Vojtech Paumer: Otvárajú sa nám dvere k príležitostiam tým, že sa učíme jazyk

0
Vojtech Paumer: Otvárajú sa nám dvere k príležitostiam tým, že sa učíme jazyk

Sám by sa kedysi myšlienke založenia jazykovej školy zasmial, dnes v nej učia svojich študentov lektori z celého sveta online v ktoromkoľvek regióne Slovenska.

„Nikdy nie je neskoro učiť sa cudzí jazyk. Často si myslíme, že na to, aby sme začali, musí prísť vhodná príležitosť. Príležitosť si však musíme vytvoriť sami, aby sa nám otvorili ďalšie dvere a možnosti:“  zdôrazňuje zakladateľ online jazykovej školy HulaHula, Vojtech Paumer.

Kde sa začal písať príbeh HulaHula?

Príbeh online jazykovej školy HulaHula sa začal písať pravdepodobne už počas môjho štúdia na vysokej škole v Rusku. Pobytom a štúdiom v Petrohrade sa mi neuveriteľne zmenil život. Spoznával som ľudí, ktorí ma veľa naučili a veľmi mi pomohli. Vďaka tomu som prehodnotil svoje hodnoty a začal som nazerať na život inak. Jedno japonské príslovie hovorí, že zo žiadnej cesty sa nevrátiš späť taký, aký si sa na ňu vydal. A v mojom prípade to platí dvojnásobne.

Ruština ma bavila a po návrate na Slovensko som začal učiť a tlmočiť. Bol to práve cudzí jazyk, ktorý ma začal živiť. Študentov pribúdalo a ja som zistil, že sám to neutiahnem. Potreboval som ďalších učiteľov a lektorov a postupne sme vytvorili prvú online jazykovú školu na Slovensku.

Prečo práve HulaHula?

Názov školy vznikol možno tak trocha z recesie. Chcel som demonštrovať, že učenie sa cudzieho jazyka môže byť aj zábava. Ja som totiž nikdy nemal ambície zakladať školu okázalých rozmerov. Mal som pár študentov a venoval som sa im naozaj svedomite. Dnes sa z HulaHula stáva známa značka. Popri jej manažovaní už nestíham toľko učiť. Samozrejme, veľmi mi to chýba, ale škola musí napredovať.

Čo vás priviedlo k ruskému jazyku? Prečo ste si vybrali Rusko?

Ruštinu som sa začal učiť vďaka svojej starej mame. Jednak som túžil študovať v Petrohrade a skúsiť svet vonku, a jednak som chcel, aby mi niečo odovzdala. Zvláštne je, že ma od toho odhovárala. Často sme si volávali a komunikovali po rusky. Mal som aj svoju učiteľku ruštiny. Možno to znie neuveriteľne, ale za pol roka som sa naučil po rusky, urobil som prijímacie pohovory na univerzitu a mohol som vycestovať. Môj sen sa stal realitou a dnes viem po rusky lepšie ako starká. Samozrejme jej to nehovorím a ani ju neopravujem (úsmev).

Aké boli prvé dotyky s ruskou realitou na vysokej škole?

Síce som po rusky veľa rozumel, ale vyjadrovalo sa mi o čosi zložitejšie. Mal som ešte stále obmedzenú slovnú zásobu, ale stanovil som si cieľ, že sa ruštinu naučím čo najlepšie ako viem. Začiatky boli ťažké. Rusi ma prijali a podporili, takže som to zvládol.

Rusko je pre mňa krajina plná kontrastov. Milujem na nej to, že človek nikdy nevie, čo má od nej čakať. V sekunde sa vám môže všetko v živote zvrtnúť a byť inak. Máte pocit akoby ste cestovali v čase minimálne o jedno storočie späť. Slovenské prijatie ruskej kultúry je v podstate dvojsečné – buď ľudia Rusko milujú alebo ho nenávidia. Som presvedčený, že je to preto, lebo ho nepoznajú. S Rusmi som v dennodennom kontakte už viac ako sedem rokov, mám tam polovicu svojich priateľov a veľa som sa od nich naučil. Každá kultúra a jazyk nás v niečom obohacujú.

Takže škola v podstate vznikla z lásky k ruštine?

Dá sa to aj tak povedať. Ruštinu si veľmi vážim a ruská kultúra ma nesmierne obohatila. Vezmime si ruské umenie a tvorbu ruských spisovateľov, akými boli Puškin, Dostojevskij, Bulgakov a mnohých iných. Nie je to len literatúra, Rusi celkovo svojím umením, tvorbou a výkonmi neustále dokážu vyraziť dych. Chcel som ruštinu viac priblížiť ľuďom.

https://www.instagram.com/p/B8n4RxypHej/

Na Slovensku v tom čase nebola žiadna etablovaná škola, ktorá by vzdelávala cudzie jazyky online. Mnohí ma odhovárali, že online jazyková škola nie je tá správna cesta, ale ja som to takto chcel a som rád, že som sa nevzdal. Keby mi však pred rokmi niekto povedal, že budem viesť jazykovú školu, určite by som sa na tom poriadne zasmial.

Čo všetko obnáša založiť jazykovú školu?

Potreboval som nájsť do firmy lektorov, ktorým môžem veriť, že výučbu jazykov urobia svedomito a poctivo. Základ je obklopiť sa správnymi ľuďmi. Postupne som vymyslel vlastný rezervačný systém, ktorý našim lektorom a študentom uľahčuje komunikáciu. Vytvorili sme si svoju HulaHula komunitu, ktorá pre mňa znamená rozhodne najviac. Pôsobia v nej zaujímaví ľudia z rôznych oblastí sveta, ktorí si navzájom pomáhajú. Som na to hrdý.

Čomu pripisujete úspech rozvíjajúcej sa školy?

Za úspech vďačím ľuďom – našim študentom, ktorí si školu navzájom odporúčajú a taktiež našim lektorom, pre ktorých je dôležitý individuálny prístup v učení a ľudskosť. Máme študentov rôzneho veku nielen zo Slovenska, ale aj z Fínska, Talianska, Nemecka, Švajčiarska, Česka či z Ruska.

Naši lektori sú prevažne Slováci, ktorí pôsobia v rôznych krajinách a sú roztrúsení po celom svete. Človek sám veľa nezmôže, o čom som sa presvedčil na svojich cestách. Vždy potrebujete niekoho pomoc a musíte ju na oplátku odovzdať zase niekomu inému. Pravdaže, ak vás nemá kto podporiť, projekty zostanú len na papieri.

https://www.instagram.com/p/ByxREM4C5OE/

Aké jazyky sa v HulaHula môžu vaši študenti naučiť? Kedy je najvhodnejšie začať?

Niekedy si ľudia hovoria, že sa začnú učiť cudzí jazyk, až to bude nevyhnutné, no ja vždy tvrdím, prečo to odkladať a nezačať s tým hneď. Práve tým, že sa jazyk učíme, sa nám otvárajú dvere k príležitostiam. Veľmi zriedka je to opačne. Momentálne vyučujeme sedem svetových jazykov. Čoskoro chceme spustiť výučbu ďalších, viac špecifických, ako napríklad nórsky jazyk, arabský, maďarský, hebrejský a rôzne iné. Chcem aby sme pomohli rozvíjať sa každému, kto má záujem na sebe pracovať a dali mu viac možností vybrať si.

V čom môže byť online výučba jazyka pre človeka benefitom?

Benefitov je niekoľko. Jedným je cena, ktorá je často nižšia ako v kamennej škole. Výučba je efektívnejšia na čas, aj vzhľadom k premiestňovaniu sa, a navyše je ekologická. Hodinu si môžete nahrať na záznam a byť v kontakte so svojím lektorom kedykoľvek to potrebujete. Zistili sme tiež, že študenti majú väčšiu odvahu komunikovať v cudzom jazyku, aj keď ešte nemajú dostatočne rozvinutú slovnú zásobu. Viac sa snažia hovoriť.

Cudzí jazyk sa tak naučia rýchlejšie a pohodlnejšie. Predchádzame napríklad učeniu mŕtvych spojení a výrazov, ktoré už nikto nepoužíva, hoci v knihách ich môžete nájsť. Tým, že mnohí naši lektori žijú v zahraničí a poznajú súčasné trendy, prinášajú ich aj našim študentom. Hovoria im pritom zaujímavosti a zvyklosti z danej krajiny, ktoré sa z kníh nedozviete. V konečnom dôsledku si každý príde na svoje.

Koľko rokov má najstarší študent? Máte špecifických študentov alebo takých, ktorí majú zvláštne požiadavky?

Najstarší študent má 63 rokov, a to svedčí o tom, že jazyk sa dá učiť v akomkoľvek veku. S každým študentom máme nejakú úsmevnú príhodu. Stalo sa mi, že som raz vstával skoro ráno o štvrtej, aby klient mohol experimentovať, kedy najlepšie vstrebe informácie. To bol moment, kedy som si myslel, že ma Boh trestá. (smiech).

Hoci vyučovanie prebieha online, niekedy sa študenti s lektormi aj stretnú. Stalo sa už napríklad, že naše študentky vycestovali za lektorkou do Talianska. Máme tiež študentku, ktorá je s nami úplne od začiatku a učí sa už svoj tretí cudzí jazyk.

Aký majú študenti vzťah k technológiám?

Keď som školu otvoril, medzi našich klientov patrili najmä ľudia, ktorí majú radi inovácie, technológie a nové veci. Teraz sa nemajú problém prihlásiť aj takí, ktorí sú možno viac konzervatívnejší.

Pochopili, že z online prostredia sa stáva nový štandard. U nás majú záujemcovia prvú hodinu zdarma, aby si mohli vyskúšať, či im takýto spôsob výučby sedí. Mnohí zisťujú, že im to naozaj funguje a chcú pokračovať. Čím špecifickejšie požiadavky má, tým lepšie. Je to spôsob, akým môžeme aj my rásť.

Za aký dlhý čas je človek schopný naučiť sa komunikovať v cudzom jazyku?

Je to individuálne, no v zásade platí, že cudzí jazyk sa môže naučiť každý a v akomkoľvek veku, len musí zvoliť tú správnu formu. Každý človek má talent na jazyky a my v HulaHula zasa kľúč k nemu. Niekedy si ľudia myslia, že na to nemajú, že sú už starí, že je to zbytočné alebo majú nejakú prekážku, ktorá im nedovolí sa učiť. V HulaHula volíme alternatívne prístupy k učeniu a vieme, čo na koho funguje.

Vieme pomôcť aj tým, ktorí sa napríklad ťažko sústredia alebo tým, ktorí sú na seba príliš kritickí a nároční. Za bežných okolností si človek môže osvojiť cudzí jazyk za rok. Od základov sa tak vypracujete na veľmi slušnú úroveň a môžete slobodne komunikovať. Nie je to vôbec také náročné, ako si mnohí myslia.

Akým spôsobom funguje online výučba vo vašej škole?

V HulaHula sa zameriavame na študentov individuálne. Sledujeme, či sú viac auditívne typy a radi počúvajú alebo rozmýšľajú v obrazoch a podľa toho sa prispôsobia. Každopádne platí, že rozvíjame každý aspekt – či už je to hovorenie, písanie, počúvanie v cudzom jazyku a nemožno zabudnúť ani na gramatiku. Našou snahou je, aby nememorovali, ale aby sa učili rozmýšľať v danom jazyku. Veľa sa tak učia už priamo počas hodiny.

Aby sme našich študentov motivovali, vyhlasujeme pre nich aj atraktívne súťaže alebo ponúkame darčekové poukazy pre ich blízkych. Už v septembri ich čaká zaujímavá súťaž, v ktorej budú môcť vyhrať rôzne ceny.

Ak by si chcel niekto vyskúšať hodinu v HulaHula, čo preto môže urobiť?

Stačí prísť na našu webovú stránku www.hulahula.sk, a zaregistrovať sa do nášho systému. V ňom si vyberiete jazyk, čas, lektora a môžete smelo začať. Ak si niekto nie je istý svojím rozhodnutím, prvú hodinu si môže vyskúšať zdarma. Želám každému jednému, nech naberie odvahu a učí sa cudzí jazyk s ľahkosťou a s radosťou. Som si istý, že to prinesie svoje ovocie.

žiadne príspevky na zobrazenie