Tri dôvody, prečo by ste mali ľuďom radšej zatelefonovať ako napísať

0
Tri dôvody, prečo by ste mali ľuďom radšej zatelefonovať ako napísať
pixabay.com

V živote vám toľko vecí môže zabrániť v tom, aby ste sa osobne stretli s vašimi blízkymi, od nabitého programu až po veľké vzdialenosti až po pandémiu. Našťastie vďaka moderným technológiám sa môžeme stretnúť s ľuďmi, ktorí nám chýbajú, cez telefonát, email alebo textovú správu.

Ale ak ste človek, ktorý radšej píše ako hovorí, možno by ste sa mali nad tým zamyslieť. Podľa výskumu, ak sa chcete cítiť viac prepojení s ľuďmi, s ktorými sa rozprávate, mali by ste im namiesto textových správ zavolať.

Nová štúdia publikovaná v časopise Journal of Experimental Psychology zistila, že komunikačné interakcie, ktoré zahŕňali hlas, napríklad telefonický hovor alebo videohovor, vytvorili silnejšie sociálne väzby ako komunikácia prostredníctvom písania, ako sú textové správy alebo e-mail. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké benefity vám môže priniesť telefonovanie.

1. Hlasová komunikácia posilňuje vaše väzby so starými priateľmi

V štúdii vedci pomocou rôznych experimentov zisťovali prepojenosť. V jednom výskume požiadali 200 ľudí, aby predpovedali, aké by to bolo, znovu sa skontaktovať so starým priateľom prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky. Potom náhodne pridelili ľuďom úlohu, aby vykonali jedno alebo druhé. Aj keď ľudia predpokladali, že telefónny hovor bude nepríjemnejší, počutie niečieho hlasu tento zážitok skutočne vylepšilo.

„Ľudia uvádzali, že si so svojím starým priateľom vytvorili telefonicky silnejšie väzby v porovnaní s e-mailom, a necítili sa trápnejšie,“ uviedol spoluautor štúdie Amit Kumar, odborný asistent marketingu na McCombs School of Business.

pixabay.com

2. Vďaka telefonátom sa ľudia cítia viac prepojení s cudzími ľuďmi

V ďalšom experimente mali vedci spojiť cudzincov buď odosielaním textových správ, rozhovorom cez videohovor alebo hovorom bez obrazu. Zistili, že obe formy hlasovej komunikácie – či už iba videom alebo zvukom – spôsobili, že sa cudzinci cítili výrazne prepojenejší, ako keď komunikovali prostredníctvom textu. Ak sa chcete vyhnúť najčastejším chybám komunikácii, prečítajte si tento článok.

3. Ľudia majú tendenciu písať správy, pretože si myslia, že je to jednoduchšie a jasnejšie

Sabrina Romanoff, PsyD, klinická psychologička vyštudovaná na Harvarde, tvrdí, že ľudia majú tendenciu písať alebo posielať e-maily namiesto telefonovania z dôvodu pohodlia. Vidia to ako riadenú formu komunikácie, kde môžu „presne povedať informácie, ktoré majú v úmysle, bez neočakávaných vstupov druhej osoby.“

Je však pravdepodobnejšie, že textové správy vašu správu znejasnia.

Romanoff hovorí, že v skutočnosti môže písanie správ sťažiť interpretáciu skutočného významu konverzácie. „Telefonický hovor je v skutočnosti pohodlnejší, keď sa vezme do úvahy čistý dopad správy,“ vysvetľuje. „Každá strana je prítomnejšia, a preto je schopná odhadnúť význam, ktorý stojí za obsahom, bez toho, aby uvažovala o nekonečných možných významoch za slovami a interpunkciou.“

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu