Viete, čo je humblebragging?

0
Viete, čo je humblebragging?
pixabay.com

Čo je to humblebragging a ako sa mu môžete pri písaní vyhnúť? Vaša kamarátka sa sťažuje, aká je vo svojej novej práci zahltená. V skutočnosti je tak vystresovaná, že schudla 10 kíl a dokonca sa zmestí do svojich starých džínsov zo strednej školy.

Ako poslucháč si vypočujete sériu akože „sťažností“ svojej kamarátky a vyvodíte skutočný význam – je hrdá na svoju novú pozíciu a vie, že vyzerá lepšie ako kedykoľvek predtým. Toto je umenie, ktoré sa volá humblebragging.

Rozprávanie o sebe milujeme

Gramatika môže pomôcť. Skúste Grammarly a zistíte, že výraz „humblebragging“ spája slová „pokorne“ + „chvastať sa“, čo znamená akt nepriameho alebo skromného vychvaľovania.

Definícia pokorného chvastania od Merriam Webster je: „Urobiť zdanlivo skromné, sebakritické alebo neformálne vyhlásenie alebo odkaz, ktorý má upozorniť na obdivuhodné alebo pôsobivé vlastnosti alebo úspechy.“

Zaujímavé je, že humblebragging sa do nášho spoločenského slovníka dostal len nedávno, a to vďaka vzostupu sociálnych sietí – niektorí tento termín pripisujú zosnulému producentovi Parks and Recreation Harrisovi Wittelsovi. Od celebrít až po športovcov je bežné, že sa ľudia zapájajú do humblebraggingu bez toho, aby si to uvedomovali.

pixabay.com

Je to preto, že rozprávanie o sebe vyvoláva v našich mozgoch rovnakú odozvu potešenia ako sex alebo jedlo, zistili dvaja neurovedci z Harvardu.

Napríklad ste mohli naraziť na spisovateľa, ktorý povedal niečo ako: „Nemôžem uveriť, že moja nová kniha je na zozname bestsellerov New York Times!“ Toto vyhlásenie, hoci je pravdivé a možno aj dobre mienené, stále pôsobí ako chvastúnstvo. V tomto prípade bol románopiscov pokus o pokoru vyjadrený ako chválenie.

Ďalším typickým spôsobom vyjadrenia chvály popri sťažovaní sa je povedať „Prídem neskoro na akciu, lebo musím vyzdvihnúť svoj Mercedes“. Sťažovateľovi sa to môže zdať normálne, ale pre každého, kto to počúva, to nie je nič iné ako klasické chválenie.

Ak v rozhovore nie je potrebné spomenúť vaše luxusné auto, pravdepodobne by ste to nemali robiť. Pravdou je, že ľudia prekuknú humblebragging.

pixabay.com

A aj keď je priame chvastanie vyslovene odsudzované, výskumníci zistili, že ľudia ho v skutočnosti uprednostňujú pred strategickým, zákerným humblebraggingom. Okrem toho existujú spôsoby, ako hovoriť o sebe – a pochváliť sa – bez toho, aby sa ostatní cítili menejcenní.

Ako sa teda pri písaní a každodennej konverzácii môžete vyhnúť humblebraggingu?

Tu je niekoľko tipov ako sa vyhnúť skromnosti

Pokiaľ ide o online písanie – posielanie e-mailov, uverejňovanie blogov alebo zdieľanie svojich myšlienok na sociálnych sieťach – je nemožné vedieť, ako ľudia skutočne reagujú na vaše slová. Vaše slová sa len vznášajú v kyberpriestore bez akéhokoľvek kontextu alebo vizuálnych podnetov na neutralizáciu toho, čo hovoríte.

To je dôvod, prečo je humblebragging tak ľahko vkĺzne do vášho písania. Je normálne chcieť zdieľať dobré správy a cítiť sa cenní, ale existuje spôsob, ako to urobiť bez toho, aby ste boli akože pokorný.

Tip č. 1: Používajte diskrétnosť

Keď píšete, uvedomte si pomer ťažkostí, ktoré vyjadrujete, k množstvu vychvaľovania, ktoré je zahrnuté, a buďte opatrní. Na zdieľaní pozitívnych správ nie je nič zlé, ale buďte opatrní, pokiaľ ide o tón vašej chvály a o to, či sťažnosť, ktorú vyjadrujete, súvisí s vašim úspechom alebo nie. Chcete pôsobiť vďačne, nie sebazaujatí a bez kontaktu.

Humblebragging: Páni, plaketa, ktorú udeľujú za zamestnanca mesiaca, je taká veľká! Nezmestí sa mi ani na stôl.

Podeľte sa o svoje úspechy: Som veľmi vďačný, že som bol tento mesiac uznaný!

Tip č. 2: Poznajte svoje publikum

Ak píšete stĺpček s radami o pestovaní izbových rastlín, nemusíte hovoriť o všetkých 30 sukulentoch, ktorým sa darí vo vašej dokonale slnečnej kuchyni. Ľudia chcú praktické pokyny – nie zhovievavé príbehy. Inými slovami, nehádžte svoje úspechy do očí iných ľudí. Buďte vnímaví, vedzte, čím sa vaše publikum zaoberá, a namiesto toho pristupujte k predmetu taktne a úprimne.

Humblebragging: Keď máte neuveriteľnú domácu záhradu, ako je tá moja, je ťažké si spomenúť, aké to bolo starať sa o svoj prvý filodendron.

Využite svoje znalosti na pomoc: Rím nebol postavený za deň – a ani moja domáca záhrada. Ale s trochou trpezlivosti a veľkou starostlivosťou môžete mať svoju vlastnú rozkvitnutú zeleň.

pixabay.com

Tip č. 3: Čestnosť je najlepšia politika

Ľudia majú vzťah k písaniu, ktoré je skutočné. Budú reagovať na písanie, ktoré zahŕňa vaše nádeje, sklamania a všetko medzi tým. Nebuďte pri písaní príliš filtrovaní, pretože vám to príde falošné alebo nereálne. Ak sa chcete chváliť, buďte k tomu úprimní. Môžete nechať svoje správy hovoriť samy za seba, namiesto toho, aby ste ich kvalifikovali a aby vaša správa vyzerala duplicitne.

Humblebragging: Páni, nemôžem uveriť, že náš tím vyhral, ​​naozaj sme len zakopli k víťazstvu!

Úprimný: Som taký hrdý, že náš tím vyhral – tvrdo sme na tom pracovali a vyplatilo sa.

dych
Foto: pixabay.com

Tip č. 4: Na kontrolu použite Grammarlyho tónový detektor

Detektor tónov Grammarly je filter, ktorý potrebujete, aby ste sa uistili, že skresľujete viac humblebraggingom ako chvastúňom. Pozerá sa na výber vašich slov a povie vám, ako by vaše písanie mohlo vnímať vaše publikum. Spomedzi ostatných tónov, ktoré kontroluje, náš detektor tónov upozorní, keď sa vaše písanie ukáže ako egocentrické, a ponúkne návrhy na použitie skromnejšieho hlasu.

Pamätajte: nikto nemá rád pokorného braggera. V našom svete si ceníme autentickosť a úprimnosť nad čímkoľvek iným, preto je nevyhnutné, aby vaše písanie bolo čo najúprimnejšie. Ak máte pochybnosti, znova skontrolujte svoj tón – možno sa pokorne chválite.

Zdroj: www.grammarly.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu