Veľa ľudí sa bojí vykročiť cestou podnikania, a hlavne ženy

0
Veľa ľudí sa bojí vykročiť cestou podnikania, a hlavne ženy
Foto: Oriflame

Pani Zlatica Bulla je v podstate profesionálnou povzbudzovateľkou žien, aby začali samostatne podnikať. Ona svoju podnikateľskú cestu spojila so s kozmetickou značkou a už mnohým ženám pozdvihla nielen sebavedomie, ale aj profesionálny život. A to aj napriek tomu, že na úvod tomu nikto neveril a každý sa jej ambíciám smial.

Tiež patríte do skupiny žien, ktoré sa rozhodli pre vlatné podnikanie. Prečo?

Jednu vec som vedela už ako 20-ročná – že nechcem pracovať v klasickom zamestnaní a mať nad sebou šéfa. Som pracant a rada vynikám. Podnikanie mi dáva možnosť prejaviť sa a slobodu.

Predtým ste pracovali ako predavačka bižutérie. Zrejme sa to so statusom podnikateľky nedá porovnať – ako v príležitostiach, tak v ťažkostiach, zodpovednosti atď. Ako vnímate rozdiely?

Rozdiel vnímam najmä v zodpovednosti za svoj život. Ako zamestnanec sa môžem vždy vyhovoriť na zlú firmu, šéfa, kolegov a pod. V podnikaní sme za všetko zodpovední sami. Je to ťažšie, ale krajšie. Mrzí ma, že sa tak veľa ľudí bojí vykročiť cestou podnikania, a hlavne ženy.

Hovorili ste mi, že ste sa museli veľa naučiť. Spomínate si na niečo, čo pre vás bolo vo vašich začiatkoch naozaj náročné?

Veriť sebe a svojim snom a nenechať sa nikým odradiť. Veľa žien má problemy so sebadôverou, tiež som k nim patrila. S tým súvisia tiež komunikačné zručnosti. Bola som veľmi tichá a plachá, dnes mi to nikto neverí.

Tiež ste spomínali, že na začiatku vášmu podnikaniu nikto neveril. Bolo to preto, že ste začali podnikať, alebo pre podnikateľský smer, ktorý ste si zvolili?

Pre oboje. Keď by vám 20-ročné žieňa, ktoré má vyštudované krajčírstvo s maturitou, a pracuje ako predavačka, povedalo, že bude podnikateľka, verili by ste jej? A ešte, že s Oriflame? Smiali sa mi…a mňa to ešte viac motivovalo, aby som im ukázala opak.

oriflame, kozmetika, predaj
Foto: Oriflame

Vaša podnikateľská dráha nebola úplne priama. Spočiatku ste ešte stále pracovali v obchode a podnikaniu sa venovali popri tradičnom zamestnaní. Ako si spomínate na túto životnú etapu? Urobili by ste to dnes tak isto?

Dnes by som  zo zamestnania odišla skôr, a ten čas, čo som bola stále v práci, by som radšej venovala svojmu podnikaniu. Za 8 hodín, čo trávia ľudia v zamestnaní, sa tu dajú urobiť zázraky. Nepoznám však podnikanie, ktoré viete začať robiť popri klasickom zamestnaní. Náš smer má v tomto veľkú výhodu.

Už popri podnikaní sa vám narodila dcérka a nedávno sa vám narodil aj synček. Dá sa podľa vás podnikanie skĺbiť s rodinou? 

Dcérka má 2,5 roka a synček 2 mesiace. Všetko sa dá, ak chcete. Práve vďaka deťom som prišla na to, že tento druh podnikania je najvhodnejší pre mamičky na materskej.

Je jasné, že svoju kariéru by ste nemenili a neľutujete svoju voľbu. Avšak boli nejaké momenty, kedy ste potrebovali naozaj silnú motiváciu, aby ste to nevzdali?

Takých momentov bolo veľa, najmä na začiatku, keď mi nikto neveril. A potom, keď sa mi narodila dcérka. Chcela som byť aj s ňou, ale aj práca mi chýbala. Bol to vnútorný boj. Jedno však viem – ak nie sme vnútorne spokojné, nie sme šťastné. Preto by každá žena mala myslieť na svoje sny a ciele, a nie len na sny a ciele detí, manželov, rodičov…

Ako rada oddychujete?

S rodinou na dovolenke, športom, čítaním …a prácou. Som workoholička, milujem, čo robím.

Ktorý zatiaľ splnený sen je pre vás tým najvzácnejším?

Ak sa nenahneváte, tak vyzdvihnem ten pracovný. Mám veľký tím, ktorý som z veľkej časti vlastne sama vyskladala. Je plný užasných ľudí, ktorí – akokoľvek klišé to môže znieť – sú mojou druhou rodinou. To je to najvzácnejšie.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu vlastných snov, aké rady by to boli?

Neustále na sebe pracuj.

Maj veľké sny, lebo len veľké sny priťahujú veľkých ľudí.

Ver si.

Považujete sa za šťastnú ženu?

Každý deň ďakujem za to, čo mám. Áno, som veľmi šťastnou ženou.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu