Vianoce sa blížia a spolu s nimi aj stres: 5 tipov, ako ho prekonať

0

S Vianocami sa spája pocit pohody, domácej atmosféry v kruhu najbližších, ale mali by sme si uvedomiť, že skutočne nie vždy sú ako z rozprávky. Šéf na vás tlačí, aby ste svoju prácu dokončili ešte pred prázdninami, všade vidíte a počujete slovo „deadline“ a idete sa z toho zblázniť. Prinášame preto vám niekoľko tipov, ako prekonať vianočný stres.

Plánujte

Vytvorte si rozvrh a rázne si určte deň, v ktorý sa budete naposledy venovať práci. Rovnako si naplánujte kúpu darčekov alebo rovno už aj ich balenie, prípravu občerstvenia a pod. Avšak najdôležitejšie je, aby ste si v tomto plánovaní vyhradili priestor aj na samú seba – doprajte si po náročnom období teplý kúpeľ, čítajte obľúbenú knihu, sledujte vianočné rozprávky, jednoducho vypnite.

Odstup

Od všetkých negatívnych informácií a správ celkovo. Je dôležité byť v obraze, ale povedzme si úprimne, deje sa toho skutočne veľa. Inflácia, vojna, energetická kríza, koronavírus…na človeka do doľahne. Aspoň počas najkrajších sviatkov v roku si dajte pauzu a venujte sa iba svojim najbližším.

Donúťte sa oddychovať

Naša spoločnosť je nastavená tak, že oddych automaticky vníma ako niečo zlé. Mali by sme vkuse pracovať, produktivita je pomaly naším druhým menom…celé zle. Áno, treba makať, ale aj oddychovať. Necíťte sa zle za to, že ste si konečne vyložili nohy a nemusíte nič riešiť. Práca počká, váš relax už nie. Vytesnite z hlavy všetky zlé pocity, nevyčítajte si to a vychutnajte si pohodu. Potrebujete ju.

Hovorte o tom

Nebojte sa, nie ste jediná, ktorá sa cíti stratene a má dojem, že jej zo stresu už praskne hlava. Vytiahnite von svoju dobrú kamošku a vyrozprávajte sa. Uvidíte, že bude prežívať niečo veľmi podobné. Ak sa cítite, že ste zlyhala, veľmi rýchlo zažeňte tieto myšlienky. Všetci to máme niekedy ťažké a tesne pred Vianocami to je úplne „ideálny“ čas.

Nastavte si hranice

Určte si, koľko hodín denne budete na telefóne, do akého času mienite riešiť prácu a potom ho vypnite. Musíte si na seba vyhradiť čas a je nutné, aby to rešpektovali aj vo vašej práci. Ak máte už po pracovnej dobe, prečo by ste ešte niekomu mali zdvíhať telefón alebo odpovedať na e-maily? Nie, počká to. Radšej pozerajte recepty na vianočné koláčiky, darčeky a večeru. Pritom sa hneď odreagujete.

žiadne príspevky na zobrazenie