
Vedeli ste o tom, že môžete byť zanietenou ekologičkou, ochranárkou prírody alebo vás pokojne môžu zlákať aj inovácie v udržateľnom rozvoji? Milujete prírodu a premýšľate, ako túto lásku spojiť so svojím povolaním?
Neverili by ste, koľko existuje spôsobov a možností, ako si vybudovať kariéru, ktorá je nielen naplňujúca, ale aj prospešná pre životné prostredie. Možno bude potrebné aj nejaké to štúdium navyše, ale čo na tom? Na ceste k cieľu je občas potrebné zdolať pár prekážok. Stačí sa na túto inšpiratívnu cestu len vydať. A potom je tu už len jeden jediný krok k uplatneniu sa v oblasti, ktorá je vašou srdcovkou.
Kariérnych možností pre milovníčky prírody je viac, než si myslíte
Ochrana prírody a ekológia

Ak vás baví chrániť životné prostredie, môžete sa uplatniť ako ekologička, ochrankyňa prírody alebo odborníčka na udržateľnosť. Práca v národných parkoch, ekologických organizáciách alebo vo výskume vám umožní priamo prispievať k ochrane našej planéty.
Potrebujete kombináciu vzdelania, praktických skúseností a určitých zručností. A hoci nie je vzdelanie vždy nevyhnutné, vysokoškolský titul v odbore environmentalistika, ekológia, ochrana prírody, lesníctvo, geografia, biológia alebo v podobných prírodovedných smeroch vám môžu otvoriť oveľa viac dverí. Ak už vzdelanie máte, ešte vždy si ho môžete doplniť prostredníctvom kurzov alebo certifikátov.
Najlepšie praktické zručnosti však jednoznačne získate zapojením sa do dobrovoľníckych projektov. Stáže a brigády cez programy rôznych organizácií sú tiež skvelou voľbou. No a úplne najlepšia je terénna práca, pretože skúsenosti so zberom vzoriek, monitoringom rôznych druhov či prácou v prírode, sú veľkým plusom.
Čo by vás mohlo napĺňať najviac?
Určite vlastné projekty. Organizovať môžete environmentálne podujatia, vzdelávať verejnosť alebo blogovať o ekologických témach. K tomuto všetkému sa vám hodí analytické myslenie na vyhodnocovanie dát a výskumu, písanie článkov, tvorba prednášok, ale aj vedenie workshopov. Musíte však dostatočne poznať aj legislatívu, čiže environmentálne zákony. No a v neposlednom rade je super mať ešte aj technické zručnosti a schopnosť spolupracovať s rôznymi odborníkmi aj verejnosťou.
Prečítajte si: 10 mýtov o lesoch, ktorým by ste nemali veriť
Kde sa s takouto „výbavou“ môžete zamestnať?
- Štátne inštitúcie
- Neziskové organizácie
- Firmy a konzultačné spoločnosti, ktoré sa venujú posudzovanie vplyvov na životné prostredie
- Výskum a univerzity
- Národné parky a chránené územia
Na aké oblasti sa ešte môžete zamerať, aby ste vykročili tou najsprávnejšou cestou?
Lesníctvo a poľnohospodárstvo: Starostlivosť o lesy alebo ekologické farmárstvo sú perfektné voľby pre tie z vás, ktoré chcú pracovať priamo v teréne. Či už ide o udržateľné pestovanie plodín alebo obnovu lesných ekosystémov, táto práca má veľký environmentálny dopad.
Eko-turizmus a outdoorové aktivity: Pre milovníčky dobrodružstva je dva v jednom práca sprievodkyne v prírode, zakladanie ekokempov alebo organizovanie outdoorových aktivít zameraných na edukáciu o prírode.
Zelené technológie a udržateľný dizajn: Svet sa čoraz viac zameriava na udržateľnosť, a preto sú v kurze profesie spojené s vývojom ekologických riešení, a to od obnoviteľných zdrojov energie až po ekologickú architektúru a dizajn.
Marketing, médiá a vzdelávanie: Ak máte talent na písanie, tvorbu videí alebo výučbu, môžete pomáhať šíriť povedomie o ochrane prírody prostredníctvom blogov, dokumentárnych filmov alebo prednášok.
Práca v štátnej správe a legislatíve: Ak vás zaujíma politika a právo, môžete sa angažovať v tvorbe zákonov a regulácií na ochranu životného prostredia.
Príroda je neúnavná učiteľka a jej lekcie sú večné. Je len na nás, či sa ich naučíme. – Marjory Stoneman Douglas
Poďme si zhrnúť praktické kroky, ako začať kariéru spojenú s prírodou
- Mnoho ekologických organizácií ponúka možnosť zapojiť sa do projektov ako dobrovoľník, čo je skvelý spôsob, ako sa dostať do odvetvia a nadviazať kontakty.
- Či už ide o univerzitné štúdium environmentálnych vied alebo krátkodobé kurzy o udržateľnosti, vzdelanie vám otvorí dvere k lepším príležitostiam.
- Ak máte podnikateľského ducha, môžete si založiť vlastný ekologický biznis, blog alebo komunitnú iniciatívu.
- Stále viac spoločností sa snaží byť udržateľnými a potrebujú odborníkov, ktorí im pomôžu s ekologickými riešeniami.
- Zúčastňujte sa konferencií, workshopov a podujatí, kde môžete spoznať ľudí z odvetvia a nájsť si mentorov.
Prečítajte si: Slow fashion: Ako si vytvoriť udržateľný šatník
Láska k prírode, láska k povolaniu
Prepojenie lásky k prírode s kariérou nie je len snom, ale reálnou možnosťou pre každé dievča, pre každú ženu, ktorá sa chce aktívne podieľať na ochrane a udržateľnom rozvoji našej planéty. Bez ohľadu na to, či vás baví práca v teréne alebo by ste dali prednosť výskumu, podnikaniu či médiám, vždy existuje spôsob, ako spojiť váš talent s environmentálnou misiou. Nebojte sa začať a postupne si vybudovať cestu k povolaniu, ktoré bude presne odrážať vaše hodnoty.
Zdroj titulná foto: Pexels_Yaroslav Shuraev