Ultraštíhlosť ako nezdravý trend v modelingu

0
Ultraštíhlosť ako nezdravý trend v modelingu
Rosie Nelson

Dnes sa veľa diskutuje o štíhlosti, o ideálnej postave, a najviac je tento trend výrazný práve v modelingu. Aj keď čoraz viac naberajú na popularite plus size modelky, bežný módny priemysel stále uprednostňuje postavy, ktoré rozhodne nie sú v normálnych proporciách. Často je potom „telo snov“ vydreté nebezpečnými diétami.

Čo by ste povedali na takýto denný príjem? Ovsené vločky na raňajky, zeleninu na obed, údený losos na večeru. Žiadnu múku, žiadne mliečne výrobky, žiadny cukor, a minimálne 45 minút cvičenia každý deň. Je to nevyvážený režim aj pre tých, ktorí majú naozaj nadváhu.

Príbeh Rosie Nelson

Ak máte 21 rokov a vážite 50 kilogramov, je takáto diéta jednoznačne zbytočná a nezdravá. A predsa – toto bola denná dávka Rosie Nelson počas štyroch mesiacov v roku 2014 v dôsledku návštevy jednej z najsilnejších modelingových agentúr vo Veľkej Británii.

Rosie (na foto v titulke) sa začala venovať modelingu v rodnej Austrálii, keď mala 18 rokov a jej telo sa ešte vyvíjalo. Keď sa presťahovala do Veľkej Británie, jej zámerom bolo v modelingu pokračovať. A tak navštívila modelingovú agentúru, ktorej sa síce páčila, len mali voči jej vzhľadu jednu výhradu – a to jej hmotnosť. Prekážali im konkrétne jej boky, ktoré mali obvod okolo 94 centimetrov. Musela ich dostať pod hranicu 89 centimetrov.

Čo si vtedy Rosie myslela? „Ovládajú váš život. Dávajú vám prácu, poskytujú zárobok a vy sa stanete otrokom. Priemysel je tak náročný, že zabudnete na skutočný svet. V reálnom svete ste neuveriteľne chudý, ale vo svete modelingu ste stále príliš tučný. Takže keď ma žiadali, aby som schudla, prijala som to.“

https://www.instagram.com/p/BrlNIwVBNbp/

Ale bolo to ešte horšie. Rosie sa podarilo kombináciou stravy a cvičenia schudnúť a znížiť obvod bokov na 89 cm. Vrátila sa späť do agentúry. „Povedali, že mám ešte niečo schudnúť – aby mi bolo vidieť kosti,“ spomína Rosie. „Stlačili mi boky a ja som tam len tak sedela, a zatiaľ som premýšľala, že nie, to nemôžem. Nemôžem ešte viac fyzicky schudnúť.“

Kľúčový moment v rozhodovaní

Rosie sa rozhodla, že sa nevráti k predchádzajúcemu programu na zníženie telesnej hmotnosti, ktorý teraz popisuje ako „strašnú rutinu, ktorá ju v podstate zabíjala“. Začala pracovať s menšími agentúrami, kde ju povzbudili k tomu, aby zostala zdravá. Zároveň začala hovoriť a písať o svojich skúsenostiach, rozhodla sa zvyšovať povedomie o potenciálne deštruktívnej sile, ktorú má módny priemysel.

Preto sa pripojila k Sophie Walker, predsedníčke Strany rovnosti žien (Women’s Equality Party) a Jade Sezer, plus size modelke, aby sa rozprávali o pripravovanej kampani WEP, ktorý bude fungovať na sociálnych médiách pod hashtagom #NoSizeFitsAll.

Prečítajte si aj inšpiratívnu reč Meghan Markle

https://www.instagram.com/p/BpdAG5UhL6W/

Kampaň Women’s Equality Party

Kampaň WEP sa zameriava na to, čo je koreňom problému: veľkosti oblečenia, ktorú používa módny priemysel. Sophie Walker hovorí: „Toto drobné oblečenie je také, že ženy s normálnou veľkosťou musia hladovať, aby sa do neho dostali. A tu nehovoríme o trojdňovej diéte, ale o týždňoch a týždňoch systematickej podvýživy, za ktorú sú mladé ženy platené, aby zapadli do týchto malých rozmerov. Britská módna rada (British Fashion Council) by mala mať zavedený systém, v ktorom by dizajnéri v Londýne mali vystavovať aspoň dve veľkosti, z ktorých jedna musí byť väčšia ako britská veľkosť 12.“ Britská veľkosť 12 zodpovedá našej veľkosti č. 38.

WEP požadovalo, aby sa vytvorili právne predpisy na stanovenie minimálneho indexu telesnej hmotnosti (BMI). Každá modelka v agentúre by mala mať BMI minimálne v hodnote 18,5. Modelky s akýmikoľvek nižšími hodnotami budú musieť navštíviť lekára zo zoznamu akreditovaných lekárov, ktorí majú overiť, či sú zdravé. Kampaň jej strany tiež vyzval britské módne časopisy, aby obsahovali aspoň jeden príspevok na každú tému, ktorý by obsahoval fotenie s modelkami s väčšou veľkosťou.

Aká je situácia dnes?

Krajiny ako Izrael, Francúzsko, Taliansko a Španielsko majú už dlhšie stanovené pravidlá, ktoré chránia dievčatá a chlapcov v modelingu v oblasti zdravia. Rada módnych návrhárov Ameriky má taktiež pre svojich členov určité usmernenia. Vo Francúzsku boli v roku 2017 zverejnené dve vyhlášky zamerané na ochranu zdravia modelov a na prevenciu anorexie. Agentúry, ktoré vyžívajú modelky s BMI pod 18, tam mohli dokonca mohli čeliť väzeniu.

Zákon, ktorý sa vzťahuje na všetky modelky a modelov pracujúcich v Európskej únii stanovuje: „Pokiaľ nie je uvedené a identifikované v lekárskych záznamoch, pre modelku nad 16 rokov sa zohľadní index telesnej hmotnosti, najmä ak jeho hodnota naznačuje miernu alebo výraznú podváhu po dosiahnutí veku 18 rokov.“

V decembri 2017 British Fashion Council oznámil novú iniciatívu „Modelky prvé“, s cieľom stanoviť najlepšie postupy pre modelingový priemysel, aby sa odstránili bariéry pre modelky a talentovaných jednotlivcov pre prácu v UK.

Modelky by mali vlastniť osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti s platnosťou až dva roky, čo by potvrdilo ich celkovú fyzickú pohodu a skutočnosť, že nie sú nadmerne podvýživené. Veľmi diskutovaný index telesnej hmotnosti alebo BMI – meranie, ktorého vplyv na označenie zdravia, bolo široko spochybnený, pretože neberie do úvahy individuálnu telesnú stavbu – bude súčasťou úvahy pre modelky staršie ako 16 rokov.

žiadne príspevky na zobrazenie