V rebríčku 50 najlepšie zarábajúcich športovcov je jediná žena

0
V rebríčku 50 najlepšie zarábajúcich športovcov je jediná žena

Analytici sa opäť pozreli na platy najlepších športovcov. Po roku zostavili nový rebríček 50 najlepšie zarábajúcich športovcov na svete. Tomu aj tento rok dominujú muži. Do 50-členného zoznamu sa dostalo iba jedno ženské meno.

Dominancia mužov v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov nie je novinkou. Tento trend pretrváva od začiatku zverejňovania tohto zoznamu. Magazín Forbes ho každý rok zostavuje na základe údajov o zárobkoch top športovcov za obdobie od mája predchádzajúceho roka do mája v roku, kedy je rebríček predstavený. V tom najnovšom prišlo k niekoľkým zmenám. Na minimálnom zastúpení žien v konečnom poradí sa však nemení nič. Jediná miestenka sa ušla Serene Williamsovej.Foto: Pixabay

Príjmy vo výške viac ako 45 mil. USD

41-ročná rodáčka z floridského Palm Beach Gardens je najúspešnejšou tenistkou 21. storočia. S 23 grandslamovými titulmi sa zaradila na 2. miesto v rebríčku tenistiek s najväčším počtom víťazstiev na turnajoch „veľkej 4“. Držiteľka niekoľkých rekordov opustila okruh WTA po 2 úspešných dekádach. Napriek odchodu z profesionálneho tenisu po minuloročnom US Open sa jej príjmy stále počítajú v miliónoch. Podľa čísel magazínu Forbes zarobila od mája 2022 do mája tohto roka 45,3 mil. USD.

45 mil. USD zarobených mimo kurtu

Legendárna tenistka odohrala od minuloročného mája do US Open iba niekoľko zápasov. Za tie utŕžila „len“ 0,3 mil. USD. Zvyšných 45 mil. USD zarobila mimo tenisových dvorcov, čo nie je u najlepších tenisov nič výnimočné. Podobný prípad je Roger Federer, ktorý v danom období zarobil celkovo 95,1 mil. USD, no z tenisu kvôli koncu športovej kariéry inkasoval iba 0,1 mil. USD. Obe tenisové legendy utŕžili milióny dolárov z reklám, sponzorských kampaní a aktivít, ktoré nesúvisia s hráčskou účasťou na tenisových turnajoch.

Jediná žena v rebríčku na 49. priečke

Kým Roger Federer sa vďaka viac ako 95 mil. USD dostal do prvej desiatky, zárobky Sereny Williamsovej jej stačili len na predposlednú priečku. So 45,3 mil. USD obsadila 49. pozíciu a ako jediná žena sa tento rok ocitla medzi najlepšie zarábajúcimi športovcami planéty. Účasť  medzi najlepšími si vybojovala aj vďaka investíciám a spoluprácam s poprednými výrobcami športovej módy. To jej stačilo na to, aby predbehla aj také meno, akým je Tom Brady. Jeden z najlepších amerických futbalistov prvých 2 dekád súčasného storočia zarobil na reklamách, investíciách a sponzorských spoluprácach 44 mil. USD, ku ktorým pridal ešte 1,2 mil. USD zarobených na ihriskách.

Ženský rekord drží Naomi Osaková

Serena nie je jediná žena, ktorej sa podarilo dostať do rebríčka TOP 50 najlepšie zarábajúcich športovcov. V predchádzajúcom rebríčku v ňom figurovala jej bývalá kolegyňa z tenisových dvorcov Naomi Osaková. Tá v období od mája 2021 do mája 2022 zarobila až 60 mil. USD, čím stanovila nový rekord v celkových ročných zárobkoch športovkýň. V rebríčku Forbes ju to vynieslo na 12. priečku, na ktorej sa vďaka „tučným“ honorárom za reklamy a sponzorské kampane ocitla pred mužskými náprotivkami Novakom DjokovičomRafaelom Nadalom. Jej rekordné príjmy však zďaleka nedosahovali úroveň ročných príjmov 10 aktuálne najlepšie zarábajúcich športovcov na svete.

10 najlepšie zarábajúcich športovcov:

  1. Cristiano Ronaldo (futbal) – 136 mil. USD
  2. Lionel Messi (futbal) – 130 mil. USD
  3. Kylian Mbappé (futbal) – 120 mil. USD
  4. LeBron James (basketbal) – 119,5 mil. USD
  5. Canelo Álvarez (box) – 110 mil. USD
  6. Dustin Johnson (golf) – 107 mil. USD
  7. Phil Mickelson (golf) – 104 mil. USD
  8. Stephen Curry (basketbal) – 100,4 mil. USD
  9. Roger Federer (tenis) – 95,1 mil. USD
  10. Kevin Durant (basketbal) – 89,1 mil. USD

Celkové ročné zárobky 10 najlepšie zarábajúcich športovcov sa vyšplhali na úroveň vyše 1,1 mld. USD. V porovnaní s rebríčkom z predchádzajúceho hodnoteného obdobia sa jedná o 12 % medziročný nárast. Zároveň ide o nový historický rekord, ktorý prekonal výsledok z roku 2018.

Foto na titulke: Pixabay

Prečítajte si aj: Najväčšie športové úspechy Slovenska za 30 rokov

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu