Viktória Pikovská: Každý deň sa musíte stať profesionálom na niečo iné

0
Viktória Pikovská: Každý deň sa musíte stať profesionálom na niečo iné

Viktória Pikovská založila platformu, kde pomáha umelcom zviditeľniť sa. So svojím startupom začínala v Holandsku. Ako vznikol nápad na Victory Art a aké boli jej začiatky podnikania v zahraničí? Prezradila nám v rozhovore.

Vyštudovala si Karlovu univerzitu. Ktorá časť štúdia ťa bavila najviac? (alebo ktoré témy?) 

Áno, je to pravda, vyštudoval som Karlovu univerzitu v Prahe. Po strednej škole som sa teda rozhodla a ísť niekde do zahraničia, nakoľko som skutočne cítila, že Slovensko už nie pre mňa. Chcela som objaviť aj iné krajiny, a tak som najprv zamierila do Českej republiky. Ja som tú vysokú školu skutočne milovala. Mala som povinné predmety, z ktorých som, samozrejme, musela robiť skúšky, ale potom som si mohla vybrať veľa voliteľných predmetov, a tak sa mi teda podarilo študovať na rôznych školách, ako napríklad aj UMPRUM a FAMU. 

Bolo to pre mňa úplne úžasné a študovala som skutočne to, čo som milovala, a zamerala som sa na umenie, médiá, fotografiu a kurátorovanie. 

Odsťahovala si sa do Holandska. Prečo práve Holandsko a Rotterdam? 

Po tom, ako som študovala v Prahe, som si po istom čase povedala, že mi to už akosi nestačí a že sa stretávam stále s rovnakými ľuďmi. Trh mi prišiel veľmi malý a uzavretý, a preto som chcela objaviť nejakú inú krajinu. Pokúšala som sa ísť do zahraničia aj cez Erasmus. Keď chcete ísť do zahraničia počas štúdia, tak to štúdium v zahraničí musí byť podobné tomu štúdiu, ktoré robíte v danej krajine. Ale bolo tam pár možností, ktoré boli pre mňa skutočne ako vyšité, jednou z nich bolo Nórsko, jedna možnosť bola v Belgicku a ďalšia z možností bola Holandsko. A práve tam ma študijná komora vybrala a priradili ma do Rotterdamu. Bol tam bol špeciálny program, ktorý bol zameraný na umenie, umelecké trhy a podnikanie, takže to bol dôvod prečo som zakotvila práve v Holandsku. 

Založila si startup v Holandsku. Ako to celé prebiehalo? Nebála si sa?

Na základe mojich skúseností z Prahy a skúseností s umeleckým trhom som prišla s myšlienkou Victory Art. Predtým som sa hlásila na FAMU, kde ma nevzali. Videla som, koľko úžasných a talentovaných ľudí, potenciálnych umelcov, sa nedostalo na školu. Prišlo mi to nefér, pretože si myslím, že trh by mal rozhodovať sám, kto má byť na umeleckom trhu a kto nie, a nie akademici. Toto bola tá pôvodná myšlienka Victory Art. Potom som sa rozhodla, že ostanem v Holandsku a ukončím svoje diaľkové štúdium. Povedala som si, že teraz môžem využiť možnosť urobiť niečo, čo by som na Slovensku alebo v Čechách spraviť nemohla.

Keď som dostala nápad so založením spoločnosti, ktorá bude pomáhať umelcom zo strednej a východnej Európy, uvažovala som, čo s tým viem urobiť. Tak ako prvé som napísala jednostranový biznis plán, ktorý som ukázala pár ľuďom a opýtala som sa na ich názor. Dostala som veľmi pozitívne ohlasy. Ako človek, ktorý vtedy nemal žiadne podnikateľské vedomosti a skúsenosti som si myslela, že ako prvú vec, ktorú potrebujeme, sú peniaze. Prihlásila som sa do startup akcelerátora, ktorý pomáhal firmám začať a za výmenu za podiel vo firme ste dostali peniaze. 

Dostala som mentoring a stretla som vtedy Aditya, ktorý sa ma pýtal ohľadom mojej vízie. Opýtal sa ma, čo od neho potrebujem, a ja, ako neskúsený človek, som mu povedala, že potrebujem peniaze. On sa ma na tú istú otázku opýtal asi dvadsaťkrát a ja som len hovorila, čo všetko potrebujem. Donútilo ma to však zamyslieť sa.

Asi o dva týždne mi volal a povedal mi, že ma nezobrali, pretože nie som v tom odvetví, na ktoré sa oni špecializujú, a taktiež moja firma bola iba v štádiu myšlienky a žiadneho vývoja. Ale páčila sa mu myšlienka, ktorú mám, takže by to so mnou skúsil. A odvtedy mi Aditya začal pomáhať. Vtedy som bola práve na Slovensku a dohodli sme sa, že sa stretneme o mesiac, keď prídem. Povedal mi, nech zatiaľ začnem pracovať na veciach. 

Aké je to založiť startup v zahraničí?

Je to určite obrovská výzva, nakoľko nie je veľmi ľahké s niečím začať. A je to o to ťažšie, keď nemáte skúsenosti, a taktiež, keď nepoznáte ľudí a nehovoríte rodnou rečou a prinášate niečo, čo dovtedy nevideli musíte ich o tom poučovať, prečo je to pre nich výhodné.

Určite aj z tej z perspektívy, že som žena a že som taká mladá, ale určite to má aj viacero výhod. Musím povedať, že oni skutočne podporujú mladých ľudí a ten podnikateľský mindset je zameraný na progres, takže myslím si že keby som takéto niečo robila u nás, mala by som to oveľa ťažšie. Holandsko je úžasné v tom, že oni skutočne veľmi veľa investujú do toho, aby podporili rozvoj, kultúru a novú vlnu, takže Holandsko je jedna z úžasných krajín, kde kde to mladý človek môže skúsiť.

Kto bol tvoj prvý zamestnanec?

Povedala by som, že to bolo dievča, ktoré nám pomáhalo so sociálnymi médiami. Vytvorila komunitu nejakých 10 000 followerov. Ostala s nami nejaké dva mesiace, takže to nebolo nebola dlhodobá spolupráca. Ale Aditya ma zoznámil s Pari, ktorá je s nami vlastne od začiatku, prišla po tých dvoch mesiacoch a pomáha nám vybudovať celý marketing a celú značku. Je našou úžasnou CMO.

Sídlite v centre Rotterdamu?

Áno je to pravda, minulý rok od decembra do februára sme mali úplne úžasnú a krásnu galériu v centre Rotterdamu hneď vedľa Markthal na najrušnejšej ulici.

Veľmi sme sa z toho tešili a mali sme radosť z pozornosti, ktorú sme dostali. Takže bolo to úplne skvelé, ale momentálne sa presúvame do officu o ulicu ďalej, takže stále sme v centre mesta, čo je tiež úplne úžasné.

Victory Art team, Viktória je štvrtá zľava

Čo všetko je v tvojej náplni práce?

No najjednoduchšia odpoveď by bola všetko. Je to doslova všetko jedinečné, keď ste stále startup, tak musíte robiť veľa vecí po svojom. Musíte sa stať každý deň profesionálom na niečo iné. Jeden deň ste predajca, druhý deň ste marketér, tretí deň ste právnik. Ale moja špecializácia je predaj, strategické partnerstvá a riadenie tímu. 

Prečítajte si článok 10 tipov na začatie podnikania

Čo ti najviac v úvode pomohlo a čo ťa naopak najviac nemilo v podnikaní prekvapilo na podnikaní?

