Týchto 5 slov nikdy nehovorte niekomu, kto sa rozvádza, varuje odborník

0
Týchto 5 slov nikdy nehovorte niekomu, kto sa rozvádza, varuje odborník

Odborník na etiketu prezrádza najväčšie faux pas, keď utešujete kamarátku, ktorej manželstvo sa práve skončilo.

Ak niekto prechádza rozvodom, prežíva jednu z emocionálne najnáročnejších životných situácií. Posledná vec, ktorú by ste mali urobiť, je povedať pri rozhovore niečo zraňujúce – najmä keď bolo vaším najlepším úmyslom poskytnúť útechu v takej ťažkej chvíli.

Zraneným citom druhej osoby sa môžete vyhnúť tak, že budete vedieť, čo nepovedať niekomu, kto prechádza rozvodom. Čítajte ďalej a zistite, čo vám odborník neodporúča povedať, a rady, čo by ste mali urobiť, aby ste namiesto zranenia vyjadrili svoju podporu.

Nikdy nehovorte: „Vedela som, že to nevydrží.“

Podľa Augusta Abbotta, PhD, vzťahového poradcu a odborníka na etiketu, ktorý strávil 40 rokov vyučovaním kurzov etikety, najhoršia vec, ktorú môžete povedať niekomu, kto sa rozvádza, je: „Vedel som, že to nevydrží.“

Vyjadrenie tohto druhu sentimentu znamená nerešpektovanie úsilia a záväzku, ktorý vaša kamarátka dala do manželstva – a plánovala ho dodržať, skôr, ako sa okolnosti vyvinuli inak. Namiesto toho preukážte rešpekt k jej vzťahu.

Ako poznamenáva Abbott: „Faktom zostáva, že keď táto osoba stála pri oltári alebo kdekoľvek inde a zložila sľub, že budú navždy spolu, myslela to vážne. Očakávala to. Nebolo za tým nič iné ako láska, česť a pravda. Teraz, keď sa to končí, je to ako smrť.“

Vzhľadom na to je dôležité, aby ste prejavili rešpekt voči tomuto záväzku, bez ohľadu na vaše súkromné ​​pocity. Aj keď je rozvádzajúci sa partner presvedčený o svojom rozhodnutí, spracováva bolesť.

Prečítajte si: 15 zvykov na sociálnych sieťach, ktoré sú neverou

unsplash.com

Nič také ako bezbolestný rozvod neexistuje

„Bez ohľadu na to, ako šťastný sa môže zdať rozvedený alebo rozvádzajúci sa jednotlivec, nepomýľte sa: Dokonca aj tie najhoršie z najhorších koncov manželstiev majú niekde v sebe určitú mieru straty,“ hovorí Abbott. „Niekedy je to priamo na očiach a vidíte to na človeku, inokedy je to pochované pod falošnou tvárou odvahy.“

Preto hovorí, že najlepším spôsobom, ako sa porozprávať s niekým, kto prechádza rozvodom, je ponúknuť mu neochvejnú a bezpodmienečnú podporu – bez toho, aby ste k bývalému partnerovi príliš vyjadrovali svoj postoj. „Nikdy nekritizujte bývalého partnera, ani ho neoznačujte ako skvelého človeka,“ hovorí.

Je v poriadku smútiť

„Skôr sa zamerajte na osobu pred vami a dajte jej vedieť, že napriek tomu, že je v poriadku smútiť za stratou nádeje, ak nie za stratou konkrétnej osoby.“ Buďte kedykoľvek k dispozícii na počúvanie bez posudzovania.

Aj keď sa rozvádzajúcej osobe zdá, že sa jej rozchodom uľaví – a aj keď je to skutočne najlepšie – „v najtichších chvíľach, keď je úplne sama, pravdepodobne prechádza fázami smútku,“ hovorí Abbott.

A to je jednoducho ťažké. Takže to najlepšie, čo môžete urobiť pre niekoho, kto prechádza rozvodom, je, že budete k dispozícii ako neodsudzujúci poslucháč a skutočný priateľ. „Buďte tam a počúvajte,“ hovorí, „kedykoľvek, každý deň.“

Zdroj: bestlife.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie