Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

BLOG MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ PSYCHOHYGIENA PSYCHOLÓGIA VZŤAHY

Týchto 5 slov nikdy nehovorte niekomu, kto sa rozvádza, varuje odborník

Zdieľať

Odborník na etiketu prezrádza najväčšie faux pas, keď utešujete kamarátku, ktorej manželstvo sa práve skončilo.

Ak niekto prechádza rozvodom, prežíva jednu z emocionálne najnáročnejších životných situácií. Posledná vec, ktorú by ste mali urobiť, je povedať pri rozhovore niečo zraňujúce – najmä keď bolo vaším najlepším úmyslom poskytnúť útechu v takej ťažkej chvíli.

Zraneným citom druhej osoby sa môžete vyhnúť tak, že budete vedieť, čo nepovedať niekomu, kto prechádza rozvodom. Čítajte ďalej a zistite, čo vám odborník neodporúča povedať, a rady, čo by ste mali urobiť, aby ste namiesto zranenia vyjadrili svoju podporu.

Nikdy nehovorte: “Vedela som, že to nevydrží.”

Podľa Augusta Abbotta, PhD, vzťahového poradcu a odborníka na etiketu, ktorý strávil 40 rokov vyučovaním kurzov etikety, najhoršia vec, ktorú môžete povedať niekomu, kto sa rozvádza, je: „Vedel som, že to nevydrží.“

Vyjadrenie tohto druhu sentimentu znamená nerešpektovanie úsilia a záväzku, ktorý vaša kamarátka dala do manželstva – a plánovala ho dodržať, skôr, ako sa okolnosti vyvinuli inak. Namiesto toho preukážte rešpekt k jej vzťahu.

Ako poznamenáva Abbott: “Faktom zostáva, že keď táto osoba stála pri oltári alebo kdekoľvek inde a zložila sľub, že budú navždy spolu, myslela to vážne. Očakávala to. Nebolo za tým nič iné ako láska, česť a pravda. Teraz, keď sa to končí, je to ako smrť.”

Vzhľadom na to je dôležité, aby ste prejavili rešpekt voči tomuto záväzku, bez ohľadu na vaše súkromné ​​pocity. Aj keď je rozvádzajúci sa partner presvedčený o svojom rozhodnutí, spracováva bolesť.

Prečítajte si: 15 zvykov na sociálnych sieťach, ktoré sú neverou

unsplash.com

Nič také ako bezbolestný rozvod neexistuje

“Bez ohľadu na to, ako šťastný sa môže zdať rozvedený alebo rozvádzajúci sa jednotlivec, nepomýľte sa: Dokonca aj tie najhoršie z najhorších koncov manželstiev majú niekde v sebe určitú mieru straty,” hovorí Abbott. “Niekedy je to priamo na očiach a vidíte to na človeku, inokedy je to pochované pod falošnou tvárou odvahy.”

Preto hovorí, že najlepším spôsobom, ako sa porozprávať s niekým, kto prechádza rozvodom, je ponúknuť mu neochvejnú a bezpodmienečnú podporu – bez toho, aby ste k bývalému partnerovi príliš vyjadrovali svoj postoj. “Nikdy nekritizujte bývalého partnera, ani ho neoznačujte ako skvelého človeka,” hovorí.

Je v poriadku smútiť

“Skôr sa zamerajte na osobu pred vami a dajte jej vedieť, že napriek tomu, že je v poriadku smútiť za stratou nádeje, ak nie za stratou konkrétnej osoby.” Buďte kedykoľvek k dispozícii na počúvanie bez posudzovania.

Aj keď sa rozvádzajúcej osobe zdá, že sa jej rozchodom uľaví – a aj keď je to skutočne najlepšie – „v najtichších chvíľach, keď je úplne sama, pravdepodobne prechádza fázami smútku,“ hovorí Abbott.

A to je jednoducho ťažké. Takže to najlepšie, čo môžete urobiť pre niekoho, kto prechádza rozvodom, je, že budete k dispozícii ako neodsudzujúci poslucháč a skutočný priateľ. “Buďte tam a počúvajte,” hovorí, “kedykoľvek, každý deň.”

Zdroj: bestlife.com, pixabay.com

Tagy
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár