Vianočné upratovanie rýchlo a jednoducho

0
Vianočné upratovanie rýchlo a jednoducho

S každoročným príchodom vianočných sviatkov sa v každej domácnosti zvyšuje napätie a stres, aby bolo všetko dokonale pripravené. Najmä ženy, hlavy rodinnej upratovacej a organizačnej čaty, majú pocit, že doslova nič nestíhajú a ideálne mali začať s upratovaním na Vianoce už v lete. Zastavte sa. Vianočné sviatky majú byť o pokoji a nie o naháňaní sa. Preto vám poradíme, ako upratať byt či dom rýchlo a jednoducho.

Pred Vianocami dostanú spravidla ženy stres, že musí byť u nich doma všetko tip-top, začnú mať pocit, že každú návštevu zaujíma poriadok vo všetkých skriniach a smietko prachu je najväčšou tragédiou. Áno, príchod sviatkov, keď sú všetci doma a rodina sa navzájom navštevuje, je vianočné upratovanie dobrým nápadom. Nielenže tak urobíte estetický poriadok, ale zároveň môžete urobiť aj ten hĺbkový a napríklad vytriediť nenosené oblečenie či staré knihy. Začnite však systematicky a rozdeľte si jednotlivé aktivity tak, aby ste do Štedrého dňa všetko stihli. Nesnažte sa upratať celú domácnosť za jeden víkend.

Začnite zvonku

Vyčleňte si jeden deň na upratanie a vyčistenie vonkajších častí, ktoré vám zaberú dosť času. Nezabudnite zapojiť aj ostatných členov rodiny, nemusíte byť na všetko sama a poprosiť o pomoc popri pečení, varení a bežných povinnostiach nie je vôbec žiadnou hanbou. Ako prvá si zaslúži vašu pozornosť garáž, kde by mala zasiahnuť aj mužská ruka. Garáž je zvyčajne miestom, kam putujú všetky menej potrebné veci a nie málo z nich sa už nikdy nepoužije. Vypracte tieto kopy vecí, niektoré z nich sa vám možno podarí aj predať a ostatok buď vyhoďte, alebo posuňte niekomu, kto ich využije. Nielenže sa vám uľaví na srdci, ale vytvoríte si tak priestor na niečo ďalšie. V garáži už len potom stačí všetko pekne zorganizovať, pozametať podlahu a máte hotovo.

Súčasťou garáže sú však aj garážové brány, ktoré si pri vianočnom upratovaní tiež zaslúžia vašu pozornosť. Pri ich čistení nesmiete používať žiadne chemické prostriedky a postačí vám handra a čistá voda. Takto nepoškodíte ich povrchovú štruktúru. Kovové časti postriekajte vazelínovým sprejom.

Okná z každej strany

Umývanie okien nie je medzi ženami obľúbenou činnosťou, no aspoň dvakrát do roka je ju potrebné zaradiť na zoznam pri upratovaní. Naplánujte si čistenie okien podľa predpovede počasia, aby nepršalo či nesnežilo a pustite sa do toho. Najmä v domoch sú pomerne častou súčasťou okien vonkajšie žalúzie, ktoré by ste nemali vynechať. Tieto žalúzie nielenže chránia pred slnečnými lúčmi a pôsobia ako tienidlo, ale v zime aj tepelne izolujú. Ich čistenie nie je náročné, postačí vám mydlová voda a handra, prípadne jemný tlakový čistič, ktorý nepoškodí ich tvar.

Ak namiesto žalúzií máte vonkajšie predokenné rolety, ich čistenie sa líši najmä od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Niekedy vám stačí len vlhká handra, inokedy môžete použiť vysávač, no snažte sa byť jemná, aby ste sa vyhli poškodeniu. Poslednou vonkajšou časťou pri upratovaní sú vchodové dvere a tie máte vyčistené za pár minút. Pokojne použite aj tekutý čistič a na zaschnutú špinu oceníte handričku na riad.

Prečítajte si aj: 12 najšpinavejších miest v domácnosti, nezabudli ste na žiadnu z nich?

Vnútro za jeden deň

Upratovanie interiéru môže byť o to jednoduchšie, ak si každý člen rodiny zoberie na starosť svoju izbu a ostatné spoločné priestory si spravodlivo rozdelíte. Vy ako náčelník upratovacej čaty si zoberte miesta, ktoré nechcete zvoliť nikomu inému – napríklad kúpeľňu či záchod, kde potrebujete stopercentnú čistotu. Vysávanie, utieranie prachu či prezliekanie posteľnej bielizne zvládnu aj menší členovia rodiny.

A v prípade, že chcete vianočné upratovanie povýšiť na najvyššiu úroveň, vyčleňte si čas na spomínané vytriedenie nepotrebných a nepoužívaných vecí. Uvoľníte si tak miesto v skrinkách a poličkách, možno objavíte „stratené“ veci, ktoré ste dlho hľadali a možno prídete na to, že vlastníte príliš veľa materiálnych vecí.

Zdroj obrázka: Krakenimages.com, Andrew Angelov, GagoDesign – Shutterstock.com,

žiadne príspevky na zobrazenie