V Holandsku plánujú schváliť protokol umožňujúci eutanáziu dieťaťa do 12 rokov

0
V Holandsku plánujú schváliť protokol umožňujúci eutanáziu dieťaťa do 12 rokov
pixabay.com

Holandský minister zdravotníctva Ernst Kuipers 27. júna 2022 oznámil, že vláda plánuje schváliť protokol umožňujúci eutanáziu dieťaťa do 12 rokov.

Holandský zákon o eutanázii v súčasnosti povoľuje eutanáziu pre deti vo veku 12 rokov, ak s tým súhlasia rodičia alebo opatrovníci; Groningenský protokol povoľuje eutanáziu pre postihnutých novorodencov. Osoby staršie ako 16 rokov sa považujú za dospelých a môžu súhlasiť s eutanáziou.

Kuipers neplánuje novelizovať súčasný zákon, ale predĺžiť platnosť Groningenského protokolu pre deti od 1 do 12 rokov. Toto oznámenie vytvára nebezpečný precedens. Groningenský protokol povoľuje eutanáziu novorodencov, ktorí zažívajú súčasné alebo možné budúce utrpenie.

DutchNews.nl informoval o nasledujúcom:

  • Lekári musia byť presvedčení, že utrpenie dieťaťa je neznesiteľné a neexistuje žiadna možnosť liečby alebo liečby na zmiernenie bolesti.
  • Každú diagnózu je potrebné dôkladne prediskutovať s rodičmi dieťaťa, ako aj možnosť eutanázie, na ktorú budú musieť dať súhlas obaja rodičia.
  • Lekári sa s dieťaťom porozprávajú aj o postupe tak, aby tomu dieťa rozumelo a budú postupovať len vtedy, ak sa tomu dieťa nijako nebráni.
  • Pred uskutočnením eutanázie sa budú musieť lekári poradiť s aspoň jedným nezávislým lekárom, ktorý zhodnotí, či boli splnené všetky kritériá.
  • Koncept je momentálne v štádiu konzultácií. Finálnu koncepciu Kuipers predstaví v októbri, kedy oznámi aj to, kedy protokol vstúpi do platnosti.

Holandská vláda sa vyhýba kontroverzii tým, že nezmení zákon, ale vyhlási protokol, ktorý povoľuje eutanáziu detí. Demokracia si vyžaduje otvorenú diskusiu, najmä o kontroverzných otázkach.

DutchNews.nl informoval, že holandský minister zdravotníctva Ernst Kuipers oznámil zámer rozšíriť eutanáziu na deti bez zmeny zákona. Má v úmysle rozšíriť Groningenský protokol, ktorý sa v súčasnosti vzťahuje na bábätká, aj na deti mladšie ako 12 rokov.

pixbay.com

Sedem kritérií pre eutanáziu pre deti od 1 do 12 rokov

V článku Petra McLarena Kennedyho pre EuroWeekly sa uvádza:

Navrhovaný protokol obsahuje sedem kritérií pre eutanáziu pre deti od 1 do 12 rokov.

  • Lekári budú musieť byť presvedčení, že utrpenie dieťaťa je neznesiteľné a neexistuje žiadna možnosť liečby alebo liečby na zmiernenie bolesti.
  • Diagnózu by bolo potrebné dôkladne prediskutovať s rodičmi dieťaťa, ako aj možnosť eutanázie, na ktorú budú musieť dať súhlas obaja rodičia.
  • Lekári sa s dieťaťom porozprávajú aj o postupe tak, aby tomu dieťa rozumelo a budú postupovať len vtedy, ak sa tomu dieťa nijako nebráni.
  • Okrem toho sa lekári budú musieť poradiť s aspoň jedným nezávislým lekárom, ktorý bude musieť posúdiť, či boli splnené všetky kritériá predtým, ako bude možné uskutočniť eutanáziu.

Koncept je v súčasnosti na konzultácii s Kuipersom, aby predstavil konečný koncept a má tiež oznámiť, kedy protokol vstúpi do platnosti.

Groningenský protokol

Už v októbri 2020 holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge oznámil, že vláda zmení alebo povolí detskú eutanáziu. Podľa DutchNews.nl:

Hugo De Jonge dodal, že súčasné zákony nebude potrebné novelizovať. Lekári by boli skôr oslobodení od trestného stíhania za vykonanie schválenej eutanázie na dieťati.

Toto najnovšie oznámenie môže vytvoriť veľmi nebezpečný precedens. Groningenský protokol povoľuje eutanáziu novorodencov, ktorí zažívajú súčasné alebo možné budúce utrpenie. Ak použijete rovnaké definície pre deti mladšie ako 12 rokov, dôjde k mnohým úmrtiam detí na eutanáziu, ktoré môžu mať liečiteľné stavy. Okrem toho existuje mnoho zdravotných stavov, ktoré môžu viesť k budúcemu utrpeniu.

pixbay.com

Koho chcú zbaviť utrpenia?

Groningenský protokol vyvoláva obavy, koho utrpenie zbaví tento akt eutanázie novorodencov. Hoci starostlivosť zameraná na rodinu a pozornosť k potrebám rodičov sú dôležitou súčasťou pediatrickej etiky, ciele starostlivosti by sa vždy mali v prvom rade zameriavať na dieťa.

Samotná predstava, že existuje „akceptovaný lekársky štandard“ pre eutanáziu novorodencov, si vyžaduje vážne zamyslenie. Napriek sociálnym a kultúrnym rozdielom sú niektoré veci univerzálne. Pediatri na celom svete by mali odsúdiť Groningenský protokol a nový návrh holandskej vlády a odmietnuť účasť na usrtení novorodencov alebo byť s nimi spájaný. Protest proti Groningenskému protokolu by mohol zmeniť súčasnú prax a byť v súlade s tými najlepšími v oblasti ochrany detí. Starostlivosť o ťažko choré dojčatá a deti nie je zlučiteľná s aktívnou eutanáziou.

Smutná štatistika

Podľa portálu DutchNews.nl bolo v roku 2020 v Holandsku zaznamenaných 6938 prípadov eutanázie. Holandská vláda v októbri 2020 oznámila, že chystá legalizáciu eutanázie nevyliečiteľne chorých detí vo veku od jedného do 12 rokov.

Španielsko sa stalo v marci minulého roka v poradí štvrtou a zatiaľ poslednou krajinou Európskej únie, ktorá legalizovala eutanáziu a asistovanú samovraždu. Nasledovalo tak Holandsko, Belgicko i Luxembursko.

Zdroj: https://www.teraz.sk/spravy, https://oneofus.eu

The Netherlands opens the door to euthanasia for children under 12

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu