Tvorba web stránok bez pomoci muža

0
Tvorba web stránok bez pomoci muža

Tvorba web stránok je často vnímaná ako doména mužov, programátorov či dizajnérov. No vytvorenie webovej stránky je oveľa jednoduchšie, než by ste si mysleli.

Existujú totiž nástroje na tvorbu webových stránok bez znalosti programovania či dizajnovania. Stačí sa inšpirovať našimi radami a všetky akčné ženy si zvládnu urobiť stránku úplne samy :)

V tomto článku si povieme, na čo je dobrá vlastná stránka (a prečo neodporúčame fungovať len na sociálnych sieťach). Prinesieme vám návod, ako vytvoriť web stránku bez cudzej pomoci a poradíme, čo by v nej nemalo chýbať. Takisto vám prezradíme, ako je možné mať stránku zadarmo na 12 mesiacov. Oplatí sa čítať do konca!

Prečo je potrebné mať vlastnú web stránku

Vlastná web stránka prezentuje biznis, produkty či portfólio služieb. Oslovujete ňou nových zákazníkov. Je to komunikačný kanál, cez ktorý informujete o vašich aktivitách. Čím viac informácií, tým lepšie. Prostredníctvom web stránky sa viete ľahšie skontaktovať s obchodnými partnermi a rozbehnúť svoje podnikanie. Ako freelancerky získate nové zákazky alebo novú prácu. Stránku však nemusíte používať len na komerčné účely.

Ak máte neziskovú organizáciu alebo občianske združenie, tak práve vytvorenie webovej stránky vám pomôže osloviť sponzorov. Použite ju tiež na propagovanie myšlienky medzi ľuďmi – získanie podpory širokej verejnosti pomôže každému projektu.

Vytvorenie webovej stránky má aj ďalšiu výhodu. Vďaka nej k vám zavítajú návštevníci organicky, t.j. vyhľadávaním cez Google, Bing, Yahoo a iné. Takto oslovíte vlastnou stránkou neobmedzené množstvo potenciálnych klientov zadarmo.

Prečítajte si aj článok, prečo dobré nosiť vždy pri sebe notes

macbook notebook web
Foto: pixabay.com

Tvorba web stránok vs. účty na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú dnes mimoriadne populárne, pretože sa používajú veľmi jednoducho. Vytvoriť a manažovať účet na Instagrame alebo Facebooku viete pár kliknutiami.

To isté je dnes možné povedať aj o tvorbe web stránok a ich manažmente. Je to už 30 rokov od prvého návrhu a oficiálneho vzniku webových stránok. Odvtedy sa technológia tvorby webu (a jeho správy) posunula smerom od developerov k ich majiteľom a užívateľom.

Rozdiel medzi web stránkou a sociálnymi sieťami je hlavne v tom, aké informácie a akou formou komunikujete. Detailný popis služieb, portfólio realizovaných projektov či históriu firmy síce viete pridať nejakým spôsobom aj na Facebook fanpage. Ale splní to cieľ a pritiahne to organických návštevníkov z vyhľadávačov? Tieto sociálne platformy nespracovávajú dáta tak dobre ako vyhľadávače, a preto neslúžia primárne na hľadanie informácií. Pritom keď si vytvoríte webovú stránku, informácie budete môcť prezentovať oveľa prehľadnejšie.

Na druhej strane prvoaprílový žart nemá význam umiestňovať na web stránku. Takýto príspevok jednoznačne patrí na sociálne siete. Tie teda môžete využiť vo svoj prospech ako médium šíriace zábavné informácie. Sociálne siete sa skôr hodia na neformálnu komunikáciu, ale aj na odprezentovanie noviniek alebo špeciálnej akcie. Web stránka slúži na rozsiahlu prezentáciu, detailné informovanie, budovanie autority pomocou článkov či zber e-mailových adries na posielanie newsletterov.

Nie pre každý typ podnikania je vhodné mať všetky sociálne siete. Taktiež aj ich správa vyžaduje čas. Tak aby ste namiesto “core” biznisu, nerobili iba správu sociálnych sietí.

Nástrahy sociálneho marketingu

Sociálne siete sú dôležitým nástrojom pre online marketing. Ale nie jediným. Staviť všetko na jednu kartu môže priniesť nemilé prekvapenia a vážne ohroziť vaše podnikanie, pretože:

  • V rámci sociálnych sietí sa informácie vyhľadávajú zložito (neprehľadný feed)
  • Sú preplnené informáciami – nízky dosah bez platených príspevkov
  • Sú časovo náročné – bez aktívnej správy sa nemusí dostaviť prínos
  • Hrozí hacknutie účtu
  • Môžu sa objaviť anonymní diskutéri (trollovia)
  • Zlé a nepravdivé hodnotenia od zákazníkov neviete vymazať
  • Zmena pravidiel od poskytovateľa môže výrazne zamiešať karty

Cieľom používania sociálnych sietí by malo byť budovanie komunity fanúšikov – zákazníkov. Udržiavanie spojenia, získavanie spätnej väzby a opätovného smerovania na web stránku, kde dochádza ku konverziám.

Preto neodporúčame používať sociálne siete ako primárny kanál na budovanie svojej značky. Veľmi jednoducho sa môže stať, že prídete o svoj účet a o celú komunitu.

Čo má obsahovať dokonalá web stránka?

Teraz sa pozrieme bližšie na to, ako by mala stránka pre úspešné akčné ženy vyzerať. Pri tvorbe webu treba predovšetkým myslieť na to, aby ste doň pridali všetky dôležité informácie. Je skvelé priblížiť návštevníkom svoj príbeh a ukázať vášeň pre to, čo robíte. Takisto by mala web stránka poskytnúť užívateľom odpovede na ich najčastejšie otázky.

Čo všetko teda budete potrebovať pri tvorbe webovej stránky?

  1. Homepage

Domovská stránka funguje ako prvý kontakt návštevníka s vaším webom. Preto musí byť atraktívna a mať výpovednú hodnotu – aby bolo hneď jasné, čím sa zaoberáte. Ak ste napríklad dizajnérka, je vhodné tu zobraziť najlepšie práce z vášho portfólia.

  1. Portfólio alebo galéria

Portfólio je skvelé na prezentáciu vašich projektov, fotografií či produktov. Na každej web stránke by malo byť portfólio prístupné z hlavného menu a na jeden klik. Rozhodne na to myslite pri tvorbe web stránky.

  1. Služby

Povedzte návštevníkom detaily o tom, čomu sa venujete. Či už používate stránku na osobnú prezentáciu alebo komerčné účely, vždy potrebujete priestor na opísanie ponúkaných služieb a svojich skúseností.

  1.   Referencie

Pri tvorbe web stránky vyčleňte miesto na referencie od spokojných zákazníkov. Nikdy nepodceňujte význam odporúčaní – zvýšia dôveryhodnosť vašej stránky a potvrdia, že ste skutočné profesionálky.

  1. Blog

Blog je výborný nástroj na budovanie vzťahu so zákazníkmi. Tým, že ich necháte nahliadnuť do „kuchyne“, lepšie spoznajú váš príbeh. Písanie blogu je zároveň skvelým spôsobom, ako na stránku pridávať nový obsah a systematicky pracovať na content marketingu. Vytvorenie web stránky s blogom je kľúčom k získaniu nových návštevníkov z vyhľadávaní cez Google.

  1.   Kontakt

Pri tvorbe web stránok nesmiete zabudnúť ani na samostatnú sekciu Kontakt, kde uvediete svoje kontaktné údaje. Možno sa vám to zdá prirodzené, ale mnohé web stránky nemajú jasne uvedené, akým spôsobom ich môžete osloviť.

Okrem spomínaných sekcií, musí mať dokonalá web stránka:

  1. Prehľadný obsah

Prehľadný a usporiadaný obsah je pri tvorbe web stránok dôležitý preto, aby sa návštevníci vedeli na stránke intuitívne pohybovať. Neskrývajte pred nimi žiadne dôležité informácie a nenúťte ich klikať viac, ako je nevyhnutné.

  1. Kvalitné fotografie

Mať na stránke kvalitné fotografie vo vysokom rozlíšení je dôkazom toho, že to so svojou prezentáciou myslíte vážne. Preto si pri tvorbe webu dajte záležať na výbere tých správnych fotografií.

  1. Responzívny dizajn

Každá úspešná stránka by mala mať moderný responzívny dizajn. Musí byť rovnako pekná a použiteľná bez ohľadu na to, či návštevník príde cez svoj smartfón, tablet alebo klasický stolový počítač.

  1. Rýchle načítavanie

Pri výbere platformy pre vytvorenie webstránky je nutné sa pozerať aj na rýchlosť. Je to jeden z dôležitých parametrov pre Google hodnotenie. Keďže čoraz viac užívateľov hľadá informácie priamo z telefónu, web stránka sa musí rýchlo načítať. Nie je nič otravnejšie, ako keď potrebujete súrne zistiť otváracie hodiny a stránka sa nevie zobraziť dlhé sekundy.

  1. Nástroje pre SEO

Iba s web stránkou, ktorá vám dokáže poskytnúť rozšírené SEO nastavenia, budete môcť uspieť v silnej konkurencii vo vyhľadávaní.

Vytvorenie web stránky: Návod pre akčné ženy

Zhrňme si to najdôležitejšie, čo si tvorba web stránok vyžaduje. Potrebujete:

  • Prehľadne usporiadaný obsah do samostatných sekcií
  • Pekné fotografie
  • Korektné zobrazovanie webu na počítačoch a mobilných zariadeniach
  • Jednoduché spravovanie obsahu na web stránke – rovnako jednoduché, ako Facebook fan page

Pre akčné ženy sme našli riešenie, ktoré spĺňa všetky tieto kritériá. A čo je najlepšie, vytvorenie webovej stránky zvládnete bez mužskej pomoci :) Presvedčte sa samy.

Pixenio je cloudová služba na jednoduchú tvorbu web stránok. Svoju vlastnú stránku si tak vyklikáte bez toho, aby ste sa museli spoliehať na agentúru či developera. Pixenio rieši hosting a všetky technické veci za vás. To znamená, že nemusíte nič inštalovať, ani spúšťať aktualizácie ako napríklad pri web stránke na WordPresse. Veľkým plusom je prepojenie s databázou obrázkov vo vysokej kvalite, ktoré môžete bezplatne použiť na svojej stránke. Určite vás poteší aj technická podpora v slovenčine, kde vám radi pomôžu s napojením domény či výberom fotiek.

Web stránka zadarmo pre všetky akčné ženy na 12 mesiacov

Pixenio teraz ponúka tvorbu web stránky a jej používanie až na 1 rok úplne zadarmo. Nie je v tom žiaden háčik, ani skryté poplatky. Či už sa venujete kurzom jogy, prevádzkujete kaviareň, alebo chcete písať blog, máte skvelú príležitosť, ako sa bezplatne zviditeľniť na internete. Pixenio v plne funkčnej verzii môžete použiť pre úplne nové web stránky, alebo pre redizajn existujúcej.

Vytvorte si web stránku zadarmo

Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti. Skúsili ste už vytvoriť vlastnú webku? Čo vám robí vrásky na čele pri vytváraní web stránok?

žiadne príspevky na zobrazenie