Svet sa spamätáva z pandémie koronavírusu, V Európe sa uvoľňujú opatrenia a to aj v štátoch, kde ešte denne umieralo stovky ľudí. Ako to vnímajú ľudia? Spýtali sme sa jedného z nich, učiteľa španielčiny v Madride, Enrique Llorenteho.
Enrique, mohol by si sa predstaviť? Kde žiješ a aká je tvoja práca?
Vyštudoval som učiteľstvo a získal som magisterský titul v odbore výtvarné umenie na Granadskej univerzite. Posledných 14 rokov pracujem v rôznych sociálnych programoch. V súčasnosti pôsobím v združení s názvom Pinardi, ktoré patrí k sociálnej nadácii don Bosca. Posledné dva roky som vyučoval španielčinu utečencov v okrese Lavapies v Madride.
Vyučuješ španielčinu cudzincov, aký vplyv na teba a tvoju prácu malo vypuknutie pandémie koronavírusu?
Z jedného dňa na druhý sme museli opustiť naše učebne a zostať v karanténe. Dal som svojim študentom papiere s úlohami a cvičeniami. Pôvodne to malo byť iba na 15 dní. Na ďalší týždeň sme už začali s online lekciami. Bol to veľký problém, pretože väčšina z nich je negramotná a nevedeli narábať s počítačmi a rôznym softvérom, ako je napríklad Zoom, Skype alebo Gmail.
Na druhej strane, taktiež sa zastavil progres študentov, ktorí sa práve učili písať. Našťastie im boli poskytnuté notebooky na písanie, takže mohli pokračovať v tomto procese. Napriek tomu je veľmi ťažké opravovať chyby, ktoré spravia.
Čo si myslíš – zmení táto kríza vzdelávanie do budúcnosti?
Nie som si tým istý, ale podľa môjho názoru by to bola fantastická šanca na zlepšenie elektronického vzdelávania. Napriek tomu máme v našej krajine veľa rodín bez notebookov alebo tabletov, alebo vlastnia iba jeden pre všetky rodiny. Okrem toho, pripojenie pomocou optického vlákna nie je možný vo všetkých domoch. Prvým krokom je poskytnutie tabletov, počítačov a umožnenie pripojenia na internet pre všetkých. Myslím si však, že vláda zvýši rozpočet pre nových učiteľov.
Prvou zmenou, ktorú oznámila španielska vláda, bolo zníženie počtu študentov v triede.
Áno, je to nevyhnutné opatrenie, ale pravdepodobne to bude iba dočasné. V posledných desaťročiach niektorí odborníci na vzdelávanie žiadajú zníženie počtu študentov v triede, ale nie som si istý, či to bude definitívne.
Myslíš si, že by sme sa mohli z krízy niečo naučiť – mohli by byť študenti častejšie vzdelávaní online?
Tínedžeri a deti sa, samozrejme, cítia v nových technológiách ako doma, a technológie robia náš život určite ľahším. V Španielsku žijeme vo veľkých mestách a staré dediny sa vyprázdňujú. Potrebujeme ľudí, ktorí budú pracovať aj na vidieku, a práve ich deti budú potrebovať vzdelanie. Preto je pre ne treba zaviesť internet. Tie rodiny, ktoré žijú na dedinách, nemajú dobrú infraštruktúru.
Situácia koronavírusu zasiahla vašu krajinu okrem Talianska pravdepodobne najviac z Európy. Ako tomu ľudia čelili? Mali strach?
Reakcia ľudí bola na začiatku úžasná. Zostali doma a veľmi sme si cenili prácu pracovníkov národného zdravotníckeho systému. Za nosením rúšok a umývaním rúk je veľká zodpovednosť.
Prepuknutie koronavírusu v Španielsku zabilo takmer 24 000 ľudí, ako sa s tým ľudia vyrovnávajú? Sú z toho deprimovaní?
Zrejme sú ešte veľmi rozrušení. Mnoho starých ľudí zomrelo úplne samých alebo v nemocniciach. Veľa synov a dcér sa s nimi nemohlo rozlúčiť. Okrem toho, niektoré z týchto rodín sa s tým vysporiadávajú bolestivou cestou – podali žaloby proti regionálnym orgánom.
Prečítajte si aj článok: Moja vlastná skúsenosť s rasizmom
Čo si myslíš o uvoľnení opatrení?
Nesúhlasím s predčasným otvorením aktivít pre voľný čas, ako sú napríklad futbalové ihriská. Naše nemocnice sú stále v kolapse, a okrem toho máme mnoho ľudí, ktorí sú nakazení a sú v karanténe. Mohlo by to ohroziť situáciu a mohlo by tak vzniknúť nové ohnisko nákazy.
Ako to vyzerá na uliciach, nosia ľudia rúška? Máte pravidlo dodržiavania vzdialenosti dvoch metrov?
Áno, väčšina ľudí nosí masky. V parkoch je obyčajne len zopár rodín s malými deťmi. Ale vo veľkých obchodoch a reštauráciách môžete vidieť ľudí, ktorí nerešpektujú vzdialenosť.
Aká je teraz situácia? Sú obchody alebo obchodné centrá plné ľudí alebo stále cítia obavy?
Áno, sú plné. Málo ľudí má strach.
Aký máš názor na otvorenie hraníc?
Aby som bol úprimný, mali by sme počkať, kým naše nemocnice nebudú normálne pracovať. Za posledný týždeň sme zaznamenali nové prípady z Južnej Ameriky a USA.
Myslíš si, že môže prísť do Španielska druhá vlna koronavírusu?
Chcel by som byť optimistický, ale po lete existuje reálna možnosť, že sa tak stane. Ako pozorujem vládne opatrenia, pravdepodobne už na jeseň príde nová vlna.
Foto: pixabay.com