Veteráni aj svetoví lídri si pripomínajú 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii, Putina nepozvali (foto)

0
Veteráni aj svetoví lídri si pripomínajú 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii, Putina nepozvali (foto)

6.6.2024 (SITA.sk) – Svetoví lídri, veteráni, pamätníci a ďalší sa schádzajú vo francúzskej Normandii i v Spojenom kráľovstve, aby si pripomenuli jedno z najvýznamnejších medzinárodných výročí, a to 80 rokov od vylodenia spojencov.

Práve tento míľnik pomohol presmerovať vývoj druhej svetovej vojny a v konečnom zúčtovaní výrazným spôsobom prispel k oslobodeniu Európy a pádu nacistického Nemecka.

Pricestovalo 23 veteránov

Na pláži Omaha, jednej z piatich miest, kde sa vylodili desaťtisíce spojeneckých vojakov, si historickú udalosť pripomenú americký prezident Joe Biden, britský kráľ Karol III., kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron, či nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vodcu Ruska Vladimira Putina, ktoré bolo v roku 1944 kľúčovým vojenským spojencom, však nepozvali, vzhľadom na to, že rozpútal vojnu na Ukrajine.

Na spomienkové podujatia v Normandii tento rok pricestovalo 23 veteránov, píše spravodajský portál BBC. Pred piatimi rokmi ich ešte bolo 225.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Veteráni aj svetoví lídri si pripomínajú 80. výročie vylodenia v Normandii (fotografie)

Niektorí prišli v uniformách z II. svetovej vojny

Stovky ľudí, niektorí v uniformách z čias druhej svetovej vojny, podľa agentúry AP prišli na pláž Utah ešte pred východom slnka, aby vzdali hold vojakom spred ôsmich desaťročí.

Ďalej na pláži Gold presne v čase, keď do Normandie dorazili britskí vojaci, zahral na gajdách vojenský gajdoš zo škótskeho delostreleckého regimentu skladbu Highland Laddie.

Vylodenie spojencov v Normandii si tento rok pripomína viacero podujatí vo Francúzsku či Spojenom kráľovstve, a to nielen v deň výročia.

Operácia Overlord

Vylodenie v Normandii sa odohralo v rámci operácie Overlord. Zúčastnili sa na nej armády 12 spojeneckých národov vrátane USA, Kanady, Austrálie, Francúzska, Poľska alebo exulantov z Československa.

Operácia sa začala v noci z 5. na 6. júna, keď v Normandii pristáli výsadkári. Po vylodení sa spojencom otvoril západný front, čo neskôr umožnilo poraziť nacistické Nemecko vedené Adolfom Hitlerom.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: II. svetová vojna, Vylodenie v Normandii
Zdroj: SITA.sk – Veteráni aj svetoví lídri si pripomínajú 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii, Putina nepozvali (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie