Viete si predstaviť deň bez mobilu? Skúste to. Aspoň dnes

0
Viete si predstaviť deň bez mobilu? Skúste to. Aspoň dnes
https://unsplash.com/photos/HbyYFFokvm0

V dnešný deň, 6. februára, si od roku 2001 pripomíname Svetový deň bez mobilného telefónu. Úplne prvý komerčne dostupný mobil bol na trh uvedený spoločnosťou Motorola v roku 1983 a odvtedy sú mobily našou každodennou súčasťou. Viete si predstaviť deň bez mobilu? Vyskúšajte to. Možno vás čas strávený bez pozerania na displej príjemne prekvapí.

Autor fotky: Pexels_Viktoria Alipatova

Pomocník alebo požierač času

Mobilný telefón považujeme často za nevyhnutnosť, ktorá nám nesmie v bežných dňoch chýbať. Vďaka mobilu sa dorozumievame s blízkymi, sme v spojení so sociálnymi sieťami, nachádzame množstvo inšpirácií. Pomáha nám ako navigácia, dokážeme s jeho pomocou komunikovať v cudzom jazyku, pri cestovaní vlakom si pozrieme obľúbený film.

Množstvo plusov je nepopierateľne vysoké. Ale je tu aj druhá strana mince, keď sa stáva mobil našim spoločníkom aj v čase, kedy by sme mohli viac tvoriť, rozprávať sa v príjemnej blízkosti so svojimi deťmi alebo si prečítať dobrú knihu. Nikto nemôže namietať, že mobil nie je výborným pomocníkom, ale stáva sa, že nám pri ňom utečie mnoho času, ktorý by sme mohli využiť aj zmysluplnejšie.

Prečítajte si: Čo by si robila, keby si na jeden deň nebola mamou?

Mobil je pre zdravý spánok nebezpečný

Mnohé štúdie sa zaoberajú vplyvom mobilného telefónu na naše zdravie. Až čas ukáže, či éra mobilov nespôsobila našim generáciám viac škody než úžitku. Faktom zostáva, že za nekvalitným spánkom môže stáť práve mobil. Modré svetlo vyžarované z mobilu bráni produkcii melatonínu, teda hormónu ospalosti, čím sa predlžuje čas, potrebný na zaspávanie. Ideálne je, aby ste nepodnecovali svoju myseľ a svietiaci displej včas odložili.

Nepoužívajte mobil ako budík. Pred spaním si nekontrolujte maily, najnovšie správy, ani nesurfujte po sociálnych sieťach. Vyžarovanie z elektronických prístrojov telo uvádza do omylu, že je ešte deň, čo má za následok vysielanie signálu z oka do mozgu a následne prerušovaný spánok a dlhodobú únavu. Digitálne technológie sú skvelým nástrojom, ale nemali by nahrádzať naše prirodzené správanie. Od mobilu si doprajte detox aj oveľa častejšie, než len počas Svetového dňa bez mobilu.

Autor fotky: Pexels_Ola Dapo

Telefonovanie počas šoférovania odvádza pozornosť 

A platí to aj vtedy, ak máte obe ruky pri šoférovaní voľné. Pokiaľ v aute popri šoférovaní telefonujete, trpíte určitým druhom tunelového videnia, pri ktorom neregistrujete periférne videnie, čím ohrozujete seba aj ostatných. Používanie mobilu v aute spomaľuje reakcie a nebezpečenstvo nehody zvyšuje až štvornásobne. Ani zďaleka taká nepozornosť nevzniká pri počúvaní hudby, audio kníh alebo ak sa zhovárate so spolujazdcom.

Mobil non stop v rukách

Deň bez mobilu predstavuje pre mnohých nočnú moru. Práve títo ľudia chytia do rúk mobil počas dňa aj stokrát a namiesto osobnej komunikácie, volia telefonickú. Mobil nahradil fotoaparáty, prehrávače s hudbou, kalendáre, či zápisníky. Sprevádza nás absolútne všade. Vstávame s ním, trávime s ním čas dokonca aj na toalete a je väčšinou aj súčasťou nášho zaspávania. Výnimkou nie je ani fakt, že nás často prebúdza aj v noci. Mobil môže byť až nebezpečne nákazlivý. A keď zažijeme situáciu, že sa dvaja ľudia vedľa seba nerozprávajú, ale komunikujú cez mobil, malo by nám dôjsť, že niečo nie je v poriadku.

Prečítajte si: Poradkyňa prezidentky Oľga Gyárfášová: Je dôležité vytvárať podporné prostredia pre dievčatá a mladé ženy, aby vstupovali do verejného priestoru, boli ambiciózne, sebavedomé a nenechávali sa odradiť alebo znechutiť

Aspoň deň bez mobilu

Vymeňte mobil a surfovanie sociálnymi sieťami za komunikáciu s najbližšími pri dobrej káve, či vínku. Vezmite deti do prírody a užívajte si jeden druhého. Pri jazde autom sa zahrajte staré dobré cestovné hry. Zvoľte Meno, mesto, zviera, vec alebo Hádaj, na čo myslím. Vymeňte aplikácie za zdravý rozum a doprajte si spoznávanie okolia pomocou rád našich predkov. Nadväzujte osobné spojenia. A uvedomte si, že pokrok je fajn, nemôžeme ho zastaviť, ale oddýchnuť si od mobilu a odložiť ho aspoň na čas, by nemal byť vôbec žiadny veľký problém. Dnes si mobil doma určite zabudnite.

Zdroj titulná foto: Autor fotky: Pexels_Tyler Lastovich

žiadne príspevky na zobrazenie