie

Dnešní rodičia vnímajú prikrmovanie nielen ako priestor na objavovanie nových chutí svojich najmenších, ale aj ako možnosť rozvíjať ich kreativitu, motorické a kognitívne schopnosti. Na vzostupe je aj rastlinná strava – od tohto leta môžeme na pultoch slovenských a českých obchodov nájsť aj nový rad kompletne rastlinných bio príkrmov.

Detské príkrmy sú jednou z najprísnejšie kontrolovaných produktových kategórií. Všetky výrobky musia spĺňať jasne stanovené predpisy ohľadom zloženia, kvality a výživových hodnôt pre určité vývojové štádium dieťaťa. Po prirodzenom dojčení materským mliekom je tak detská výživa v dnešnej dobe jednou z najzdravších možností, ktorú môžeme svojmu dieťatku dopriať.

Jedným z hlavných kritérií, ktoré sú pre rodičov pri nákupe detských príkrmov rozhodujúce, je ich zloženie. Veľa rodičov svojim najmenším rado dopraje stravu v bio kvalite. V posledných rokoch sa na Slovensku začína zvyšovať dopyt aj po čisto rastlinných produktoch. Vegetariánsky a vegánsky sa u nás stravuje stále väčšie percento populácie. Veľa Slovákov zároveň začína konzumáciu mäsa obmedzovať a jedia ho len výnimočne. Najmä pre mladších ľudí je dôvodom životné prostredie a ekologická udržateľnosť, ku ktorej tak mnoho z nich od útleho veku vedie aj svojich potomkov.

Rovnako dôležité je pre rodičov v rámci výchovy aj vedenie dieťaťa k samostatnosti. Jedna z prvých príležitostí, kde si ju môžu deti trénovať, je práve pri jedle. S tým súvisí aj tzv. „Baby Led Weaning“ alebo teda spôsob, kedy je dieťa od začiatku ponechané bez akejkoľvek pomoci a musí sa kŕmiť samo. Inšpiráciu pre kreatívne a zároveň rozvíjajúce aktivity veľa rodičov čerpá v metóde Montessori.

Jednou z najobľúbenejších aktivít je aj spoločné varenie a pečenie, kedy si deti skúšajú činnosti dospelých a zlepšujú si vďaka tomu svoju pohybovú koordináciu. Z obyčajnej desiaty sa vďaka tomu aj pre tých najmenších stáva škola hrou. Avšak, ponuka produktov, ktoré by spĺňali ideálne všetky z vyššie uvedených požiadaviek rodičov, je u nás zatiaľ vcelku obmedzená.

Niektorí výrobcovia detských príkrmov však začínajú svoje produkty prispôsobovať tomu, aby vyhoveli všetkým nárokom a výber týchto produktov sa postupne rozširuje – od tohto leta môžeme v obchodoch nájsť chrumky prispôsobené pre malé rúčky. Vďaka menšej veľkosti a hravému tvaru sú lepšie uchopiteľné, takže sa dieťa zabaví samo a rodičia si tak môžu užiť pár drahocenných minút pokoja. Chrumky uviedla na slovenský a český trh značka GERBER v rámci svojho radu Organic a dostupné sú napríklad v tvare malých hviezdičiek. Tou hlavnou novinkou, ktorú však značka na náš trh priniesla, je 100 % rastlinný rad bio príkrmov.

Okrem nich a chrumiek môžeme v rade Organic nájsť napríklad kaše, rastlinné dezerty alebo kapsičky. Práve na kapsičky nedá veľa mamičiek dopustiť a v poslednom čase sa stávajú neoddeliteľnou výbavou kočíkov a cestovných tašiek. Obľúbené sú najmä vďaka svojej praktickosti a skladnosti. Rastlinnými príkrmami chce značka ponúknuť nutrične vyvážené produkty aj pre rodičov, ktorí sa snažia znižovať svoju spotrebu mäsa a žiť svoj život udržateľnejším spôsobom.

Značka GERBER vznikla v roku 1927 v USA ako nápad Dorothy Gerber, ktorá sa pri príprave domácich príkrmov pre svoju dcéru rozhodla využiť podnik svojho manžela, továreň na konzervy a začala tak vo veľkom vyrábať bezpečné a kvalitné konzervované príkrmy pre batoľatá. Tie sú vďaka tomu široko dostupné po celých Spojených štátoch a značku dnes nájdeme v desiatkach krajín sveta. V USA dodnes tvoria produkty GERBER skoro tri štvrtiny všetkých ročne predaných detských príkrmov.

Svetová jednotka v oblasti detskej výživy, americká značka GERBER, je od tohto leta dostupná na slovenskom a českom trhu. Okrem klasík prichádza aj s unikátnym produktovým radom – vegánskymi príkrmami. Značka tak reaguje na aktuálne trendy v oblasti stravovania a snaží sa vyjsť v ústrety aj tým, ktorí doma preferujú rastlinnú stravu. Všetky výrobky GERBER Organic navyše spĺňajú podmienky ekologického poľnohospodárstva, vďaka čomu sú certifikované ako bio.

žiadne príspevky na zobrazenie