ÚKOZP bude aj tento rok zisťovať bezbariérovosť prístupu do volebných miestností

0
ÚKOZP bude aj tento rok zisťovať bezbariérovosť prístupu do volebných miestností

26.9.2023 (SITA.sk) – V deň volieb spustí Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) celoslovenský internetový Prieskum architektonickej prístupnosti volebných miestností. Oproti minulosti sa bude prieskum líšiť v tom, že respondenti budú môcť do dotazníka vložiť aj fotografiu vstupu do volebnej miestnosti či do budovy, v ktorej sa volebná miestnosť nachádza. Do dotazníka môžu voliči pridať aj fotografiu parkovacieho miesta pre držiteľa preukazu ŤZP.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Dotazník respondenti môžu vyplniť do 31. októbra na webstránke www.komisar.sk. Fotografie bude možné posielať aj na e-mail media@komisar.sk alebo do Messengeru na Facebooku na stránke ÚKOZP, alebo do správy na instagramovom účte komisar_zp. Informoval o tom ÚKOZP.

Cieľom prieskumu je získať odpovede a informácie o bezbariérovosti volebných miestností v porovnaní so spojenými regionálnymi voľbami v roku 2022. Do prieskumu sa vtedy zapojilo 344 respondentov a vyplynulo z neho, ze zhruba v dvoch tretinách prípadov chýbali parkovacie miesta pre držiteľov ŤZP preukazov a približne v dvoch tretinách prípadov chýbal bezbariérový prístup do volebnej budovy alebo miestnosti, a bezbariérový interiér chýbal približne v tretine prípadov.

Najviac bezbariérové sú školy

Z prieskumu vyplynulo, že najviac bariérové boli budovy škôl, a to dve tretiny z nich. „V uplynulom roku sme naše zistenia z prieskumu a z nich plynúce odporúčania komunikovali všetkým zainteresovaným subjektom a inštitúciám, ktoré participujú na organizovaní volieb, a uskutočnili sme niekoľko rokovaní. Ceníme si veľký záujem najmä zo strany samosprávnych krajov,“ uviedla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská a doplnila, že organizovaním prieskumu chcú docieliť, aby si inštitúcie a verejnosť uvedomovali bariéry, aké musia počas volieb prekonávať voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Možnosť prenosnej volebnej schránky

ÚKOZP upozornil, že voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu môžu požiadať, aby za nimi prišli na adresu trvalého pobytu vyslaní členovia okrskovej komisie s prenosnou volebnou schránkou. Podľa Stavrovskej to však nie je ideálne riešenie.

Nedôstojné spôsoby voľby

„Každý človek má právo zúčastňovať sa na verejnom a spoločenskom živote na rovnakom základe s ostatnými, v tomto prípade zažiť atmosféru volieb a volebných miestností. Ak má byť pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu jedinou možnosťou hlasovanie do prenosnej volebnej schránky doma, naplní sa síce ich volebné právo, ale v izolácii a vylúčení,“ vysvetlila komisárka, podľa ktorej nie je dôstojné, keď volič s obmedzenou schopnosťou pohybu musí čakať pod schodmi budovy a musí požiadať niekoho iného, aby informoval okrskovú komisiu, aby za ním prišli pod schody s prenosnou schránkou.

„V takom prípade nie je zaručená ani tajnosť hlasovania, pretože tam nie je paraván,“ dodala Stavrovská a vysvetlila, že to nie je problém iba ľudí na invalidnom vozíku, ale je to problém aj starších občanov či občanov, ktorým sa ťažšie chodí a tiež voličov s kočíkmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: bezbariérový prístup, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Preukaz ZŤP, Zdravotné znevýhodnenie
Zdroj: SITA.sk – ÚKOZP bude aj tento rok zisťovať bezbariérovosť prístupu do volebných miestností © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie