V lete pozor na otravu jedlom

0
V lete pozor na otravu jedlom

Ideálny čas na obľúbené letné pikniky a grilovačky v prírode so sebou prináša aj zvýšené riziká kontaminácie potravín. Teplé počasie je totiž ideálne pre rast baktérií, ktoré zapríčiňujú rôzne ochorenia tráviaceho traktu.

Vhodným výberom potravín, ich správnym skladovaním, dostatočnou tepelnou úpravou pri varení a hygienou pri ich spracovaní, dokážeme predísť mnohým otravám z jedál. Na tieto riziká upozorňuje práve prebiehajúca kampaň Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) pod názvom „EÚ si vyberá bezpečné potraviny“.

Dôležitú ochrannú a hygienickú funkciu plnia tiež obaly. Aj tie chránia spotrebiteľov pred nebezpečnou kontamináciou potravín a množstvom ochorení. Škodlivé baktérie, vírusy, parazity a chemické látky, ktoré môžu byť príčinou rôznych črevných chorôb, sa prenášajú najmä rukami a kuchynskými pomôckami. Citlivé na kontamináciu sú najmä surové mäso, vajcia či nepasterizované mliečne výrobky.

Nebezpečné ochorenia si však môžeme privodiť aj zjedením neumytej zeleniny a ovocia

„Na správnu hygienu pri príprave jedla a dostatočnú tepelnú úpravu surovín by sme mali dbať za každých okolností a v každom ročnom období. V lete sa však riziko kontaminácie potravín výrazne zvyšuje. Apelujeme preto na ľudí, aby dodržiavali zásady správneho
skladovania a prípravy jedál, a vyhli sa tak nepríjemným ochoreniam, ako je napríklad salmonelóza,“ hovorí Ing. Denisa Petrakovičová, generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Akčné Ženy on Instagram: “Ako pripraviť bezpečné a zdravé jedlá v lete? #eko#skladovaniepotravin#obaly#potraviny”

Potrápiť nás ale môže aj baktéria E.coli či rôzne potravinové alergény. Zdraviu škodlivé látky sa môžu v jedle objaviť aj pri nevhodnom spracovaní potravín. Pri opekaní či grilovaní sa odporúča jedlo nespáliť, ale len jemne prepiecť, a nepreháňať to s vyprážaním. V potravinách obsahujúcich väčší podiel škrobu sa totiž počas spracovania pri teplotách vyšších ako 120°C tvorí chemická látka akrylamid, ktorý podľa výskumov zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Salmonelóze sa dá predchádzať

Medzi najznámejšie a najčastejšie patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu obsahovať kontaminované potraviny, patrí salmonela. „Každoročne spôsobí v Európe až 91 000 prípadov salmonelózy. Zdrojom nákazy sú surové potraviny, predovšetkým produkty
z hydiny, morské živočíchy, nedostatočne tepelne upravené vajcia, zmrzlina, nepasterizované majonézy či krémové zákusky,“ vysvetľuje Denisa Petrakovičová.

Kľúčové pri príprave jedál je dôsledné a pravidelné umývanie rúk pri varení. Rovnako dôležité je čistiť všetky pracovné plochy a náradie používané pri príprave jedla –  pomôže vám použiť príborov z chirurgickej nehrdzavejúcej ocele. Odporúča sa neumývať hydinové mäso pod tečúcou vodou. Pri rozbíjaní vajec je potrebné dávať si pozor na to, aby ste ich obsah nekontaminovali škrupinou alebo rukami. Správna tepelná úprava zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Varenie potravín pri teplote nad 70 °C môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť pre konzumáciu.

Ovocie a zeleninu dôkladne umývajte

Odborníci varujú pred neumytým ovocím a najmä zeleninou, na ktorých sa môžu objaviť nebezpečné baktérie E.coli. Všetky druhy zeleniny a čerstvé sezónne ovocie je pred konzumáciou potrebné dôkladne umyť a niektoré aj olúpať. Vyhnete sa tak nepríjemným
črevným problémom, bolesti brucha a horúčkam.

Dôležité je aj správne skladovanie potravín. Nenechávajte uvarené jedlá viac ako dve hodiny pri izbovej teplote a rozmrazené potraviny opakovane nezamrazujte. Uvarené jedlá dôkladne prihrievajte pred konzumáciou. Kupujte len bezpečné a čerstvé potraviny s nepoškodeným obalom.

Prečítajte si: 8 potravín, ktoré vám najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia otravu jedlom

Obal chráni potraviny aj spotrebiteľa

Práve obaly plnia pri bezpečnosti a hygienickej ochrane potravín nenahraditeľnú úlohu. Dnes sú obaly čoraz diskutovanejšou témou, pretože na jednej strane produkujú veľa odpadu a niektoré potraviny sú vo viacerých obaloch zbytočne balené, no na druhej strane plnia dôležitú ochrannú funkciu. Na tieto témy dlhodobo upozorňuje OZV ENVI – PAK, ktorá primárne poukazuje na správne triedenie obalov, ale venuje sa aj témam potravinovej
zodpovednosti.

„Obal chráni potraviny nielen počas prepravy, ale aj počas jej vystavenia v regáli. Ľudia si v predajni tovar vyberajú, chytajú do rúk a prekladajú. Životnosť nebalených produktov by sa týmto výrazne obmedzila,“ približuje význam obalov Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie z OZV ENVI – PAK.

Obaly v konečnom dôsledku chránia spotrebiteľov pred nebezpečnou kontamináciou potravín a množstvom ochorení s tým spojených a tiež pomáhajú znížiť podiel potravinového odpadu o 20 %.

Ročne vyhodíme 83 kg potravín na obyvateľa

Z najaktuálnejších výsledkov celoeurópskeho monitorovania potravinového odpadu, ktoré zverejnil Eurostat, vyplýva, že na Slovensku sme v roku 2020 vyhodili až 456 tisíc ton potravín, čo je približne 83 kg na obyvateľa. Až 78 % potravinového odpadu pritom pochádza z domácností, najčastejšie vyhadzujeme zvyšky uvareného jedla, chlieb, pečivo, ovocie a zeleninu.

Ako správne naložiť s odpadom z kuchyne?

Ideálnym riešením je odpad vôbec netvoriť. Istému objemu odpadu sa vo výsledku zrejme vyhnúť nedá, keď už však nejaký odpad v kuchyni vznikne, je dôležité ho správne vytriediť. Potravinový odpad patrí do triedeného zberu kuchynského bioodpadu. Ten je vo väčšine miest a obcí zavedené od 1. 1. 2021, od začiatku tohto roka sa pridali aj Bratislava a Košice.

„Ľudia si na nový systém triedenia kuchynského bioodpadu postupne zvykajú. Ešte neprešlo dosť času na to, aby sme hodnotili prvé celoslovenské výsledky. Ale už teraz vieme povedať, že na skládkach končí čoraz menej odpadu. Môže to byť výsledkom nielen toho, že sa v triedení odpadov neustále zlepšujeme, ale aj v zavedení zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI – PAK.

Tipy a triky, ako neplytvať potravinami:

1. Svoje nákupy si vopred plánujte a nakupujte len to, čo potrebujete – vopred si napíšte zoznam a radšej robte viac malých nákupov počas týždňa.
2. Nenakupujte potraviny, keď máte hlad – ťažšie sa odoláva potravinám, na ktoré máte práve chuť.
3. Nenakupujte do zásoby – nenakupujte zvýhodnené rodinné balenia a super výhodné akcie a ponuky.
4. Pri kúpe si na obaloch všímajte dátumy spotreby – potraviny s krátkym dátumom spotreby nakúpte len vtedy, ak ich chcete okamžite spotrebovať.
5. Naučte sa správne skladovať potraviny podľa odporúčaní na obale (hlavne ovocie a zeleninu) – ak takéto potraviny neviete spotrebovať čerstvé, tak ich zamrazte, vysušte alebo konzervujte.
6. Varte také množstvo jedla, ktoré hneď aj spotrebujete – nevarte si do zásoby na dva či tri dni. Ak predsa len uvaríte viac jedla, tak sa oň podeľte so susedmi alebo známymi.
7. V chladničke skladujte potraviny podľa teplotných zón – vrchné poličky sú určené pre syry, vajcia, maslo; v stredných poličkách skladujte mliečne výrobky, údeniny, polotovary a na spodných poličkách potraviny, ktoré sa rýchlejšie kazia (uvarené jedlo, mäso). Do dolných oddelených priehradok dávajte ovocie a zeleninu (ale pozor! nie všetky druhy, do chladničky nepatria napr. paradajky, cibuľa, cesnak, banány, citrusy či zemiaky) a do dvierok chladničky uložte pochutiny a nápoje.
8. Otvorené potraviny (ako napríklad šunka, salámy) preložte do uzatvárateľných nádob, vhodné sú napríklad vákuové.
9. Pri varení využívajte svoju kreativitu – z potravín môžete spotrebovať aj rôzne zvyšky a odrezky. Viete z nich spraviť polievku, pridať ich do rizota alebo k cestovinám. Prezreté ovocie a zeleninu použite na prípravu smoothies či do koláčov.
10. Premeňte odpad z potravín na kompost – všetky šupky z ovocia a zeleniny, zvyšky varenej stravy aj potraviny, ktoré sa vám pokazia, skompostujte v domácom kompostovisku, prípadne ich vytrieďte do nádoby na zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Tipy a triky, ako správne tepelne upraviť a skladovať potraviny

Udržujte čistotu v kuchyni

• Umývajte si ruky mydlom pred manipuláciou s potravinami a pravidelne (často) aj počas prípravy jedla, pred jedením, po práci so surovými potravinami, po návšteve toalety, po kontakte so zvieratami.
• Umývajte a čistite všetky pracovné plochy a náradie používané na prípravu jedla.
• Chráňte priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami.

Používajte bezpečné suroviny a vodu

• Používajte pitnú vodu, čerstvé a zdravé suroviny.
• Dôkladne umývajte ovocie a zeleninu, najmä ak ich jete surové.
• Na prípravu jedál nepoužívajte suroviny a produkty, ktorým uplynul dátum spotreby.
• Neodporúča sa piť nepasterizované / surové mlieko a jesť mäkký, nepasterizovaný syr od neznámych obchodníkov a z nekontrolovaných trhovísk.
• Pozor na potraviny konzervované doma, ktoré nie sú správne uzavreté.

Pri príprave jedla

• Oddeľte surové mäso, hydinu a morské živočíchy od ostatných potravín, obzvlášť ak sa tieto potraviny už ďalej tepelne nespracúvajú.
• Na mäso používajte iné nože a dosky na krájanie ako na zeleninu alebo pečivo.
• Neumývajte hydinové mäso pod tečúcou vodou. Špliechajúcim prúdom sa môžu baktérie z mäsa dostať do okolia drezu a na kuchynské pomôcky.
• Pri rozbíjaní vajec dávajte pozor na to, aby sa ich obsah nekontaminoval škrupinou alebo rukami.
• Uskladňujte jedlo v kuchynských nádobách oddelene, aby ste zabránili kontaktu medzi surovými potravinami a pripraveným jedlami.
• Potraviny dôkladne uvarte, a to najmä mäso, hydinu a morské živočíchy. Teplo musí preniknúť do všetkých častí mäsa, obzvlášť do stredu. Vyhnite sa konzumácii nedostatočne upečeného mäsa.
• Uvarené jedlá dôkladne prihrievajte pred konzumáciou aspoň na 70°C niekoľko minút v strede pokrmu.

Správne skladovanie potravín

• Potraviny vyžadujúce chladenie – mäkké mäsové výrobky, čerstvé mäso, mliečne výrobky, čerstvé cukrárenské výrobky, šaláty, omáčky a iné rýchlo sa kaziace potraviny nakupujte do chladiacej tašky, dopravte ich domov čo najskôr a dajte ihneď do chladničky.
• Pri nákupe potravín si všímajte nielen dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby, ale prezrite si, či výrobok nevykazuje nezvyklý vzhľad, zafarbenie, tvar alebo pach. Takisto si všímajte či potravina, ktorá nesie označenie „vákuovo balená“, má neporušený a funkčný obal.
• Nenechávajte uvarené jedlá viac ako 2 hodiny pri izbovej teplote.
• Všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny uchovajte v chlade.
• Neskladujte jedlá príliš dlhú dobu (ani v chladničke).
• Nerozmrazujte potraviny pri izbovej teplote, rozmrazené potraviny opakovane nezamrazujte.
• Nevytvárajte si zbytočne veľké zásoby potravín a pokrmov. Suroviny spracujte do pokrmov čo najrýchlejšie.

Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby

Dátum minimálnej trvanlivosti je dátum, do ktorého si potravina, ak je riadne skladovaná v neporušenom obale, uchová niektoré svoje špecifické vlastnosti. Môžu sa jesť aj po uplynutí tohto dátumu. Patria sem potraviny ako múka, suché strukoviny, ryža, nemletý mak, sušienky, čokoláda.

Dátum spotreby/Spotrebujte do sa uvádza na potravinách, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí tohto dátumu ich už nejedzte, pretože môžu ohroziť vaše zdravie. Sem patria napríklad jogurty, majonézové šaláty, porciované mäso, mlieko.

O kampani

Kampaň „EÚ si vyberá bezpečné potraviny“ (#EUChooseSafeFood) realizuje EFSA spolu s partnermi v 16 členských štátoch EÚ. Cieľom je upriamiť pozornosť na špičkové vedecké poznatky o bezpečnosti potravín v EÚ, vďaka ktorým patria európski spotrebitelia medzi
najlepšie chránených a informovaných spotrebiteľov na svete, pokiaľ ide o potraviny. Kampaň pomáha občanom európskych krajín kriticky uvažovať pri každodennom výbere, skladovaní a spracovaní potravín.

Viac informácií nájdete na: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood

žiadne príspevky na zobrazenie