Pomohlo to že som sa obklopil veľa ľuďmi ktorí mali oveľa viac skúseností ako som mala ja. To znamená že som sa skutočne mohla učiť, rásť a oni mi pomáhali už len tým že boli okolo mňa, že som mohol pozorovať to ako riešia problémy to ako myslia.

Takže obklopiť sa ľuďmi, ktorí sú dobrí v tom, v čom chcete byť dobrý. A druhá vec spájanie sa so strategickými partnermi. Nakoľko ako začínajúca firma nemáte reputáciu, je veľmi podstatné, aby ste vybudovali značku tak, aby ste sa spojili s niekým, kto je na tom trhu už dlhšie a komu zákazníci veria.

A čo ma, naopak, nemilo prekvapilo, bola neprofesionalita ľudí, od ktorých by ste čakali vysokú profesionalitu  Niekedy som videla správanie, pri ktorom sa sama seba pýtala, ako to tento človek mohol dotiahnuť tak ďaleko?

Vieš priblížiť rozdiely v podnikaní na Slovensku a v zahraničí?

Jeden z najväčších rozdielov je to že v zahraničí je oveľa väčšia konkurencia. To znamená, že od firiem sa vyžaduje oveľa viac, čo sa týka marketingových technik, predaja a strategického vývoja. Tá náročnosť je oveľa oveľa vyššia.

Vašim cieľom je podporiť umelcov strednej a východnej Európy a napoj

iť ich najmä na Benelux. Ako vyhľadávate/vyberáte umelcov?

Pre nás je určite najdôležitejšia proaktivita. Pokiaľ ten umelec nie je pri tomto procese aktívny, tak to nemá význam. Proaktivita je určite na prvom mieste, umelecký progres, ak chce daný človek skutočne preraziť v zahraničí a, samozrejme, jazyk, minimálne angličtina.

Na začiatku boli umelci z mojej siete kontaktov a teraz sa k nám hlásia viac. Ale my si už vyberáme, s kým chceme spolupracovať. Občas oslovujeme umelcov my, pokiaľ máme ístú víziu spolupráce alebo hľadáme niečo konkrétne.

Prečítajte si rozhovor aj s Marianou Kardošovou, ktorá založila Happy Melon Gallery

Vždy si mala vzťah k umeniu?

Moja mamka ma od malička brala do múzeí a galérií. Môj dedko bol fotograf. Pamätám sa, ako som bola od malička obkolesená kamerami s fotkami, historkami a rozprávaním o fotení. Toto bol určite veľmi podstatný IMPULZ, ktorý ma ovplyvnil.

Pracuješ aj teraz počas koronavírusu? Dokážete fungovať aj online ako tím? Ak áno, aké nástroje (aplikácie) k tomu využívate?

Áno, pracujem a povedala by som, že ešte tvrdšie ako normálne, nakoľko my funguje online a občas robíme offline eventy.  Predaj je momentálne ťažší, takže čo sa týka spomalenia na trhu, tak s tým rátam a aj najbližšie mesiace. My sme krátkodobo transformovali našu stratégiu na online, to znamená, že sme sa sústredili viac na PR a komunikáciu s ľuďmi prostredníctvom brandingu, a ešte viac na digitálny marketing. Pomáhame našim sledovateľom s art terapiou, vytvárame online prednášky, ktoré sú zamerané buď na umenie alebo na investovanie do umenia, začali sme novú iniciatívu Art is healing. Nepoľavili sme a budeme robiť aj online výstavy

Čo sa týka tímu, musím povedať, že Victory Art team je úplne úžasný, veľmi zodpovedný, všetci sú z rôznych krajín, ale dokážeme sa online koordinovať, dokážeme si aj naďalej pomáhať, takže to je skvelé.

Čo sa týka nástrojov, ktoré používame, tak ja sa ich stále snažím udržiavať veľmi jednoduché, ale prehľadné. Minulý rok som som kúpila projektový software Click Up, ktorý úplne milujem, a celý tím tam má zadania, všetko, čo potrebujú urobiť, sú tam všetky deadliny, priehľadná komunikácia ohľadom a projektov, pridávajú tam súbory. Samozrejme, používame aj Google, kde máme všetky e-maily, a Drive na súbory. Osobná komunikácia ide cez WhatsApp a pokiaľ robíme ranné, poobedné a poobedňajšie rozhovory, tak to robíme to cez Skype. Musím povedať, že náš tím to úplne zvláda úžasne a som na nich veľmi hrdá.

Obmedzila terajšia situácia tvoje plány? Bol to pre teba škrt cez rozpočet?

Čiastočne obmedzila, nakoľko sme mali tento rok vyskúšať nové trhy.Tým pádom to nebude možné, ale na druhej stranu som rada, že sa to stalo teraz, ešte než sme začali do toho investovať čas, peniaze a našu energiu. Mali sme naplánovanú spoluprácu s Českou Republikou, ale nakoľko táto situácia je taká, aká je, tak momentálne sme sa rozhodli neplánovať to, čo sme plánovali. Teoreticky nás čaká ďalší event budúci október, takže to je tiež otázne. Momentálne nikto vôbec nič neplánuje, takže to je skutočne otázka najbližších mesiacov. Verím, že po týchto dvoch mesiacoch budeme vedieť, ako sa bude odvíjať situácia do konca roka.

Je niečo, čo by si urobila pred zhruba dvoma rokmi, keď si zakladala firmu inak, keby si mala terajšie skúsenosti?

Je asi milión vecí, ktoré by som urobila inak, ale to preto, že som začínala bez toho, aby som mala akékoľvek skúsenosti, aby som mala nejaké vedomosti o podnikaní. Ale myslím si, že to bola jedna z najlepších vecí. Môžete študovať podnikanie a ekonomiku, ale pokiaľ to neprevediete do praxe, tak to nemá význam, takže ja som rovno skočila do praxe. Viem že prvá firma je tá najťažšia. S ďalšími to bude už len jednoduchšie a jednoduchšie.

 

Ale môj najväčší problém na začiatku bolo zvládanie emócií, nakoľko to bola veľká zmena pre môj život. Zrazu som pociťovala veľmi veľký tlak, s ktorým sa nebolo jednoduché v takom mladom veku vysporiadať len tak. Trvalo mi približne rok, kým som sa naučila zvládať  ten tlak, a tie veci ktoré s tým prichádzali, a ako som sa to naučila, tak sa všetko zlepšilo.

Aké sú tvoje/vaše ďalšie ciele a plány do budúcna?

Určite budovať budovať a budovať – to je pre mňa najdôležitejšie. Všetky ciele, ktoré sú, tak sú zamerané na to, že by som chcela ísť aj do Tech Industry, ale na to potrebujem skúsenosti.

Čo by si odporúčala začínajúcim podnikateľkám, ktoré sa práve rozbiehajú na svojej dráhe?

Určite sa nebáť zlyhania, lebo to zlyhanie tam bude. Budú tam menšie zlyhania, budú tam väčšie zlyhania. Na začiatku je dôležité pochopiť, že aj keď človek zlyhá, čo nie je zlé, posúva ho to bližšie a bližšie k úspechu. Každé nie vás dostáva bližšie k úspechu. Pozrieť sa na situáciu tak, aby ste sa z nej vededeli poučiť a najbližšie, keď sa niečo podobné stane, tak to viete vyriešiť lepšie. Takže určite pozitívny mindset je no. 1.

Máš aj konkrétneho obľúbeného umelca vo vašom portfóliu?

Musím povedať, že určite československí umelci sú skvelí. Je to veľmi ťažké vybrať jedného umelca, ale u mňa doma visia všetko obrazy českých a slovenských umelcov. Takže tých úplne milujem. Je veľmi ťažké vybrať len jedného. Spolupráce, ktoré spolu máme, tak sú silné a skvelé.

 

žiadne príspevky na zobrazenie