Vojenskú prísahu zložilo takmer 400 nových vojakov, slávnostný nástup sa po dlhom čase konal na verejnosti (video)

0
Vojenskú prísahu zložilo takmer 400 nových vojakov, slávnostný nástup sa po dlhom čase konal na verejnosti (video)

22.9.2023 (SITA.sk) – Takmer 400 nových vojakov zložilo v piatok vojenskú prísahu v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Od existencie Ozbrojených síl (OS) SR tak ide o jeden z najvyšších počtov nových profesionálnych vojakov skladajúcich prísahu v jeden deň.

Slávnostný nástup s prísahou

Prítomný bol náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko aj štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Marian Majer. Informoval o tom komunikačný odbor MO SR s tým, že slávnostný nástup spojený s vojenskou prísahou sa konal po dlhom čase na verejnosti.

Prísahu zložilo 305 profesionálnych vojakov a 91 vojačiek. Ako rezort obrany spresnil, celkovo ide o 190 čakateľov štátnej služby, 186 kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika a 20 kadetov Dôstojníckeho kurzu absolventov vysokých škôl, ktorí úspešne zvládli náročný, sedem týždňov trvajúci základný vojenský výcvik.

Kariéra vojaka má dôležité poslanie

Vojna na Ukrajine nám ukazuje, že bezpečnosť, mier a nedotknuté hranice nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou. Ukazuje nám tiež, že kariéra vojaka má v súčasnej dobe aj na Slovensku svoje významné a dôležité poslanie,“ uviedol Majer.

Vojenskú prísahu ste skladali v pomyselnom tieni hrdinov Pamätníka SNP a v Deň ozbrojených síl SR. Je to deň, keď si pripomíname, že hŕstka dobrovoľníkov na poliach pri Brezovej rozprášila kus uhorských vojsk napriek tomu, že boli v presile. Prísahou ste sa zaviazali, že budete nasledovníkmi všetkých týchto našich predkov, ktorí sa zaslúžili o národnú identitu Slovákov a štátnosť SR,“ odkázal generál Zmeko novým profesionálnym vojakom.

Viac k témam: Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Generál, Slovenskí vojaci, Štátny tajomník, Vojenská prísaha
Zdroj: SITA.sk – Vojenskú prísahu zložilo takmer 400 nových vojakov, slávnostný nástup sa po dlhom čase konal na verejnosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu