NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG CESTOVANIE MAGAZÍN ODPORÚČANÉ

V uliciach Bombaja urobili pre ženy jedinečné gesto, chcú posilniť rodovú rovnosť

Kristína Majerová
Share

Bombaj nainštaloval do dopravných semaforov postavu ženy. Ide o malý, ale veľmi účinný signál. Tento krok pomáha rozptýliť názor, že na verejnosti by mali byť len muži.

Bombaj sa stal prvým mestom v Indii, ktoré na svojich semaforoch predstavilo ženské postavy. Tento krok veľmi privítali aktivisti ako krok k väčšej inkluzívnosti.

Úrady vymieňajú zelené a červené mužské postavy za ženské na viac ako 100 prechodov pre chodcov. Koná sa to v rámci plánu zlepšenia dostupnosti pre chodcov.

Kiran Dighavkar zo správy mesta Bombaj uvádza: „Značenie odráža charakter a povahu mesta….to, že verí v rodovú rovnosť a podporuje posilnenie postavenia žien. Toto je iba začiatok.“

V kampani za rovnosť uviedla, že zmena sa môže zdať malá, nepatrná, ale v skutočnosti je veľmi významná. V mnohých indických mestách ženy veľmi na ulici nevidíte.

Ženy patria na verejnosť

„Ak generácia malých dievčat uvidí figúrky ženy na dopravných semaforoch, vyšle im to malý, ale zreteľný signál, že ženy patria na verejnosť“, hovorí sociálna vedkyňa Shilpa Phadke.

„Prítomnosť takejto symboliky na verejnosti by mohla vyvrátiť myšlienku, že predstavovaná osoba na ulici je muž… z dlhodobého hľadiska je to veľmi významný prvok“, hovorí Phadke, spoluautorka knihy „Prečo Loiter? Ženy a riziká na uliciach Bombaja“.

Prečítajte si aj o prvej modelke s Downovým syndrómom

Jedno z najnebezpečnejších miest

Finančne najdôležitejšie mesto Indie má už v prevádzke dopravu vyhradenú iba pre ženy, ako vlaky v okrajových štvrtiach a rezervované miesta v autobusoch. Je to všeobecne považované za jedno najbezpečnejších miest v krajine.

Ženy v Indii sa musia zaoberať viacerými bezpečnostnými otázkami, ako sú slabo osvetlené uličky, preplnená verejná doprava. V posledných rokoch však boli podniknuté kroky k zlepšeniu dostupnosti verejných priestranstiev.

Podľa prieskumov z roku 2018 bola India zaradená ako najnebezpečnejšia krajina na svete (prieskum Thomson Reuters Foundation). Minulý rok Dillí umožnilo bezplatnú verejnú dopravu ženám na zvýšenie ich mobiltiy. Niekoľko indických štátov rozdáva dievčatám zadarmo bicykle. Chcú sa uistiť, že k dokončeniu školy im nebude prekážať práve nedostatok vhodnej  bezpečnej a dostupnej verejnej dopravy.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X